A korosztályos világranglista 136. helyén kezdte a 2024-es esztendőt Bíró Melinda, a pillanatnyilag legeredményesebb magyar utánpótláskorú játékos. Edzője, Kiss György szerint egy jól sikerült és kellően hosszú téli alapozást követően vág neki juniorkarrierje utolsó, fontos két esztendejének a Gellért SE 17 esztendős teniszezője.
Gy. Szabó Csilla
Udvardy Luca „kiöregedésével”, a nála két évvel fiatalabb, Bíró Melinda lépett elő az elsőszámú magyar leányteniszezővé. Sőt, az ITF junior-világranglistáján elfoglalt, évindító 136. helyezésével, még a fiúkat is megelőzte, hiszen a hozzá hasonlóan 2007-es születésű Kincses Kolost 2024. január 2.-án a 178.-on jegyezték. A szegedi játékos azóta tovább lépked felfelé, hiszen immár a 132.-en áll, múlt heti tunéziai negyeddöntőjének köszönhetően, amelyet egy J200-as tornán sikerült elérnie.
A kettes kategóriájú hammameti viadalon – amelyen Varga Viktória is indult, és a legjobb 16-ig jutott – Melinda hetedik kiemeltként, először a selejtezőből érkező olasz Giambellit verte 2:6, 7:5, 6:3-ra, majd a lengyel Straszevskát 6:4, 6:3-ra. A legjobb négy közé jutást a későbbi tornagyőztes, svéd Wallberg (junior ITF 95.) hiúsította meg 6:3, 6:2-es győzelmével. Az ezt megelőző héten, Pozsonyban szintén top100-as játékostól, a cseh Slamenikovától szenvedett 6:3, 4:6, 6:4-es vereséget, amely a végeredmény dacára igen biztató tapasztalatokkal szolgált edzője, Kiss György számára.
− Pozsonyba Babos Csabával utazott Melinda, így az élő közvetítés révén követhettem a mérkőzését – tudtuk meg Kiss Györgytől. – Az első szettben még szokta a ritmust és a körülményeket, a másodikat azonban már szépen, tudásának megfelelően hozta. A harmadikban néhány pont döntött csupán a top százas ellenfél javára. Jó volt nézni Melinda kifejezetten „felnőttes” játékát és hozzáállását. Ahogy azt is, hogy nem kell extrát nyújtania ahhoz, hogy pariban legyen a legjobbakkal. Játéka és felkészültsége alapján kijelenthetjük, ott a helye közöttük. Az utóbbi néhány hónapban nagyon sokat változott, erősödött, utóbbi most már szembetűnő. Ebben óriási része van annak, hogy az évvégén úgy tudtunk alapozni, ahogy elterveztem. Október végén befejezte a szezont, november elején pihent és feltöltődött, majd keményen beleálltunk egy hosszú, igen fizikális felkészülésbe. Egy évvel korábban sokáig versenyzett, így a munkára szánt idő sokkal rövidebb volt, ami bennem igen komoly hiányérzetet hagyott. Ezen most változtattunk, az eredmény pedig szemmel látható.
A Gellért SE játékosa ezt követően két napot edzett Szegeden, majd Tunéziában folytatta a versenyzést, ahol a pozsonyi kemény, gyors pályáról kellett átállnia salakra, s az első körben nyomban egy közel száznyolcvan centi magas, sikerre éhes, játékban lévő ellenféllel találta magát szemben. Az olasz teniszezőnek a második szettben meccslabdája is volt, Melinda azonban nagy mentális erőről téve tanúbizonyságot fordított, a harmadikban pedig már „ledarálta” riválisát.
− Fontos volt ez a siker, lelkileg sokat jelentett a számára, hogy egy ilyen kifejezetten kellemetlen helyzetet is meg tudott oldani – folytatta értékelését a szegedi szakember. – Ezt követően egy jól játszó lengyelt vert, majd a nyolc közé jutásért ismét egy top százas ellenfele volt. A találkozó elején még vezetett, később azonban a svéd bizonyult jobbnak. Ezzel hozta a kötelezőt, hiszen hetedik kiemeltként a legjobb nyolc közé jutott és a második kiemelttől kapott ki. Jó meccseket játszott, miközben értékes pontokat is szerzett, amelyekkel tovább halad előre a korosztályos világranglistán. Kezdésnek ez kifejezetten jó volt, a kettes kategóriájú juniortornákon már nincs könnyű ellenfél, apróságok döntenek egyik vagy másik játékos javára. A jó helyezés azért fontos, hogy kiemelt legyen, a Roland Garroson pedig már ott lehessen a selejtezős mezőnyben.
