Kellner Ádám személyében egy korábbi ATP-játékos csatlakozott az év végén Fucsovics Márton csapatához. A fiatal szakember Rotterdam után már versenyekre is elkíséri második számú férfi teniszezőnket, miközben eddigi tanítványa, Füle Mátyás is számíthat a tanácsaira. Kellner szerint egy kifejezetten jól sikerült decemberi felkészüléssel alapozták meg Marci 2024-es idényét. (Fotó: Magyar Tenisz Szövetség)
Gy. Szabó Csilla
A legjobb világranglistás helyezését a 218.-on elérő, 2005. és 2012. között Davis-kupa kerettag Kellner Ádám korosztályos játékosként a hazai mezőny legjobbjai közé tartozott, többnyire ranglistavezető, vagy második volt. A sportággal bátyja, Ferenc révén ismerkedett meg, aki a Honvédban játszott a legendás Hegedűs József irányításával. Pici gyermekként a teniszpályák melletti homokozás vonzotta a legjobban, majd hat-hét évesen már ő is ütőt ragadott, tíz esztendősen vitték le szülei Dodi bácsihoz a Margitszigetre.
− Tehetségesnek tartott, ezért maradhattam, s bizony máig szerencsésnek tartom magam, hogy Dodi bácsi indította el a versenyzői pályámat – idézte fel a sportág hazai edzőlegendájával, Hegedűs Józseffel való találkozását Kellner Ádám, aki a mai napig tartja a kapcsolatot egykori mesterével, legutóbb egy újbudai kávézóban beszélgettek, s kért tanácsokat a mesteredzőtől. – Természetesen technikailag is ő formált igazi játékossá, rám mégis az az általa megkövetelt fegyelem volt a legnagyobb hatással, amelyet manapság már szinte sehol sem tapasztalni. Alázatot tanultunk tőle, és a sportágunk iránti végtelen szeretetet. De más világ volt akkoriban, olyan sok gyerek akart nála teniszezni, hogy bátran válogathatott közöttük, aki nem állt be a sorba, az már csomagolhatott is. A mai körülmények között nehéz lenne egy olyan eredményes és jól működő klubot felépíteni, mint amilyent ő akkoriban a Honvéd, a Szpari, a Vasas, vagy az Idom színeiben létrehozott. Rajta kívül Kisantal Péternek, Punyi Gábornak és Nagy Zoltánnak köszönhetek sokat, nagy szerepük volt abban, hogy nemzetközi szintű játékossá válhattam.
Az igen jó versenyzőtípusú fiatal, aki soha nem izgult a nehéz helyzetekben, sőt kifejezetten szerette a kihívásokat, végül túl korán kiszállt a profi teniszből. Ekkoriban olyan csábító edzői ajánlatokat kapott, amelyeknek nem tudott nemet mondani. Maradt is benne hiányérzet, és utólag már rossz döntésnek tartja, hogy nem hozta ki magából a maximumot játékosként. Nem sokkal később, 2013-2014-ben, Czink Melinda kérte fel, hogy segítsen neki a visszatérésben. Ez egy rendkívül jó időszak volt a számára, a korábbi top40-es játékossal való közös munka során rengeteget tanult. Ezt követően Borsos Gáborral dolgozott együtt, vele párosban még indult is nemzetközi tornákon, sőt több trófeát is nyertek. Később amatőrökkel foglalkozott, majd 2020. őszén a BTC csapatához csatlakozott. Itt Tóth Amarissa, Kincses Kolos, és Győri Lóránt felelős edzője volt, Dankó Vanessa esetében pedig Kaszás Benjaminnak segített. Ezt is egy kifejezetten motiváló, pörgős, jó időszaknak tartja, 2022. őszén mégis az önállósodás mellett döntött. A Ludovikára Füle Mátyás és Győri Lóránt követte, végül előbbivel alakult ki máig tartó, szorosabb munkakapcsolata.
