A nyári, illetve téli szünetekben rendszeresen Szegeden, Kiss Györggyel és Bíró Melindával készül a 22 éves Zádori Réka, aki hamarosan befejezi tanulmányait a Mississippi Egyetemen. A tengerentúlon igen sikeres egyetemi teniszkarriert felépítő korábbi korosztályos válogatott talán már idén nyáron kipróbálja magát a profik között.
Gy. Szabó Csilla
A magyar teniszutánpótlás egyik nagy ígéreteként, 2019-ben, még az érettségi előtt döntött úgy Zádori Réka, hogy a tengerentúlon próbál szerencsét. Utolsó középiskolás évét már Floridában töltötte, majd a neves Mississippi Egyetemen kezdte meg tanulmányait, amelynek négyéves alapdiplomáját éppen most szerezte meg. Januártól már a rövidebb mesterszaknak vág neki, miközben utolsó hivatalos szezonjára készül az „Ole Miss Rebels” teniszcsapatának kapitányaként. Réka ugyanis az államokban sem tette le az ütőt, sőt, az egyik legjobb egyetemi együttesnek lett meghatározó tagja. 2023 őszén már túl volt az ötven győzelmen, a tavalyi éve pedig olyan jól sikerült, hogy mindössze három meccset veszített a dél-keleti konferencia (SEC) nyugati ligájában.
− Számomra nagyon fontos volt, hogy mind a tanulmányok, mind pedig a tenisz terén az egyik legjobb amerikai egyetemre jussak be – beszélt a tengerentúli kaland kezdeteiről Zádori Réka, aki a nyári, illetve téli szüneteket azóta is szülővárosban, Szegeden tölti, és jelenlegi mesterével Kiss Györggyel, valamint annak tanítványával, az ITF korosztályos világranglistáján 2024. január elsejétől a legelkelőbb helyezéssel (137.) rendelkező magyar leányteniszezővel, Bíró Melindával gyakorol. – Nagyon örülök, hogy mindez sikerült, annak pedig még inkább, hogy az iskolapadban és a teniszpályán egyaránt nagyszerűen megálltam a helyem. Vendéglátás-menedzsment szakon szereztem meg a diplomámat, s ebben az irányban vágok neki a mesterképzésnek is. Az elmúlt öt év alatt nemcsak jó szakmát szereztem, de a teniszem is folyamatosan fejlődött. Májusban nagy döntés vár rám, a csapatunkból ugyanis többnyire profinak állnak a végzősök. S bár később mindenképpen használni szeretném az egyetemen tanultakat, most még a tenisz felé billen a mérleg nyelve.
Réka a mai napig nem bánta meg, hogy 11-szeres korosztályos magyar bajnokként, válogatott játékosként a tengerentúli kalandot választotta, azt meg különösen nem, hogy egy évvel az egyetem megkezdése előtt érkezett meg az államokba. Az első nehéz időket így még középiskolásként élhette meg, később már csak a fontos dolgokra kellett koncentrálnia, a beilleszkedés nem jelentett problémát számára.
− Bár mindig is szerettem teniszezni, otthon a sportág egyéni oldala volt hangsúlyos, az utamat többnyire magányosan jártam – idézte fel a hazai karrierjét a Gellért SE játékosa, aki a női Szuper Ligában nemcsak nevelőegyesülete, de a székesfehérvári Kiskút együttesével is többször pályára lépett. – Amerikában viszont a csapat a legfontosabb, buzdítjuk és lelkesítjük egymást, miközben nemcsak magunkért, de az egész egyetemünk dicsőségéért is játszunk a bajnokságban. Ez utóbbi igen motiváló volt a számomra, így nagy része lehet abban, hogy az elmúlt szezonban nemcsak magamat, de még az edzőimet is megleptem a teljesítményemmel. A körülmények is tökéletesek, jelenleg például három teniszedzőm is van, de az együttesünket orvos, erőnléti tréner, menedzser is elkíséri a meccsekre, nekünk semmi mással nem kell foglalkoznunk, csakis a játékkal. Hetente húsz órát szabad edzenünk, ebből tizenhat a tenisz, négy a kondi. Utóbbiból három a termi, egy a szabadban végzett futás. A közönség pedig egyszerűen hihetetlen. Otthon soha nem játszottam annyi ember előtt, mint amennyi itt egy átlagos meccsünkre összegyűlik.
S hogy miben fejlődött leginkább az elmúlt több mint négy év alatt a szegedi teniszező? Elsősorban az agresszivitásban, ami nemcsak az amerikai mentalitásnak, de a kemény borítású pályáknak is köszönhető. A hazai salakon gyakran bonyolódott bele hosszú mérkőzésekbe, ma viszont törekszik a minél előbbi befejezésre, s ezért a vonalhoz is sokkal közelebb lépve játszik. A korábbiakhoz képest megnőtt az önbizalma és a koncentrálás terén is nagyot lépett előre. A rövidebb, No Ad-del játszott gémek során gyorsan megtanulta, a fontos pillanatokban mindig helyén legyen a szíve, és a lehető legjobb döntéseket hozza meg.
− Olyan együttesbe szerettem volna kerülni, amelyikben sok a külföldi, szerencsére ez is összejött – mesélt a kinti teniszéletről Zádori Réka. – A tízfős keretből mindössze négyen amerikaiak, tehát igazi nemzetközi csapatunk van. A közös edzéseken mindig van jó ellenfelünk, mert bár hasonló szinten játszunk, szinte mindenki más stílusban teniszezik. Ez nagyon hiányzott itthon, ha edzőpartnerre volt szükségem, akkor Budapestre kellett mennem, s ott sem válogathattam úgy, ahogy most az egyetemen. Annyiban szerencsére javult a helyzet, hogy Bíró Melindával Szegeden is gyakorolhatok amikor itthon vagyok. Nagyszerűen egymásra találtunk, mindketten csak nyerhetünk ezen az együttműködésen. Meli előtt fontos év áll, de előttem is, hiszen a májusi teljesítményemtől függ, nekivágok-e a profi karriernek? Bevallom, nagyon csábít a nemzetközi élmezőny, úgy érzem mind lelkileg, min pedig testileg készen állok a kihívásra. Ugyanakkor az edzősködés is érdekel, és a szakmámban is szeretnék majd dolgozni, ha már olyan sokat tettem a diplomámért. De ez utóbbiak még várhatnak egy kicsit. Most inkább teljes erőbedobással vágok neki a tavaszi egyetemi bajnoki szezonnak, amely jó belépő lehet a teniszkarrierem profik közötti folytatásához.