Karrierje első felnőtt ITF-tornagyőzelmével újabb fontos mérföldkő teljesítésén van túl Udvardy Luca, a Budapesti Honvéd 17 esztendős teniszezője. Az utolsó éves junior-játékos ezzel el is indul felfelé a WTA világranglistáján, s mostantól már nem a korosztályos versenyekre fókuszál.
Gy. Szabó Csilla
Bár Udvardy Lucának, és edzőjének, Punyi Gábornak nem a ranglistás helyezés a legfontosabb, sokkal inkább a valós teljesítmény, a felnőtt karrier elején előbbire is figyelni kell. A cél ugyanis az, hogy minél előbb, minél erősebb tornákon, minél jobb ellenfelekkel mérkőzhessen, a szép ívű fejlődése töretlen maradjon. Az előnyösebb WTA helyezés révén hamarosan mentesülhet a selejtezőktől a 15 ezer dolláros női tornákon, majd alanyi jogon indulhat a 25 ezreseken is.
Az elmúlt héten Udvardy Luca (WTA 1156.) óriási menetelés végén nyerte meg első felnőtt profi trófeáját Hollandiában. A 15 ezer dollár összdíjazású viadalon, a selejtezőkből indulva összesen hét egyéni meccset játszott, az elődöntőben és a döntőben pedig két kiemelkedően jó teniszezőt vert meg. A legjobb négy között az amerikai Chiara Scholl volt az ellenfele, aki ekkor ugyan a WTA 437. helyén állt, ám két évvel ezelőtt még 164. volt, s így a Grand Slam-tornák állandó résztvevője. A fináléban újabb kemény játékos várt rá, hiszen a svéd Caijsa Wilda Hennemann (WTA 361.) idén januárban már a 283. helyen is állt. Luca azonban nem ijedt meg a komoly ellenfelektől, az amerikait óriási csatában 6:3, 3:6, 7:6(5)-re verte, a svédet pedig 6:1, 7:5 arányban.
− Természetesen óriási dolog a tornagyőzelem, ám ennél is fontosabb most számomra, hogy brutálisan erős mezőnyben, a tavaszi sérüléséből éppen visszatérve tett le ilyen teljesítményt az asztalra – kommentálta tanítványa hollandiai szereplését Punyi Gábor. – Egy hónappal ezelőtt, a charleroi-i rangos juniortornán, valamint a korosztályos Roland Garroson még nem volt készen igazán a tavaszi térdműtétjét követően, de mindkét helyre elkísértem, így a meccsek mellett edzeni is tudtunk. A fizikális, mentális és technikai építkezés tehát folyamatos volt, az edzés-meccs, edzés-meccs ritmus jót tett neki, majd két héten keresztül itthon tudtunk maximális odafigyeléssel gyakorolni. Minden téren jól bírta a terhelést, a kitűzött feladatokat elvégeztük, mennyiségileg és minőségileg egyaránt benne volt az a munka, amelyre szüksége van. A végére megtalálta a sérülés előtti önmagát, és visszatért a hite is. A hollandiai kiélezett meccsek megnyerésével ismét sportemberi nagyságát bizonyította. Bevallom, hogy Luca személyisége az, ami engem mindig is optimizmussal töltött el, még a legnehezebb időszakokban is.
Punyi Gábor tehát tisztában volt azzal, hogy játékosa jó formában, felkészülten indult el Hollandiába. Az utolsó edzések alapján biztos volt abban, hogy sikeresen veszi majd a selejtezős meccseket. Sőt, olyan jól összeállt a játéka, hogy a főtáblán is várt tőle néhány győzelmet. A végső győzelemre azonban a tornán indulókat látva a nem látott túl sok esélyt.
Éppen ezért Luca mindenkinek óriási meglepetést okozott szombaton a tapasztalt amerikai legyőzésével. A döntő, harmadik szettet ráadásul tiebreakben, s mindössze két pont különbséggel hozta, amely egyértelműen mentális erejét bizonyította. Ekkor ugyanis már a fáradtság volt a legnagyobb ellenfele. Az elődöntőt követően Punyi Gábor tanácsára a szülők által szerzett jégkockákkal lehűtött vízben próbálta Luca a másnapi fináléra alkalmassá tenni az izmait. Ez láthatóan sikerült is, hiszen a svéd teniszező ellen 6:1-re nyerte az első szettet, s a másodikban is 4:1-re vezetett. S bár a nála majd nyolcszáz hellyel előrébb rangsorolt játékos ekkor még kiegyenlített, 7:5 arányban végül mégis a magyar sportoló bizonyult jobbnak.
