A füves pályás tenisz Grand Slam-torna szervezői bejelentették, hogy szakítanak az elmúlt 147 év tradíciójával és a 2025 évi viadalon már nem lesz szükség a Linejudge munkakörre, helyettük ugyanis az elektromos vonalbírói rendszert alkalmazzák majd.
ATP/TotalTenisz
Egyre szűkül a vonalbírók munkalehetősége, itthon pedig gyakorlatilag meg is szűnt. A kis versenyeken a pénzhiány miatt nincs szükség rájuk (a klubok anyagi nehézségei miatt lassan már a székbírókra sem...), a nagy nemzetközi tornákon pedig előbb a Sólyomszem (Hawk Eye), mostanság pedig az ELCL-szisztéma alkalmazása száműzte őket. A Davis Kupa-meccseken is csak néhány fős tartalékcsapat ül készenlétben, ha esetleg a technika meghibásodása miatt szükség lenne a beugrásra.
A férfi ATP versenyeken 2025-től a megszokott vonalbírókat már egy úgynevezett Electronic Line Calling Live nevű technológia váltja majd, amely a labdarúgásban már régóta alkalmazott gólvonal-technológia teniszpályákra készített változata.
Az elektronikus vonalbírói rendszert az ATP Next Gen – régebben U21-es világbajnokság – tornáján, 2017-ben tesztelte először az ATP, majd a koronavírus-járvány idején terjedt el széles körben az ATP Tour versenyein, s mára már a Grand Slam-viadalok közül az Australian Open és a US Open is vonalbírók nélkül zajlik.
Az új technológiát a selejtező és főtábla valamennyi meccsén, minden pályán bevezetjük - mondta szerdán Sally Bolton, az All England Club vezetője.
A londoni szervezők közlése szerint „az idei tornán végrehajtott tesztek eredményeit átvizsgálva úgy látjuk, hogy a mostani technológia már megfelelő méretű és az időpont is megfelelő arra, hogy ezt a fontos lépést megtegyük a bíráskodásunk hatékonyságának maximalizálása felé vezető úton.”
A fontos lépés kiváltója a pénzügyi háttér is: egy-egy Grand Slam tornán (a sok pálya miatt) mintegy 200 vonalbíró ellátásáról, öltöztetéséről, szállásáról, napidíjáról kell gondoskodni, még ha az útiköltséget minden érkező maga fedezi. De a szabályok egy kisebb viadalon is 24-60 vonalbíró alkalmazát tették kötelezővé, függően attól, hány pályán zajlanak a küzdelmek. Nem csoda, hogy a tornaigazgatók szívták a fogukat, hiszen a vonalbírói költség alaposan megtépázta kasszájukat. S akkor még nem beszéltünk székbírók tetemes díjazásáról - a Grand Slam viadalokra, Masters versenyekre mintegy 30 Chair Umpire érkezik.
Nekik egyelőre még nem kell reszketniük, a bírói szék még nem inog. De nincs messze az idő, amikor ezt a feladatkört is átveszi a technika.
Noha az elektronikus vonalbírói rendszer a játékosok körében kétségtelenül népszerű, a hagyománytisztelő teniszfanatikusokat bizonyára elszomorítja majd, hogy ezúttal már nem lesznek láthatók a vonalbírók döntései miatt vitatkozó játékosok, ami a wimbledoni torna folklórjának szerves részét képezi.
A vonalbírók leváltása egyben azt is jelenti, hogy megszűnik a sólyomszemes challenge kikérésének lehetősége a játékosok számára.
Az elektronikus rendszer a működési elve alapján a labda földet érését követő egy tizedmásodpercen belül jelzi, ha szabálytalan területen pattant, s a számítógép generálta Out! vagy a Fault! szavak elhangzása ellen „fellebbezésnek helye nincs!”