Négy magyar fiatal képviselte színeinket a Rafa Nadal Teniszakadémián megrendezett Kinder-kupa-sorozat mesterversenyén. Az MTSZ Play and Stay-programjának vezetője, a Tennis Trophy szervezőitől Fair play-díjat kapó Orbán-Sebestyén Katalin nemcsak a mallorcai tapasztalatokról számolt be honlapunknak, de a korosztály hazai helyzetéről is.
Gy. Szabó Csilla
A 9 és 12 év közötti gyermekeknek nemzetközi játéklehetőséget biztosító Kinder-kupa-sorozat mesterversenyét immáron 7. alkalommal rendezték meg, és a versenyzésen túl az országok közötti sportbarátságok erősítését éppúgy szolgálni kívánta, mint a családi kötelékek szorosabbá fűzését. Előbbire jó példa az edzői Fair play-díj, amelynek odaítélésénél nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy olyan szakember kapja, aki a különböző nemzetiségű csapatok közötti kommunikáció elősegítésében élen jár. Többek között ezért is esett a választás a magyar delegációt vezető Orbán-Sebestyén Katalinra, aki év közben, a hazai selejtezőtornák szervezése során is nagy figyelmet fordított a program népszerűsítésére.
− Nagy megtiszteltetés volt számomra a több sportágat is összefogó nemzetközi program vezetőjétől, Marta Barbalongától átvenni a díjat, de bevallom nem igazán számítottam rá – tudtuk meg Orbán-Sebestyén Katalintól, az idei edzői kitüntetés díjazottjától. – Elsősorban azért nem, mert nagyon határozottan kiálltam a gyerekek érdekei és nyugodt versenyzése mellett, ami sohasem népszerű szerep a teniszpályák mentén. A sportszerűségi díjakat azért is tartom fontosnak, mert sportágunkban bizony nagyon fiatalon megkezdődik az eredmények és a versenyzés túlértékelése, jóllehet ebben a korosztályban alapozzuk meg azt a szeretetet, kötődést, lelkesedést, amely a későbbi, nehézségekkel teli teniszezői karrier alapját képezheti. Ez az életszakasz nemcsak technikailag fontos, de bizony emberileg is, hiszen nagyon fiatal gyermekekről van szó. A hazai gyermektenisz-program megvalósítása során is fontosnak tartom ezeket az elveket, s úgy látom, hogy a versenyeken indulók létszámának növekedése mindenképpen pozitív visszajelzése ennek a törekvésnek.
A magyar csapatot az U10-es Varga Hanna és Gémes Domonkos, valamint az U12-es Mészáros Dóra és Török Dániel alkotta. Gémes, Varga és Török a legjobb nyolc között végzett egyesben, Mészáros pedig a vigaszágon lett harmadik. Párosban Török lengyel partnerével lett harmadik, míg Gémes bolgár párjával nyert ezüstérmet. A családi kötelékeket erősítő szülő-gyermek párosversenyben pedig Gémes Domonkos bizonyult a legjobbnak, édesanyja Csiszár Andrea oldalán.
A hazai szövetség már évek óta részt vesz a programban, kezdetben négy magyar selejtezőt rendeztek, Orbán-Sebestyén Katalin javaslatára azonban bővült a sorozat, tavaly és idén már nyolc-nyolc tornán gyűjtögethették a pontokat azok a fiatalok, akik ki szerettek volna jutni a mallorcai mesterversenyre. Újítás volt még, hogy a „Kinder, joy of moving”- selejtezőket összevonták a Play and Stay tornákkal, annak érdekében, hogy egymást erősítse a két gyermektenisz program, ne pedig rivalizáljon.
− A színvonalas lebonyolítás érdekében olyan kluboknak adtuk a rendezési jogot, amelyek legalább hat-nyolc pályát tudtak biztosítani az eseményekre – folytatta beszámolóját Orbán-Sebestyén Katalin. – Elsősorban a nagy klubok tudtak megfelelni ennek az elvárásnak, de ennek köszönhetően a rangjához méltó tornákon játszhattak a fiatalok. Nyolc állomáson gyűjtögethették a pontokat a résztvevők, és akinek a legtöbb gyűlt össze, az lett a korosztály győztese. Mivel a Nadal akadémiára a zöld és az U12-es leány, illetve fiú „bajnok” utazhatott, a piros és narancs pálya legjobbjai számára családi meglepetést szerveztünk. Az MTSZ révén a bécsi ATP-torna pénteki napjára utazhattunk el velük, ahol a legnagyobb sztárokat láthatták élőben. Óriási élmény volt ez a fiatalok számára. Úgy gondolom, fontos feladatunk a tornákon rendszeresen résztvevő és jól teljesítő gyerekek ilyen módon történő megbecsülése.
A Tennis Trophy elvei szerint az egyes országok már nemzetközi tornákon is résztvevő legjobbjai nem indulhatnak a mesterversenyen, de miután ez egy ajánlás, nem minden ország tartja magát szigorúan hozzá. Emiatt az eredmények nem is igazán mutatják meg a nemzetek korosztályos erejét. A magyar utazó keretbe a rendezők javaslatához hűen, a nagyobb versenytapasztalattal rendelkező hazai top20 nem is kerülhetett be az U12-esek esetében.
− Miközben nagyon fontosnak tartjuk a sorozat által meghatározott, a játék örömére, a barátságokra és a családra vonatkozó elveket, azért a legjobb játékosaink megbecsülésére is ügyelünk, leginkább kellemes élmények révén, amilyen például a bécsi is volt – tette hozzá Orbán-Sebestyén Katalin, aki így egy kompromisszumos megoldásra törekszik ebben a kérdésben.
A gyermekprogram vezetője ugyanakkor nagy előrelépésnek tartja a bázisépítés terén, hogy a legfiatalabbak esetében az MTSZ átvállalta a hazai tornák nevezési díját, a klubok pedig ehelyett direkt támogatást kapnak a szövetségtől. Orbán-Sebestyén Katalin szerint ennek is nagy része van abban, hogy az idei Play and Stay-versenyeken nagyon sok a résztvevő. A harminckettes táblákra, többnyire legalább ennyien még várakoznak, hiszen a fiúk esetében több mint százharmincan szerepelnek a versenyzői listán. Ez elsősorban télen jelent problémát, hiszen ilyenkor nem lehet selejtezőt rendezni, ám a szakember szerint ez mindenképpen egy kellemes gond. A gyermeklétszám, tehát a hazai bázis növelése ugyanis éppúgy célja az MTSZ-nek, mint a megfelelő szintű versenyeztetés biztosítása.