Új helyszínen, az Agárdi Tenisz Klubban rendezi idén integrált tenisz táborát az MTSZ Fogyatékossággal Élő Teniszezők Bizottsága, valamint a CSEFOSZ Sportegyesület és a Mezőberényi Iskolatenisz Sportegyesület. Az immáron hagyományossá vált eseményen ezúttal is kiváló volt a hangulat, a résztvevők élményekkel gazdagon térnek majd haza péntek délután.
Gy. Szabó Csilla
A kerekesszékes, az értelmi sérült, a szervátültetett és a hallássérült teniszezők képviseletét ellátó FÉT bizottság negyedik alkalommal rendezte meg nyári integrált táborát, amelyben a fogyatékossággal élő sportolók fejlődését fiatal ép játékosok segítették. A helyszín azonban változott, hiszen az első három alkalommal Mezőberény adott otthont az eseménynek. S bár a korábbi vendéglátók is nagyszerű körülményeket biztosítottak a résztvevők számára, a váltás mégis időszerűvé vált.
− Úgy éreztük, hogy az a környéket már belaktuk, kellő ismertséget tudtok adni ügyüknek, most viszont egy újabb területen hívjuk fel a figyelmet az integrált sportolás lehetőségére – tudtuk meg Medvegy Judittól a tábor szervezőjétől, a FÉT bizottság tagjától. – Az Agárdi Tenisz Klub is ideális feltételeket kínált, hiszen hat kiváló pálya áll a rendelkezésünkre, márpedig számunkra a napi két teniszedzés a legfontosabb, remek edzők és partnerjátékosok segítik a résztvevők fejlődését. Előrelépés számunkra, hogy idén három szervátültetett sportoló is van közöttünk, a helyiek részéről pedig három ép fiatal kapcsolódott be a munkába.
A tábor azonban nemcsak a fogyatékossággal élők számára óriási élmény évről évre, de a segítő fiataloknak is, akik közül sokan éppen itt találkoznak először ezzel a problémával. Az érzékenyítés, pedig annál hatékonyabb, minél korábban kezdjük el, eszközként pedig a sport kínálja a legtöbb lehetőséget.
− A gyerekek számára fontos a saját tapasztalat, itt pedig testközelből láthatják, hogy a fogyatékossággal élő társaik sem sokban különböznek tőlük. Többnyire csak több időre, és nagyobb odafigyelésre van szükségük ahhoz, hogy ők is végrehajtsák a témában igen jártas, különösen empatikus oktatók utasításait. Több éves tapasztalatunk azt mutatja, hogy a korábbi ép táborozók első szóra és örömmel jönnek újra, hiszen ők is gazdagodnak ezalatt az egy hét alatt – tette hozzá Medvegy Judit, aki szerint a legkisebb segítség is fontos.
A táborvezető szerint a fogyatékossággal élők számára nagyon fontosak az új impulzusok, a legtöbbjük számára már a napi 2x2 óra tenisz is igazi kihívást jelent. Különösen azok számára, akik bentlakásos intézményből érkeztek, vagy egyáltalán nem sportolnak a hétköznapokban. Mert bár nagyon sok pozitív változás történt az utóbbi években a fogyatékossággal élők mindennapjainak megkönnyítése érdekében, azért még mindig sok a dolgunk ezen a területen. A FÉT tábor után viszont vélhetően mindenkinek nagyobb igénye lesz a sportos folytatásra.
Az oktatók között van Pónyáné S. Nagy Katalin is, aki gyermekként még versenyszerűen teniszezett, ám egy betegség miatt kénytelen volt abbahagyni a sportot. Később, immáron gyógyultan, a futás lett a szenvedélye, több maratont is teljesített. De kedvenc sportágától sem szakadt el, rendületlenül népszerűsíti Mezőberényben a teniszt, jelenleg az egyik óvodában tanítja az ütőfogás rejtelmeire a legkisebbeket. Videónkban arról is beszél, milyen nehézségekkel találkozik a bázisépítés során:
A programban természetesen nemcsak tenisz szerepelt, de sok-sok játék, strandolás és különböző bemutatókon is részt vehettek a táborozók, akiket kedden Sütő Csilla, az MTSZ főtitkára, Noszek Péter a FÉT bizottság új elnöke, valamint Orbán-Sebestyén Katalin, az MSOSZ társelnöke és tenisz szakágvezetője is meglátogatott, jelenlétükkel is jelezve az esemény fontosságát.
A fiatalok és a kevésbé fiatalok – hiszen 9 évestől 60 pluszosig valamennyi korosztály képviseltette magát az Agárdi Tenisz Klubban – számára persze elsősorban az együttlét és az önfeledt sportolás közös élménye, a nyári örömök, és a táborban szövődő barátságok maradnak meg örök emlékként. Erről így vallott három résztvevő: