A második nyíregyházi 15 ezer dolláros összdíjazású férfi ITF-tornán Hornung Gábor maximálisan kihasználta a hazai pálya előnyét. Pákai Norbert tanítványa a selejtezőből indulva, egyedüli magyarként jutott be az elődöntőbe, amelyet nagy csatában veszített el a román Tomescuval szemben. A Csopak TK játékosa ugyanakkor első ATP-pontjait is megszerezte, így nyugodtabban nézhet a nyári szezon elé. (Fotó: Marso Tenisz Centrum)
Gy. Szabó Csilla
Szinte tökéletesen zárta tavaly augusztusban korosztályos karrierjét Hornung Gábor, hiszen az U18-as egyéni országos bajnokság megnyerését követően, a budapesti J100-as ITF-tornán sem talált legyőzőre. Utóbbi eredményének köszönhetően érte el a juniorok világranglistáján a legjobb, 301. helyezését, amelyen később már nem sikerült javítania. De ez nem tűnt problémának, hiszen ekkor már a felnőtt tornákat vették célba edzőjével, Pákai Norberttel. Szeptemberben mindkét budapesti 15 ezer dollár összdíjazású tornán indult szabadkártyával, ám egyiken sem sikerült meccset nyernie. A folytatásra pedig nagyon sokat kellett várnia, hiszen egy hátsérülés miatt több hónapos kényszerpihenő következett.
− Nehéz időszak volt, hiszen sokáig még pontos diagnózissal sem rendelkeztünk, gyakorlatilag januárban találták meg a probléma igazi okát, Gábor ekkor léphetett csak a végleges gyógyulás útjára – idézte fel a tavalyi esztendő végét a nyíregyházi siker értékelése kapcsán Pákai Norbert, a Csopak TK vezetőedzője. – Teljesen ugyan nem állt le, amikor éppen nem fájt a háta, akkor edzett, versenyzésről azonban szó sem lehetett. Március végétől kezdtem folyamatosan nevezni a felnőtt ITF-tornákra, de ranglista híján a környező országokban még a selejtező táblákra is alig-alig fért fel. Vagy ha végül mégis, az első fordulókban vereséget szenvedett. Ilyen hosszú kihagyást követően nagyon nehéz a visszatérés, hiszen amúgy is apróságok döntenek a játékosok között. A mezőny nagyon megerősödött, sokan játszanak hasonló színvonalon, ma már nem lehet az ezren kívüli teniszezők ellen sem biztosra menni. Többnyire a rutin, és a pillanatnyi lelkiállapot dönt egyik vagy másik javára. Ez utóbbi pedig nagyon szorosan kapcsolódik az önbizalomhoz, amit elsősorban győzelmekkel lehet megszerezni. Gábor éppen ennek volt híján tavaly szeptember óta.
A kaposvári születésű fiatal számára tehát kapóra jött a hazai 15 ezres férfi tornák sorozata, hiszen mindhárom alkalommal szabad kártyát kapott a szövetségtől. Gyulán a selejtező első fordulójában éppen edzőpartnerével, Mészáros Patrikkal került szembe, akit 6:4, 4:6, 10-7-es óriási csatában sikerült megvernie, majd Szőke Gábort 6:4, 6:2-re. A kiélezett első meccs azonban a folytatásra is rányomta a bélyegét, a főtáblán következő osztrák Ramskogler elleni meccsre teljesen elkészült erejével, s ezért kapott ki a labdatartásban remeklő ellenfelétől simán, 6:1, 6:1 arányban.
Az első Nyíregyházi torna esetében a főtáblára kértek és kaptak szabad kártyát, mégpedig Gábor angol érettségije miatt, a holland Loof azonban nyomban megállította. Annak ellenére, hogy a magyar fiú kezdte jobban a meccset, 4:2-re vezetett az első szettben. A folytatásban azonban jobban érvényesült a rutin, Hornung pedig 6:4, 6:1-es vereséget szenvedett.
− Nagyon sok tanulsággal szolgált a találkozó, a holland gyorsan elkezdte tördelni Gábor játékát – hívta fel a felnőtt és a korosztályos mezőny közötti különbségekre a figyelmet Pákai Norbert. – Egy junior nagy valószínűséggel tovább püfölte volna ellene a labdát beleszaladva egy biztos vereségbe. Egy tapasztaltabb teniszező azonban ritmust vált, és minden eszközzel igyekszik kibillenteni ellenfelét egyensúlyából. Ez az, amit csak meccsen, éles helyzetben lehet megtanulni, s most arra vagyok a leginkább büszke, hogy a harmadik hét végére Gábor is tökéletesen megtanulta a leckét, mi több, hatékonyan alkalmazta is ezeket a tapasztalatokat.
