Felkavarta a honi tenisz állóvizét egy mozgalom, "A tenisz a teniszezőké" minapi megjelenése. Nem kevesebbet akarnak, mint azt, hogy a tenisz legyen a teniszezőké… Nem harcolni akarnak, hanem a változást szorgalmazzák. Lejár a mostani vezetők megbízatása, s a tagságon múlik, kik kerülnek az MTSZ új elnökségbe. Lehet jelentkezni. Már csak alig egy hét van hátra a jelöltállítás lehetőségének zárultáig.
TotalTenisz
Megpróbáltunk utána járni, hogy kik, miért, és miért most állnak elő a teniszezőket előtérbe állítani kívánó „furcsa” kérésükkel. Sikerült az egyik szervezőt megtalálnunk, aki neve elhallgatását kérve válaszolt a kérdéseinkre.
TT: Mindjárt az elején tisztázzuk, miért nem lehet egy ilyen mozgalmat névvel vállalni? Nem rontja ez a hitelességüket?
– A szövetség fegyelmi kódexe szabályozza a sportolók és sportszakemberek nyilvánosság előtti megszólalását. Ettől függetlenül véleménye bárkinek lehet, és ebben a mozgalomban, hívjuk így, bárki szabadon elmondhatja, mit gondol a jelenlegi helyzetről, és milyen megoldásokat lát a nem a korábbi elképzelések szerint működő szakmai munkáról. Az első ilyen megnyilvánuló a Szenior Tenisz Szövetség elnöke, Erdei Csaba volt, aki kertelés nélkül vázolta fel a problémákat és a lehetséges új irányokat. Őt követték még néhányan, akik szintén a nevüket felvállalva fogalmazták meg gondolataikat, úgyhogy nem állítanám, hogy egy anonim mozgalomról lenne. Ezzel együtt persze majd a megszólalásokat korlátozó intézkedéseket, amelyek egy cég és annak alkalmazottja között akár elfogadhatóak is lehetnek, a helyére kell tenni.
TT: És még mit kell a helyére tenni?
– A hamarosan elkövetkező tisztújítást úgy kell felfogni, mint a megelőző két ciklus által okozott károk helyreállításának második ütemét. A most kifutó ciklus az első ütemben rendezte – legalább is részben – az anyagi vonatkozású kérdéseket, mert a nagyratörő egyéni célok elérése érdekében gátlástalanul elköltött pénzek mintegy 8 milliárd forintjába kerülhettek a magyar adófizetőknek. Mindez úgy történhetett meg, hogy volt egy kollaboráns elnökség és ellenőrző testület. A most leköszönő elnökség megválasztásánál sem volt mozgástér, mert a számára ismeretlen terepen az új elnök érthető módon nem akart kockázatokat vállalni.
TT: Ez a bizonyos második ütem mit takar?
– Azt, hogy az anyagi természetű dolgok rendbetétele után a humán oldalon okozott károk rendbetételére is sort lehet keríteni, és a sportág művelői visszavehetik a sportáguk feletti irányítást. Más szóval a tagság a saját soraiból választhatja meg a saját képviselőit, akik közelebb állnak a mai magyar teniszhez, naprakész ismeretekkel, információkkal, rálátással rendelkeznek, és nem utolsó sorban felelősséggel tartoznak a választóik felé. Például, ha egy felügyelő bizottság csak a látszatra felügyel, akkor simán vissza kell hívni.
TT: Vannak már konkrét nevek, elképzelések?
– Természetesen vannak, de nem annyira nevekben, mint inkább delegálási elvekben gondolkodunk. Legyen az új elnökség tagja néhány aktív szakember, aki elismert és bizonyította, hogy ért az utánpótlás neveléséhez. Legyenek ott a meghatározó klubok képviselői, akik ma a teniszt csinálják Magyarországon. Nem lenne ördögtől való, ha szponzorok is bevonásra kerülnének, mert az mégsem járja, hogy a szövetségnek nincs stabil saját bevétele, hanem csak azt költi, amit az államtól kap.
TT: Hol tart most az előkészítő folyamat?
– A tagság kapott egy értesítést arról, hogy megalakult egy jelölő bizottság, akik meglehetősen szigorú feltételek betartása mellett április 17-ig fogadják a jelöléseket. Már ez is nonszensz, hogy a közgyűlési meghívó a tisztújítás időpontjával még ki sem lett küldve, de a jelöltállításnak már van egy jogvesztő határideje. Tessék elképzelni ugyanezt mondjuk a parlamenti választások esetében, hogy mire kitűzik az időpontját, már le is zárták a jelölés lehetőségét. Abból mekkora balhé lenne. Na, majd ezt is tisztába kell tenni, de most ez a szabály, ezt kell betartani. Felhívunk tehát minden szakosztályt, minden érdekeltet, hogy keressen és találjon alkalmas jelöltet az elnökségbe a következő ciklusra, aki el is vállalja a jelölést, azzal, hogy a közgyűlésig bármikor visszaléphet. Legyen minél több jelölt! Legyen kiből választani! Mindezt a jövő szerdáig le kell bonyolítani, nagyon szorít az idő. Rajtunk áll a teniszsport következő négy esztendőjének a sorsa.
Aki jelöltet akar állítani, az kövesse az MTSZ honlapján megtalálható felhívásban leírtakat.