Pedig Hollandiában a körülmények korántsem voltak kedvezőek Luca számára. A tavaszi térdműtétet követően kifejezetten előnytelen volt a sok esőtől elnehezedő, saras pálya. Punyi Gábor tanítványa azonban inkább a saját céljaival foglalkozott.
− Meccsről meccsre egyre jobban játszottam és valamennyi találkozón kellően fókuszált maradtam – tudtuk meg Udvardy Lucától közvetlenül hazaérkezését követően. – Igazából nem az eredmény lebegett a szemem előtt, hanem a jó játék. Az elődöntő és a döntő előtt bevallom, nagyon izgultam, hiszen a felnőtt profi mezőnyben mostanáig a negyeddöntő volt a legjobb helyezésem. A sérülés miatti kihagyás következtében kicsúsztam a junior-világranglista legjobb száz versenyzője közül, ezért nem kaphattam főtáblás helyet Hollandiában. Tudtam, hogy a kvaliból kell indulnom, az erős mezőny miatt, így csak reméltem, hogy több kört is sikeresen tudok venni. Idén ugyanis a már említett okok miatt hiányzik a meccsrutin, gondoltam végre teljesen egészséges vagyok, és színvonalas, erős ellenfelek ellen játszhatok. Hogy végül hibátlan menetelés lett belőle, azt szerintem annak köszönhetem, hogy fejben nagyon erős voltam. De ezen a szinten, a felnőttek között, már amúgy is a mentális állapot dönt leginkább.
A kiélezett és bátran sorsfordítónak mondható elődöntőben Lucának az amerikai teniszező rutinjával is meg kellett küzdenie. Scholl a fontos pontok előtt mindig maximálisan kihasználta a rendelkezésére álló időt, az első, elveszített szettet követően a másodikban azonnal változtatott. Ahogy a magyar teniszező is a harmadikban.
− Azt hiszem, nagyon jó taktikát választottam, miközben a végjátékban maximálisan összpontosítottam – folytatta értékelését Udvardy Luca. – Fontos számomra ez a siker, de még fontosabb, hogy a térdem jól bírta a felkészülést, és most a sorozatterhelést is. Mivel a folytatásban is minél több és minél magasabb színvonalú meccset szeretnék játszani, ezt kifejezetten jó előjelnek tartom. Remélem, a legjobb ötszázba is hamarosan bejutok. De hangsúlyozom, ehhez nagyon sokat kell teniszeznem a nyáron.
Udvardy Luca a tervek szerint most újabb egy hétig a gyakorlásokra koncentrál, majd a korosztályos EB kivételével, már csak felnőtt tornákon szándékozik indulni. Pedig egy hét múlva Wimbledonban is a fiatalokon lesz a sor, immáron Luca részvétele nélkül. Saját bevallása szerint a stratégiaváltáson egyáltalán nem bánkódott, az ésszerű választást fontosabbnak tartotta annál, hogy még két alkalommal kiélvezze a korosztályos csúcsesemények hangulatát. Fiatalon kivívta az indulás jogát, s most fiatalon lép tovább a felnőttek között is. Az ésszerű döntésben Punyi Gábor is maximálisan támogatta.
− Bár a junior Grand Slam-tornák minden teniszező életében fontos állomást jelentenek, páratlan tapasztalatszerzési lehetőségre adnak módot. A sérülés miatt azonban Luca kicsúszott a korosztályos top százból, amely speciális indulási jogot biztosított számára a női ITF-tornákon, ezért nem sok értelme maradt a fiatalok közötti versenyzésnek. Inkább előre tekintünk. A felnőtt mezőnyben az ellenfelekre alaposan felkészülve, még tudatosabban kell majd játszania, bár ezen a téren Luca eddig is megelőzte korát. Fejben mindig is nagyon erős volt. A fizikumának és az ütések dinamikájának fejlesztése folyamatos. Utóbbi azért lehet fontos, mert olyan könnyebb pontszerzési lehetőségeket is meg kell tanulnia, amelyekkel rövidítheti a meccsek időtartamát. A felnőtt mezőnyben már ilyen dolgokra is figyelni kell. A legnagyobb fejlődést a szerva terén érte el, a tenyerese a régi, miközben a fonák oldalon is egyre hatékonyabb. Nekem is erőt és motivációt ad ez a győzelem, hiszen leginkább abból töltődöm, ha egy játékosom pontosan végrehajtja a feladatát. Persze mindenkinek a saját szintjét kell figyelembe venni, Lucánál pedig igen magasan van a léc. De neki szüksége is van a nagy kihívásokra, kifejezetten jó versenyző típus – zárta értékelését Punyi Gábor, aki az alázaton és a sok munkán túl, a siker fontos elemének tartja, hogy Lucával azonos hullámhosszon gondolkodnak, az adó és a vevő mindkét oldalon tökéletesen működik.