Utánpótlás

A legjobb nyolc között végzett Bíró Melinda a héten, Olaszországban megrendezett egyéni U16-os Európa-bajnokságon. A második legeredményesebb magyar, Major Áron János, a nyolcaddöntőig jutott. Ezzel be is fejeződtek az idei válogatott utánpótlás-versenyek. (Fotó: MTSZ)

Gy. Szabó Csilla

A pármai szervezők a már lemondott esemény megrendezésére beugróként jelentkeztek, ezért ilyen késői az időpont. A magyar együttest Bak-Szabó Norina, Bíró Melinda, Kincses Kolos és Major Áron János alkotta, kísérőik pedig a szakági szövetségi utánpótlásedzők, Gulyás István, illetve Kisantal Péter voltak.

Az egyéni Eb-ken idén két kiemelkedő siker született, mindkettő párosban és a leányok mezőnyében. A Kálmán Luca, Nemcsek Gréta kettős (U14) arany-, az Udvardy Luca, Molnár Kitti duó (U18) pedig bronzérmet nyert korosztályában. Egyesben Kálmán Luca jutott a legtovább, mégpedig a legjobb nyolc közé.

Az U16-osok szereplését igen nagy várakozások előzték meg, hiszen Kincses Kolos első kiemeltként vághatott neki a küzdelmeknek. A magyar fiatalnak azonban nem volt szerencséje, hiszen az első találkozó harmadik szettjében kiment a bokája, és fel kellett adnia a mérkőzést. Emiatt párosban, Major Áronnal sem tudtak pályára lépni. Némi vigaszt jelenthet számunkra, hogy az így továbbjutó finn Lagerbohm meg sem állt a döntőig.

A fiúk mezőnyében így Major Áronnak kellett bizonyítania, aki első meccsén egy belga fiút vert, majd a 11. kiemelt ukrán Bilozertszevet. Ezzel igen nagy skalpot gyűjtött, hiszen ellenfele már 237. a juniorok világranglistáján, míg Áron még csak az 1542.-nél tart. Az ukrán nemrégiben nyert 3. kategóriás (J100) tornát Lengyelországban, szeptemberben pedig egy kettesen negyeddöntőzött. A Vasas SC fiatalja ezzel szemben eddig nem büszkélkedhetett hasonló eredményekkel. A nyolc közé jutásért az 5. kiemelt következett. S bár Major ekkor már nem tudott újabb bravúros győzelmet aratni, nagyszerűen helyt állt, hiszen nagyon szoros három szettben maradt alul a junior ITF 812. ellen, akinek azért volt jobb a kiemelése az ukránnál, mert a Tennis Europe által szervezett EB-n nem a junior, hanem az U16-os ranglistát veszik figyelembe. Még akkor is, ha 16 évesen már többnyire az idősebbek közötti eredményt tükröző összevetés a reálisabb.

A leányok versengésében sem Bíró Melinda (ITF 189; TE 48.), sem Bak-Szabó Norina (ITF 1100; TE 505) nem lett kiemelt a 128-as tábla 74 indulója között. Előbbi viszont már az első mérkőzésén a 11. legjobbat kapta, a cseh Amy Sucha személyében, aki 135. a juniorok között és szinte csak 1-es és 2-es kategóriás tornákon indul. A Gellért SE fiatalja azonban egyáltalán nem ijedt meg a kihívástól és két szettben legyőzte esélyesebb ellenfelét. A következő fordulóban már kevesebb dolga akadt, 41 perc alatt lépett túl egy örmény teniszezőn. A negyedik körben ismét óriási bravúrt hajtott végre Bíró Melinda a 8. kiemelt búcsúztatásával, aki a nyár elején 1-es kategóriájú ITF-tornát nyert hazájában, Németországban.

Bíró Melinda bravúros meccseket nyert PármábanBíró Melinda bravúros meccseket nyert PármábanFotó: Tennis Europe

− Számomra mindig óriási megtiszteltetés, ha egy Európa-bajnokságon képviselhetem a hazámat – jelentett ki Bíró Melinda, mielőtt honlapunk számára értékelte volna teljesítményét, mint az U16-os EB legeredményesebb magyar játékosa. – Úgy érzem sokat segített, hogy szinte egyenesen versenyről jöttem, így játékban voltam, nem volt szükségem ráhangolódásra. Még akkor sem, ha az egyiptomi túra korántsem úgy alakult, ahogy szerettem volna, sajnos mindkét tornán az első körben búcsúztam egyesben. Emiatt persze az Eb-n a szokásosnál is jobban bizonyítani akartam, jóllehet a sorsolás a legkevésbé sem nekem kedvezett a cseh ellenféllel. Nagyon jó taktikát választottam és szinte leirányítottam esélyesebb ellenfelemet. Jól koncentráltam, különösen a fontos pontoknál.

