Véglegesen edzőként képzeli el jövőjét Bukta Ágnes, aki nagyon jól érzi magát az itthon „hiánycikknek” számító, hozzáértő kísérőedző szerepében. A korábbi top 300-as teniszezőnő szívesen tanul a tapasztalt mesterektől, s reméli, hogy több fiatal tehetségnek is segíthet majd céljai elérésében.
Gy. Szabó Csilla
Februárban ért véget Gálfi Dalma és Bukta Ágnes közel másfél éves együttműködése, amely révén utóbbi utazóedzőként kísérte korábbi csapattársnőjét. Ezidő alatt, 2022. szeptemberében lett stabil top100-as a balatonfüredi teniszező, aki csak idén június közepén került ki onnan. A közös munka során a korábbi kiváló játékos nemcsak külföldön, de itthon is edzőpartner volt Gálfi számára, miközben a szakmai irányítás Jancsó Miklós és Nagy Zoltán kezében volt. Ági örült a munkamegosztásnak, amely a szakmai fejlődés lehetőségét kínálta számára, hiszen már ekkor érezte, hogy szíve az edzősködés felé húzza. Mostanra pedig ez már egyértelmű tény.
Miután az MTK Szuperligás-csapatában korábban együtt játszó Gálfi és Bukta útjai tavasszal elváltak egymástól, utóbbi a szerb Olga Danilovic kísérője lett. A 22 éves belgrádi játékos vezetőedzőjétől Pepo Clavet-től, már rövid idő alatt is nagyon sokat tanult a WTA Touron, az értékes tapasztalatokat pedig új tanítványainak adná át. Mivel hosszútávon leginkább itt tudná elképzelni magát, valamint a felnőtt, illetve junior ITF-tornákon szereplő fiatalok mellett, most újabb kihívásokat keres. Elsősorban olyan játékosok személyében, akik hozzá hasonlóan hajlandóak a kemény munkára és az áldozatokra, s akikkel a hosszú-, valamint rövidtávú célok megfogalmazásában egyaránt összhangot talál. S bár Bukta Ágnes mellett mindig fontos érvként merül fel kedves, megértő és barátságos személyisége, ez a jellemvonása többnyire csak a pályán kívülre szól. Az edzések és a meccsek idején inkább szigorú és következetes egyénisége dominál.
− Nem juthattam volna a WTA legjobb háromszáz játékosa közé, ha nem gondolkodnék professzionálisan – tudtuk meg Bukta Ágnestől, aki legutóbb Bíró Melindát kísérte el többször is a soron következő junior ITF-tornájára. – Ahogy korábban saját magammal, úgy most a gondjaimra bízott játékosokkal szemben is magasra helyezem a lécet. Sikerorientált vagyok, ezért nagyon fontosnak tartom, hogy akivel dolgozom, az töretlenül fejlődjön, és egyre jobb eredményeket érjen el. Ezt a sikert azonban nem csak ranglistapontokban mérem. Vannak helyzetek, különösen egy fiatal játékos esetében, amikor meg kell állni, és versenyzés helyett kizárólag az edzésekre koncentrálni. Tudom, vannak távoli helyszínek, ahol könnyebben lehet pontokat szerezni, ám én ezt az utat nem támogatom. Először legyen meg a kellő szintű tenisz, utána lehet egyre feljebb és feljebb lépkedni.
Bukta Ágnes pillanatnyilag kifejezetten jól érzi magát utazóedzőként, hiszen nagyon sokat szeretne még tanulni, amire a vezetőedzőkkel való együttműködés kínál tökéletes alkalmat. Később persze nem zárja ki annak a lehetőségét sem, hogy egy állandó klubnál kössön ki, most azonban még a szabadság is komoly vonzerő a számára. A nemzetközi tornákon immáron edzőként, más szemszögből szerzi a tapasztalatokat és annak is örül, hogy jó külföldi kapcsolatai révén mélyebben bepillanthat a nemzetközi tenisz belső folyamataiba és erőviszonyaiba is. A legfontosabb motivációs erő azonban továbbra is az, hogy értelme legyen a munkájának.
Bíró Melinda pedig éppen az a játékos, akivel ezt folyamatosan érezheti. És nemcsak az eredményei miatt. Kiss György tanítványa ugyanis szorgalmas, alázatos teniszező, aki kiváló versenyzőtípus, és az élet dolgaihoz is példás a hozzáállása. Bukta Ágnes éppen ezért bízik abban, hogy az együttműködésük, amely éppen csak megkezdődött, s eddig különösebb kötelezettségek nélkül, csupán néhány alkalomra szólt, hosszabb távon is eredményes lesz a junior-világranglista 197. helyén álló tizenhat éves teniszezővel és mesterével.
− Kiss Györggyel eddig tökéletes köztünk az összhang, egy nyelvet beszélünk, mindkettőnk számára működőképesnek tűnik ez a munkamegosztás – beszél a Bíró Melinda körüli teendőiről Bukta Ágnes, aki reméli, hogy a szegedi szakembertől is sokat tanulhat majd a közös munka során. – Legutóbb Kairóban voltunk együtt Melivel, sajnos ott egyesben nagyon rossz volt a sorsolása, mindkétszer ugyanazt a német leányt kapta az első körben, aki egyszer második, máskor pedig harmadik kiemelt volt, utóbbiként az elődöntőig jutott. Pedig Melindában mindkét alkalommal benne lett volna néhány kör. Egy kettes kategóriás viadalon persze ez most még nem nagy tragédia, én azonban több meccsét szerettem volna testközelből látni. Párosban szerencsére az első héten megnyerték a tornát, azt a duót egyértelműen ő vitte a hátán. Valamennyi kiélezett helyzetben higgadt maradt, egyszer sem remegett meg a keze. A fennmaradó időt kemény edzésekkel használtuk ki, úgy érzem, kialakult köztünk az elengedhetetlen kémia is.
A fiatal szakember szerint Melinda karrierjében most jött el a komolyabb szintlépés ideje, amit a junior-világranglista helyezésének változása is mutat. A 2023-as esztendőt még a 631. helyen kezdte, amin őszre több mint négyszázat javított. Egyre erősebb tornákon indul, jövőre pedig már a korosztályos Grand Slamek kerülnek a célkeresztbe. Ez azt is jelenti, hogy egyre nagyobb ellenállásba ütközik, egyre komolyabb ellenfelekkel kell felvennie a harcot.
− Gyurival egyetértünk abban, hogy még több akaratra, elhatározásra van szükség a részéről, olyan labdát most már nem üthet, amelyben nincs konkrét elképzelés – vázolja az edzői team Bíró Melindával kapcsolatos elképzeléseit Bukta Ágnes. – Ennek megvalósításához azonban az edzésmunkában is szintet kell lépnie. A fiatal lányok ütőereje egyre hangsúlyosabb, miközben fizikálisan is egyre erősebbek. Melinda gyenge pontja a magassága, ám ez korántsem jelent leküzdhetetlen problémát. Tudatosan kell kompenzálnia a hiányzó centimétereket, ami nem lehetetlen, ám nagyon sok melót követel meg a részéről. Eddig úgy láttam, hogy nem fél a kemény munkától, s mivel én is mindig nagyon szerettem és most is szeretek dolgozni, órákat eltölteni a teniszpályán, magam is jó példával igyekszem elöl járni.
Bukta Ágnes tehát most már biztosan edzőként követi álmai megvalósítását a teniszpályán, s reméli, hogy minél több hazai tehetségnek segíthet majd céljai megvalósításában, amit akár egy kisebb ütőképes utazó csapat keretein belül is el tudna képzelni.