A szezonnyitó Australian Openen – mint utóbb kiderült – szinte legutolsóként végül felfért volna a selejtezős táblára, ám ezt előre nem tudhatták, a költségek pedig egyáltalán nem álltak arányban a részvétel kínálta előnyökkel. Kiss György sokkal hasznosabbnak tartja a pozsonyi és a tunéziai indulást, bár érthető módon, Melinda nagyon szeretett volna elutazni Melbourne-be. A szakember szerint azonban nem sietnek sehová, és ha minden a terveik szerint alakul, akkor Párizsban már bizonytalanság nélkül biztosíthatja helyét a korosztályos Grand Slam-torna selejtezőjében. Ehhez persze a versenyek megválasztásánál is egyre magasabbra kell emelni a lécet, az észak-afrikai második hetet követően, februárban egy J300-as (1. kategória), majd egy J500-as (A kategória) torna szerepel a programban.
− Az idei évre két célt tűztünk ki magunk elé – tette hozzá Kiss György. – Egyrészt stabil, százon belüli helyet szeretnénk kiharcolni a juniorok között, másrészt a felnőtt pontok gyűjtögetését is meg kell kezdeni. Ez utóbbihoz tizenötezer dollár összdíjazású női versenyekre próbálunk majd eljutni. Természetesen módjával, úgy, ahogy az az eddigi nyugodt, biztos fejlődéséhez a legjobban illeszkedik. Nem kapkodunk, a terhelést és a kihívások mértékét azonban fokozatosan emeljük. Másfél évnyi munkánk volt abban, hogy eljussunk a mostani szintre. Úgy gondolom, hogy a következő lépcsőfokot már gyorsabban, fél év alatt fogjuk meglépni. Annak ellenére, hogy ez az eddigi legnehezebbnek ígérkezik.
A nagy tervekhez azonban elengedhetetlen a biztos háttér. Szakmailag, és anyagilag egyaránt. Úgy tűnik, ez utóbbi miatt idén nem kell aggódniuk, Melinda teljesítette az MTSZ által megjelölt mérföldköveket, s ennek megfelelő központi támogatásban részesül. Ezt egészíti ki a Gellért SE, valamint a szülők hozzájárulása. S bár az új szponzorok beszállása mindig örömteli, a jelenlegi forrásokkal biztosítottnak látszik a játékos idei versenyeztetése. Ehhez persze arra is szükség volt, hogy Kiss György a leginkább költségkímélő módon rakja össze a programot és irányítsa a szegedi csapatot, amelyet a vezetőedzőn kívül Kiss-Katona Szilvia fiziós, Molnár Tamás erőnléti edző, valamint Drahota-Szabó Dorka szparingpartner és utazóedző alkot. A Sportkórházban készült felmérés alapján Vaskó Balázs az MTSZ válogatott erőnléti edzője állította össze a fizikális fejlesztésre vonatkozó idei tervet, amit az aktuális helyzet függvényében hetente frissít.
− Jobban állunk, mint tavaly, a versenyek kiválasztásánál idén bátran követhetem a szakmai érdekeinket. Szegeden szinte mindent meg tudunk oldani, s ebből a helyzetből mindannyian a maximumot, a legmagasabb minőséget igyekszünk kihozni. Tisztában vagyunk azzal, hogy a felnőtt karrier sohasem biztos. Ahhoz azonban ragaszkodunk, hogy Melindának minden esélye meglegyen arra, hogy megpróbálja. Megérdemli, hiszen példaértékű a hozzáállása, naponta vonatozik Szegedről Kecskemétre, miközben a suliban is heti három napot tölt. Utóbbiból addig nem engedünk, amíg nem muszáj, a személyiségfejlődés szempontjából ugyanis fontos a teniszen kívüli kortárs közösség jelenléte. Persze, ha már nem lesz más lehetőség, akkor ő is magántanuló lesz, de inkább később, mint előbb – beszélt elveiről Kiss György, aki egyetlen dolgot hiányol tanítványából, az pedig az átlagosnál nagyobb ego. A szakember úgy véli, a bajnokoknak szükségük van egy igen erős önbizalomra, amelynek birtokában a sportoló a vereségekből is csak a tanulságokat szűri le, nem veszti el a saját magába vetett hitét.
Melinda esetében a biztos hátteret nyújtó összetartó csapat sokat segít ennek a hitnek megerősítésében és fenntartásában. Technikai téren szerencsére már nem szorul nagyobb változtatásokra, az időszakos finomítások segítségével minden adódó helyzetet meg tud oldani. A tempóján ugyanakkor még gyorsítani kell, ám ez szoros összefüggésben van az erőnléti fejlesztéssel. Kondiban hiába tett ugyanis óriási lépéseket előre, ez az a terület, amelyen a szegedi szakember szerint még a legtöbbet kell fejlődnie.