Kiss György tanítványa eddig az egyéni Eb-ken általában egyetlen meccset nyert, így a második körös sima és gyors győzelmét követően is motiváltan lépett pályára, jóllehet ismét egy kemény ellenfél várta. Ezúttal is határozottan és jól kezdett, a problémák a második szettben jöttek csak elő. 5:5-ös állásig egyik játékos sem tudta hozni a szerváját, Melindát ebben leginkább egy kisebb bicepsz-fájdalom akadályozta.

− Talán az adrenalin és a győzni akarás tette a dolgát, mert ekkor egyszerűen elmúlt minden fájdalmam – folytatta beszámolóját Bíró Melinda. – Az járt a fejemben, hogy már csak két gém van hátra, azt meg kell nyernem. Így is lett, és elsősorban a mentális erőmnek köszönhetően. Az ellenfelem igen sokszor volt negatív, miközben én agresszívan támadtam. Természetesen a következő körben, a bolgár lány ellen is maximálisa erőbedobással küzdöttem, ám a második szettben azért látható volt, hogy erősebb nálam. A korosztályos Grand Slam-tornákon szerzett rutinja egyértelműen kijött, gyorsabb tempót diktált, mint én. Az első szettel viszont elégedett voltam, az eredmény nem tükrözi a valódi küzdelmet, nagyon szoros gémeket játszottunk, fej-fej mellett haladtunk. Óriási motivációt ad számomra, hogy a legjobb nyolc közé juthattam az Európa-bajnokságon, tanulságként pedig csak azt vonhatom le: minél több hasonlóan magas színvonalú mérkőzést kell játszanom a jövőben.

A bolgár Dencheva Melbourne-ben és Wimbledonban egyaránt a harmadik fordulóig jutott a juniorok mezőnyében, állandó korosztályos Grand Slam-résztvevő, miközben már a felnőttek között is bontogatja szárnyait. A 15 ezer dollár összdíjazású versenyeken, amelyeken korosztályos világranglistás helyezésének köszönhetően indulhatott, minden alkalommal megnyerte első meccsét, szeptemberben pedig bolgár W25-ös és W40-es tornákon is részt vehetett szabadkártyával. Érdekesség, hogy januárban, a junior Australian Open első fordulójában a már felnőttek között is egyre jobban szereplő Udvardy Lucát verte két szettben.

A másik magyar leányversenyző, Bak-Szabó Norina az első fordulóban viszonylag könnyű ellenfelet kapott, s remekül élt a kínálkozó lehetőséggel, a litván játékosnak mindössze egyetlen játékot engedélyezett. A másodikban azonban már nehezebb dolga volt, a holland Du Pree ugyanis a Tennis Europe ranglistáján 107., az ITF-en pedig 306. A ranglista helyezés ezúttal világosan tükrözte az erőviszonyokat, és Norina volt az, aki csupán egyetlen gémet tudott nyerni ellenfelével szemben. Párosban azonban már a nyitómeccsen kiemeltet vertek Bíró Melindával a török duó személyében, a legjobb nyolc közé azonban nem sikerült bejutniuk.

U16-os egyéni Európa-bajnokság, Párma (Olaszország)
Fiúk.
Egyes. 2. forduló /64-es tábla:
Linus Lagerbohm (finn) – Kincses Kolos (1.) 6:7, 6:2, 2:0 (Kincses feladta); Major Áron János – Nand Vandepoele (belga) 6:4, 6:2; 3. forduló: Major – Nyikita Bilozertszev (ukrán, 11.) 6:1, 7:5; 4. forduló: Arturs Zagars (lett, 5.) – Major 6:4, 6:7(2), 7:6(5).
Páros. 2. forduló/ 32-es tábla: Paolo Angeli, Gasper Matijasic (szlovák) – Kincses Kolos, Major Áron János (9.) feladták
Leányok.
Egyes. 2. forduló/64-es tábla:
Bíró Melinda – Amy Sucha (cseh, 11.) 6:3, 6:1; Bak-Szabó Norina – Austeja Vasiliauskaite (litván) 6:0, 6:1; 3. forduló: Bíró – Sofi Gidachyan (örmény) 6:0, 6:0; Britt Du Pree (holland) – Bak-Szabó 6:1, 6:0; 4. forduló: Bíró – Sonja Zhenikhova (német, 8.) 6:1, 7:5; Negyeddöntő: Rositsa Dencheva (bolgár, 3.) – Bíró 6:2, 6:0.
Páros: 2. forduló/ 32-es tábla:
Bak-Szabó Norina, Bíró Melinda – Deniz Dilek, Irem Kurt (török, 8.) 1:6, 6:1, 10-4. 3. forduló: Stella Horacek, Lili Tagger (osztrák) – Bak-Szabó Norina, Bíró 6:1, 6:4.

Kincses Kolos, Bak-Szabó Norina, Bíró Melinda és Major Áron János (balról jobbra) PármábanKincses Kolos, Bak-Szabó Norina, Bíró Melinda és Major Áron János (balról jobbra) Pármában