Rendhagyó időpontban rendezték meg idén a Play&Stay csapatbajnokság döntőjét, hiszen korábban erre az eseményre mindig szeptemberben került sor. Ezúttal a NEK-en kettős MTK-győzelem született, hiszen a fiúk mezőnyében a BTC I, a lányok között pedig az MTK-Park diadalmaskodott.
Gy. Szabó Csilla
Június első hétvégéjén került sor a Play and Stay csapatbajnokság selejtezőire, második szombatján pedig már a bajnoki címért csapott össze négy leány, valamint hat fiúcsapat. Előbbiek között az MTK-Park, a HTF CSO-KO, a PVTC Lila, és a MESE Lila jutott fináléba, míg a fiúk mezőnyében a BTC I, a Pasarét Piros, a kecskeméti KTC Pumák, a Pasarét Narancs, a MESE Kék, valamint az ALFA TI gárdája szállt harcba az elsőségért. A felsorolásból egyetlen jellemzően jó utánpótlás-nevelő egyesület neve hiányzott csupán, a Tenisz Műhelyé, amely korábban többször is diadalmaskodott, s többnyire több csapattal képviseltette magát a döntőben. A 6-11 évesek esetében azonban sohasem lehet biztosra menni, teljesen természetes a „lyukas” korosztályok megléte, a legkisebbek esetében pedig az elmúlt tél sem volt könnyű.
A fiatalok között méltán népszerű csapatbajnokságra idén 33 nevezés érkezett, amely elmarad a korábbiaktól. Orbán-Sebestyén Katalin versenyigazgató, az MTSZ gyermektenisz programjának vezetője szerint, ez részben a májusi időpontnak is volt köszönhető.
− Többször megfogalmazódott már a tavasz végi rendezés igénye, ezért most megpróbáltuk, de láthatóan nem volt nagy sikere – értékelt a nap végén Orbán-Sebestyén Katalin, aki korábban is úgy gondolta, hogy a ballagások, az iskolai ünnepségek, és az évvégi hajrá nem kedvez az esemény nyár eleji lebonyolításának. – Szakmailag azért nem tartom jónak a májust, mert ilyenkor még piros pályán hiányoznak a versenyzésre érett játékosok. Több klub éppen emiatt nem is nevezett. A nyári táborok idején intenzívebbé válik a legfiatalabbak képzése, ezért szeptemberre már többen csatasorba állíthatóak. Akik most kezdik a versenyzést, azok épp akkorra érik el a megkívánt minimális szintet. De zöld pályás sem volt elég, többen is visszajátszottak az U12-es korosztályból. Jövőre alaposan átgondoljuk az időpontot, én mindenképpen az eredetihez való visszatérést fogom szorgalmazni. Ami pedig az idei évet illeti, a szeptemberi páros bajnokság lesz a következő nagy Play and Stay eseményünk.
A korosztály nehézségeit jól tükrözi, hogy a leányok mezőnyében tavaly bajnoki címet nyerő Balatonalmádi SE idén nem tudott teljes csapatot kiállítani, ezért legjobbjuk, Farkas Eszter az MTK-ba igazolt a részvétel reményében. Így történhetett meg, hogy idén is a dobogó legmagasabb fokára állhatott, igaz, immáron a budapesti kék-fehérek színeiben. Az utánpótlás-nevelést küldetésének tekintő HTF CSO-KO számára persze ez a döntés korántsem volt előnyös, hiszen meg kellett elégedniük a második helyezéssel, ám a tavalyi bronzéremhez képest így is előbbre léptek.
− Piros és narancs pályán nyertük a meccseinket, csak zöldön veszítettünk egy-egy találkozót – tudtuk meg a Park Teniszklubból érkező MTK-s csapat vezetőjétől, Dancsó Márktól, aki szerint egyébként mindig a legkisebbek között a legnehezebb versenyzésre kész játékost találni. – Az egyesület megítélése szempontjából nagyon fontos a play and stay csb-szereplés, s mivel tavaly nem jutottunk be a fináléba, most nagyon örülünk, hogy a leányok mezőnyében sikerült nyernünk. Idén esélyesként érkeztünk, de ez nem volt teher a játékosaink számára. Két tucatnyi gyerekünk van ebben a korosztályban, sajnos a hat-hét éveseket nagyon nehéz megszólítani. A koronavírus-járvány, majd a gazdasági válság egyaránt ellenünk dolgozott, s így biztosan lesz generációs hiány, de mi ennek ellenére lelkesen folytatjuk a munkánkat. Ez a győzelem pedig mindannyiunk számára motivációt jelent. Ami pedig a gyerekeket illeti, tőlük azt kértem, hogy egymásért, a csapatért játszanak.