A csopaki szakember szavait támasztja alá a második nyíregyházi torna, amelynek selejtezőjében Hornung Gábor ismét a két héttel korábbi osztrákkal találta magát szemben. Ramskogler labdatartó játéka azonban ekkor már korántsem volt olyan célravezető, hiszen végül a fiatal magyar nyert 4:6, 6:3, 10-7 arányban. A folytatásban egy szlovák, majd pedig egy horvát ellenfél következett, a főtábla első találkozóján pedig az argentin Estevez várta, s egy újabb háromszettes kemény csata.
− Már a selejtezőben is három jó teniszezőt vert meg, ezért számomra az volt a legnagyobb kérdés, bírja-e fizikálisan a folytatást – tette hozzá Pákai Norbert. – Szerencsére nem kellett kora reggel játszania, tudott regenerálódni, és azt se felejtsük el, hogy a sérülése óta jobb az erőnléte, mint valaha. Ebben annak is nagy szerepe van, hogy a kényszerpihenő alatt, olyan speciális gyakorlatokat végzett Szöllősi Szilvia sportrehabilitációs tréner segítségével, amelyekkel biztos alapokat teremtettek a Kiss Dániellel folytatott kondiedzéseknek. A fizikuma tehát jól vizsgázott, hiszen a folytatásban is nagy meccseket nyert. Igazából az elődöntő is szoros volt, hajszálon múlt, hogy nem ő léphetett tovább a döntőbe. Sokat fejlődött az adogatása, amire végig biztosan támaszkodhatott, de a felnőtt mezőnyben enélkül nem is lenne esélye. Az alap technikája szerencsére eddig is jó volt, tiszta ütéseivel nagyon eredményes tud lenni, most pedig egyre változatosabban, színesebben játszik. Az elmúlt három hét meccsei során szemmel láthatóan is sokat fejlődött, ezért nagyon optimista vagyok a jövőt illetően. Nagyon értékes számunkra a most szerzett négy ATP-pont, amellyel most körülbelül négyszáz helyet lép előre.
Pákai Norbert szerint a Nyíregyházán megszerzett ATP-pontok sokat változtatnak tanítványa helyzetén. Amint túl van az érettségin, már indul is Thaiföldre, ahol újabbak begyűjtését célozza meg a három hetesre tervezett túra során. Az év végére az ezren belülre szeretnének kerülni, s ha lehet, tornagyőzelmet is aratni. Ez utóbbit éppen a holland Looftól elszenvedett vereséget követően fogalmazta meg a csopaki játékos, edzője pedig elégedetten bólintott az elhatározásra. Az argentin ellen gigászi csatában megnyert első ATP-pont ugyanis nemcsak felszabadította de hitet is adott a folytatáshoz. Ahogy általában minden fiatalnak.
− Borzasztóan ideges voltam azon a meccsen, nagyon szerettem volna végre felnőtt pontot szerezni – igazolta mestere szavait Hornung Gábor, aki klubja és a Gránit Bank támogatásával folytathatta pályafutását a felnőttek között. – Az elején el is kapkodtam a labdameneteket, de a második szettre megnyugodtam és végül hoztam a találkozót. Bevallom, el is sírtam magam utána, annyi feszültség gyűlt fel bennem addigra. A következő meccseken már teher nélkül, felszabadultan játszottam, így juthattam el az elődöntőig. Nagyon sokat számítottak ezek a téthelyzetek, végre ismét rátaláltam a játékomra. Nem volt könnyű a visszatérés, de most már úgy érzem, ismét sínen vagyunk. Alapvonalról továbbra is jól mozgok, tenyeressel pedig be tudom fejezni a labdamenteket. Sokat számított, hogy nagyon okosan szerváltam, variáltam őket, nem csak az erősségre figyeltem.
Pákai Norbert azért is különösen büszke Hornung Gáborra, mert tanítványa a több hónapos kényszerpihenő alatt is megőrizte elszántságát, motivációját. S bár ő korábban is meg volt győződve tehetségéről, most ezt nyíregyházi szereplésével mindenki számára bizonyította. A továbblépés azonban így sem lesz könnyű, ehhez elsősorban stratégiailag kell fejlődnie. És persze kitartani a végsőkig, hiszen a felnőtt karrier elején a folyamatos versenyzés, az állandó formában maradás jelenti a legnagyobb kihívást a fiatalok számára. Ebben minden bizonnyal döntő szerepe lesz a játékos tenisz iránti elkötelezettségének is. Hornung ugyanis ezzel magyarázza azt, hogy még a legnehezebb percekben sem gondolt arra, hogy feladja. A sportág szeretete az ő esetében mindennél erősebb.