Újra kezdte a teljes értékű edzéseket Bíró Melinda, a korosztályos világranglistán legelőkelőbb helyen (ITF-141) rangsorolt leányjátékosunk. Kisebb vállsérülése miatt az első negyedév ugyan nem a tervek szerint alakult, ám emiatt egyáltalán nem aggódik edzője, Kiss György. A szegedi szakember szerint most az a legfontosabb, hogy a következő három hét tervszerű felkészülését követően ismét minél több meccset játszhasson tanítványa.
Gy. Szabó Csilla
A jól sikerült és kellően hosszú téli alapozást követően bizakodóan vágott neki az új esztendőnek Bíró Melinda, a szegedi Gellért SE 17 esztendős játékosa, valamint edzője, Kiss György. Január végén arról adhattunk hírt, hogy magabiztosan lépked előre, a tunéziai J200-as tornán elért negyeddöntőjének köszönhetően, már a korosztályos világranglista 132. helyén jegyezték. A hasonlóan jó folytatás azonban elmaradt, amiben nagy része volt egy vállsérülésnek is.
− Február közepe, vége tájékán kezdődtek a problémák, Egyiptomban kellemetlen nedves körülmények között, elnehezülő labdákkal játszottak, ami túlzott megterhelést jelentett a vállának – tudtuk meg Kiss Györgytől, aki a kivizsgálásokat követően megnyugvással vehette tudomásul, hogy nem traumás sérülésről van szó, szakadásnak nyomát sem találták az orvosok. – Előbb kellett volna megállnunk, ám az elején csak egy igen apró, úgymond hétköznapi fájdalomnak tűnt. Szerencsére később sem lett belőle nagyobb baj, az elmúlt hetekben azonban elsősorban a gyógyulásra összpontosítottunk. A kezelésekre nagyon jól reagált, ezért úgy gondoljuk, hogy hétfőtől ismét teljesértékű munkát végezhetünk. Ez azért is lenne fontos, mert egy három hetes komoly felkészüléssel a hónap végére ismét jó formába kellene lendülnie. Azon a kettes kategóriájú romániai tornán tervezzük a visszatérését, amelyen tavaly döntős volt. Májusban pedig az ITF juniorprogramjának keretében egy nemzetközi csapattal indul négyhetes európai túrára, amely jó lehetőség arra, hogy magasszínvonalú meccseket játszhasson. Neki pedig pillanatnyilag ez szolgálná leginkább a fejlődését.
A szegedi szakember szerint az első negyedévben négy értékelhető tornájuk volt – kettő egyéniben, kettő pedig párosban –, amely pontokat is hozott nekik. Melinda most már elsősorban erős viadalokon indult, s nemcsak a sérülés miatt nem sikerült több győzelmet gyűjtenie. Kiss György úgy véli, tanítványának több időre van szüksége ahhoz, hogy megszokja a legjobbak korosztályos mezőnyét. Hogy ez meddig tart, azt ő maga sem tudja, ám eddig is a türelem volt a vezérlőelve, s ez a jövőben sem lesz másképpen.
− Másfél évig tartott, míg eljutottunk a mostani szintre – tette hozzá Kiss György. – Év elején úgy tippeltem, fél év alatt tudunk ismét szintet lépni, aminek a fele mostanra el is ment. Újra kell tehát tervezni az előttünk álló időszakot, én most annak is örülök, hogy a sérülés ellenére megtartotta a száznegyven körüli helyét. Úgy gondolom, nem hoztunk rossz döntéseket. Áprilisban léptünk volna picit visszább, mert az egyes és kettes kategóriájú tornákkal kicsit kevés lett a meccs és a sikerélmény. Végül a sérülés döntötte el a kérdést, ugyanakkor a környéken számára ideális hármas-négyes viadalokat sem találtunk volna ebben a hónapban. Most ez a helyzet, ebből kell kiindulnunk. A május viszont nagyon keménynek ígérkezik az ITF-túrával, ezért szeretnénk egy nagyon jó három hetes felkészüléssel alapozni rá. Az előrelépés ugyanis nehéz, a top százhoz rendszeresen és folyamatosan kell jó eredményeket hozni, vagy egy-egy magas kategóriást megnyerni. S bár Melinda igen nehezen viselte az utóbbi heteket, vagyis a kényszerpihenőt, jól ismerem, tudom, hogy talpra fog állni, és ugyanolyan keményen küzd tovább a céljai eléréséért, mint ahogy azt eddig tette.
S hogy mire alapozza optimizmusát a szegedi mester? Elsősorban tanítványa eddigi példás hozzáállására és kitartására. Másrészt pedig azon területekre, amelyeken jelentős előrelépést tettek. Ilyen például a láb, valamint a derék és környékének megerősítése, utóbbival tavaly még voltak problémáik, amelyek mostanra teljesen eltűntek. Ez a teniszspecifikus fejlesztés teszi lehetővé a nagyobb edzés és meccsterhelések elviselését. Most a felsőtest megerősítése a következő fontos fizikális feladatuk. A játék terén a szervát lehet kiemelni, az egyértelműen gyorsult és stabilizálódott.
− Technikailag és taktikailag viszont csak a folyamatos meccselésből tudunk majd komolyabb következtetéseket levonni. Januárban, top százas lengyel ellenfele ellen még minden a legnagyobb rendben volt. A fejlődési görbéje láthatóan egyenletes, azon az úton haladunk, amelyet kijelöltünk. Mivel jövőre még mindig junior lesz, így a korosztályos top száz és a Grand Slam-indulás sem sürgető, mindkettő a két év múlva esedékes felnőtt karrierjének könnyebb megkezdését szolgálná. Májusi szereplése határozza majd meg júniusi programunkat is, ha ez jól sikerül, akkor a Roland Garros sem lehetetlen. Júliusban Szuper Ligát játszik itthon, s bízunk benne, hogy indulhat majd a hazai WTA-torna selejtezőjében. Ennél előbbre pillanatnyilag nem tekintünk, sőt még ennyire sem. Kemény három hét áll előttünk, ha ez jól sikerül, akkor a folytatás is eredményes lesz – összegezte céljaikat Kiss György.