A csapatot elkísérte Nagy Gyula az MTK Teniszsuli vezetője is, aki szerint a jó megítélésen túl azért is fontos a P+S rendszerben való részvétel, mert ez jelenti az első lépcsőfokot a versenyzés felé. A hat-tizenegy évesek itt ízlelhetik meg az első komoly meccsek ízét, s kaphatnak kedvet hozzá. Ugyanakkor technikailag is szépen fejlődhetnek a fiatalok, az U12-es mezőnybe már képzetten érkezhetnek. A legjobb külföldi Play and Stay játékosok már szinte mini felnőttekként ütik a labdát.
A győztes leánycsapat tagja, Siklósi Odett a nagypapája révén kezdett el teniszezni a Feneketlen tónál, s elsősorban a barátok és a sok játék tartotta a klubban. Dancsó Márk szerint sok hozzá hasonló mentalitású gyerekre lenne szükségük, hiszen Odett egy percig sem ijedt meg az esélyesség terhétől, hozta a tőle várt teljesítményt és a meccseket is.
− A pécsiek elleni találkozó volt számomra a legnehezebb, de azt is sikerült hoznunk – jelentette ki igen határozottan a döntőt követően Siklósi Odett. – Voltak jóval könnyebb ellenfelek is. Mivel a csapattársaim egyben a barátaim is, nagyon szerettem volna nekik örömet okozni a győzelemmel, ami szerencsére sikerült is. Nagyon akartuk ezt a bajnoki címet. Éppen ezért sokat gyakoroltunk a csb előtt, ám ezúttal a komoly feladatok helyett inkább folyamatosan játszottunk. Azt hiszem, hogy a pörgetések és a labdák nagyon jó helyezése révén nyertem a meccseimet. A teniszt egyébként is nagyon szeretem, a Roland Garrost is néztük apukámmal, nekem Casper Ruud a kedvencem, pontosan olyan ütőt kaptam, mint amilyen neki is van.
A fiúk mezőnyében a BTC I-es csapata és a Pasarét Piros jutott a döntőbe, utóbbi másik gárdájával az elődöntőben is érdekelt volt, amely a klubnál folyó utánpótlás-nevelő munkát dicséri. Az MTK viszont egyértelműen a csb legsikeresebb szakosztálya lett. Hiszen a „parkosok” leányok között szerzett aranyérmét, a „városmajoriak” egészítették ki a fiúk mezőnyében aratott győzelemmel. Rajtuk kívül a MESE jutott még két együttessel a csb-döntőbe.
− Nem titkolom, hogy a siker reményében jöttünk ma reggel a döntőre, de jó ellenfelekkel találkoztunk, jó meccseket játszottunk – értékelte csapat teljesítményét Varga Hunor, akit BTC-s kollégái közül Enyedi János és Krafcsik Tamás is elkísért a döntőre, s így minden apró részletre figyelni tudtak. – Mi mindig csapatban gondolkodunk, a pályán és azon kívül egyaránt. Ezt a versenyt ezért is szeretik különösen a gyerekek, mert itt együtt lehetünk. Gémes Domonkos például kifejezetten várta a mai napot. A győzelem számunkra azért fontos, mert így a klubvezetés is látja azt, amit mi utánpótlás-nevelő edzőként mindig mondunk, ezekben a gyerekekben van a jövő. Azt szeretnénk, ha sokáig velünk maradnának, s a következő öt-hat évben is együtt dolgozhatnánk. Szerintünk így van igazán értelme a közös munkának.
Gémes Domonkos 2013-as születésű, így még csak tíz esztendős, ám ő már az U12-es mezőnyben is gyakran indul, a korosztály hazai ranglistáján már az első harmadban található. Ennek ellenére fontos volt számára a Play and Stay csb-döntő is.
− Az idősebbek közötti meccsek természetesen már egészen más hangulatúak, itt azonban mindenképpen nyerni szerettem volna – egészítette ki Varga Hunor gondolatait Gémes Domonkos. – Nagyon jó érzés volt a csapattal pályára lépni, még akkor is, ha kicsit tehernek éreztem, hogy kötelező volt nyernem. A döntőn és az elődöntőn is figyelnem kellett, egyik sem volt könnyű, de szerencsére nyerni tudtam, mert fejben mindig jó vagyok. Összességében az akaratunkkal kerekedtünk felül, s mivel jövőre már nem biztos, hogy indulok ebben a mezőnyben, ezt egy szép búcsúnak is tekinthetjük.
A 2023-as Play and Stay csapatbajnokság végeredménye
Fiúk: 1. BTC I, 2. Pasarét Piros, 3. KTC Pumák, 4. Pasarét Narancs, 5. MESE Kék, 6. Alfa TI.
Leányok: 1. MTK-Park, 2. HTF CSO-KO, 3. PVTC Lila, 4. MESE Lila