Harmadik alkalommal rendezték meg Mezőberényben az MTSZ Fogyatékossággal élő teniszezők bizottsága által támogatott integrált nyári tábort. A főszervező CSEFOSZ, valamint a FÉT-bizottság elnöke, Medvegy Judit szerint, az elmúlt három év szakmai munkája egyre jobban tükröződik a résztvevők tenisztudásában.
Gy. Szabó Csilla
Az integrált nyári tábor a Mezőberényi Iskolatenisz SE és a Csepel-Szigeti Fogyatékosok Sportegyesületének együttműködéséből született, s bár kezdetben az érzékenyítés, és a szemléletformálás volt az egyhetes program elsődleges célja, mára ezen igencsak túlléptek a résztvevők. Az egyre változatosabb programok a sportteljesítmények javulását is gyorsan maga után vonták, a jó hangulat, az egymást egyre jobban megismerő és megszerető sportolók és sportvezetők pedig nélkülözhetetlenné tették a tábort.
A szervezők azonban túl akartak lépni a megszokáson, és arra törekedtek, hogy valami pluszt, valami újdonságot is adjanak a táborozóknak. Így született meg az ötlete a párhuzamos kézilabdás tábor megszervezésének, amely a teniszezők számára is jó lehetőség volt, hiszen a napi 2x2 óra salakon töltött időt követően egy másfél órás kézit is bírniuk kellett. És persze fordítva is, a CSEFOSZ kézilabdázói is kipróbálták magukat a háló két oldalán.
− A Madarász Lovastanyának köszönhetően igazi falusi környezetben találtunk idén szállást, aminek minden táborozó nagyon örült – számolt be a júliusi eseményről honlapunknak Medvegy Judit. – Tízfős katonai sátrakban, de nagyon kényelmes ágyakon aludtunk, a telepen pedig nemcsak lovagolni lehetett, de az állatok gondozásába is betekintést nyerhettünk. Ezen kívül lehetett agyagozni, íjászkodni és a legkülönbözőbb nép játékokat játszani. Mindenki remekül szórakozott, s ez bizony emelte a tábor fényét. Az egyetlen nehézség az volt számunkra, hogy kicsit messze kerültünk a Szalai Barna Tenisz Clubtól. A kicsit több mint két kilométeres sétát azonban csak odafelé kellett megtennünk, visszafelé, a délutáni órákban már többnyire lovaskocsival hoztak minket. Ez is egy plusz élmény volt a résztvevők számára, akik elsősorban városokból érkeztek. A viharok szerencsére nem zavarták meg a programot egyszer kellett egy órával később kezdenünk. Ebben persze nagy része volt annak is, hogy a vendéglátó teniszklubban mindent megtettek azért, hogy tökéletes körülmények között készülhessünk.
A foglalkozások között idén egy igazán különleges is megjelent, mégpedig a Nestlé jóvoltából, annak „Okos Snack” programja révén. Az egészséges táplálkozás és a kiegyensúlyozott életmód alapjait bemutató játékok során elsősorban a gyerekek bővíthették ismereteiket, bár jónéhány kérdés a felnőttek számára is újdonságként hatott. Mindenki saját mappát kapott, amelyben érdekes és hasznos tudás- és feladatkártyák sorakoztak. Az élelmiszeripari cég biztosítottak a pólokat, valamint a házi versenyek résztvevői számára az érmeket is. Utóbbiakat a Nestlé Hungária Kft. képviseletében Dettre Anna, a FÉT bizottság részéről az SO szakág képviselője, S. Nagy Katalin, a hallássérültek nevében pedig Máthé Gábor adta át.
− A szerdai nap a helyi ovisoké volt, ami az érzékenyítést szolgálta, de érkeztek fiatalok a mezőberényi Mécses Egyesülettől is, az általános iskolából pedig tizenegy ép kisgyermek tartott velünk napközben – folytatta élménybeszámolóját Medvegy Judit nem megfeledkezve a nap hivatalos vendégeinek, Sütő Csilla MTSZ főtitkár, Noszek Péter elnökség tag, illetve a Szervátültetettek Országos Szövetségének elnöke Berente Judit látogatásáról sem. – Idén már huszonnégyre nőtt az értelmileg sérült táborozóink száma, akikhez tizenhat hallássérült csatlakozott. Utóbbiak között négy új fiatal is volt, ők Zuglóból érkeztek a Rákospatak utcai, dr. Török Béla nevét viselő oktatási intézményből, mégpedig egy éppen formálódó együttműködés keretében. A táborozók száma tehát láthatóan növekedett az idén, ráadásul korosztályos játékosokkal, így a számunkra oly fontos utánpótlás-nevelés terén is előbbre léphetünk.
A táborban rendkívül jó hangulatban készülhettek a teniszezők, akik között a legfiatalabb 6, a legidősebb pedig 58 éves volt. A korelnök idén is a Magyar Speciális Olimpia csapat tagja, Cservenka István, az Életfa KSE sportolója volt, aki tenisztudásával nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a nyomdokaiba lépő SO-versenyzők egyre magasabb szinten teniszeznek. Az egyhetes program során például a Mécses Alapítvány egyik fiatalja olyan jól edzett, hogy a szeptemberi, budapesti FÉT-tornára is meghívták a szervezők.
Medvegy Juditék természetesen annak is nagyon örültek, hogy Mezőberényben jövőre is szívesen látott vendégek, erről a polgármester személyes látogatása során biztosította a szervezőket.
− Bár számunkra a részvétel mindig fontosabb a győzelemnél, természetesen akkor vagyunk a legboldogabbak, ha sportolóink fejlődését is láthatjuk. Az elmúlt három évben ezen a téren is óriási előrelépést tettünk. A jéghegy csúcsán Albert Ernő áll, aki a berlini világjátékokon aranyérmet nyert, de számunkra a kisebb eredmények ugyanolyan fontosak. Aki az első tábor idején piros pályán kezdett, az ma már többnyire a zöldön játszik, s pont úgy örülünk neki, mint egy Speciális Olimpián szerzett aranyéremnek – határozta meg röviden küldetésüket Medvegy Judit a mezőberényi integrált tábor kapcsán.