− A szüleimnek sohasem voltak nagy terveik a tenisszel, ezért nem is hajtották az eredményeket – tudtuk meg Kellner Ádámtól, aki a sport szeretetét a családi házból hozta, hiszen nagypapája, Kellner Ferenc, ökölvívó mesteredző és szövetségi kapitány, hétszeres magyar bajnok és olimpiai helyezett volt. – Csak azt akarták, hogy egészségesek legyünk, mozogjunk, a sport része legyen a mindennapjainknak. A versenyzés szeretete tehát belőlem fakadt, ami egyrészt nagyon jó dolog, másrészt talán másképp alakul, ha mindenáron bajnokot akarnak faragni belőlem. Hogy min múlik igazán egy profi karrier? Szerintem az anyagi háttéren, és a menedzselésen. A szponzorok nem szívesen támogatnak nagy összegekkel egy tehetséges fiatalt, hiszen korántsem biztos a nyereség. Marozsán, Piros és Valkusz példája ugyanakkor azt bizonyítja, ha egy jó generáció mögé összeteszünk egy jó csapatot, akkor lehet eredményt elérni.
Fucsovics Márton esetében a jó csapat most már három teniszedzőt jelent, Nagy Péter és Palágyi Miklós mellé egyenrangú félként kapcsolódott be Kellner Ádám. A kondit továbbra is Vaskó Balázs irányítja, fiziósként pedig Varga R. Sándor csatlakozott hozzájuk. Utóbbi Ausztráliába is elkísérte Marcit, ahol szükség is volt a tudására, a rossz időben jött, váratlan sérülés miatt. Kellner Ádám szerint a szakember a lehető legjobban kezelte a helyzetet, ennek is köszönhető, hogy a Davis-kupa hetében Fucsovics már teljes értékű munkát tudott végezni, Struff ellen pedig nagyszerű játékkal nyert.
− Marcival mindig is jóban voltunk, ő akkoriban bontogatta a szárnyait, amikor én még javában játszottam – tért át Kellner Ádám új megbízatására. – Ezért nem is lepődtem meg, amikor a szezon végén megkeresett. Én csak annyit kértem tőle, hogy Füle Matyival is folytathassam a közös munkát. Ennek nem volt akadálya, amikor mindketten itthon vannak, akkor tudok figyelni rájuk, az utazásokat pedig beosztjuk. Egyrészt jó lehetőségnek tartottam, hogy edzőként kihozzam magamból a maximumot, másrészt örömmel teszem hozzá a tudásomat és a tapasztalatomat Marci karrierjéhez. A decemberi alapozás nagyszerűen sikerült. Technikailag a szervájába nyúltunk bele, s ennek az eredményét már a németek ellen, Tatabányán is látni lehetett. A statisztika szerint kétszáz felett stabilan adogatott, ami nagyon fontos volt az igen kellemetlen stílusban óriási szervákkal bombázó Struff ellen. Ha kicsit is lankadt volna figyelme, akkor másképp is alakulhatott volna a találkozó. De az egész hétre jellemző volt a fegyelmezett, fókuszált edzésmunka a részéről, tizenegy breaklabdát hozott, ennek több mint felét ásszal. A férfi teniszben a jó szerva igazi fegyver, amit agresszív taktikával igyekszünk kiegészíteni. Technikás, jól képzett játékos, a nyesései a Tour topkategóriájába tartoznak, Federer visszavonulásával, talán csak Dimitrov büszkélkedhet hasonlóval. Ezekből a lapos, éles, kemény nyesésekből tud jól átforogni tenyeresbe és átvenni a labdamenet irányítását.
Sokan kérdezik, vajon meddig képes még Marci ezt a szintet hozni? Kellner Ádám szerint a lehető legjobb korban van, csak arra kell figyelniük, hogy a regeneráció mindig rendben legyen. Inkább menjen egy-egy edzésnap rovására, mintsem túlterheljék fizikálisan. A motiváltsága töretlen, az eredményekhez, és a folyamatos versenyzéshez pedig ez az egyik legfontosabb összetevő. S bár most Rotterdamban éppen Marozsán Fábián ellen kezd az első fordulóban, szerinte Marci nagyon jó állapotban van, s örülnek, hogy végül a főtábláról vághat neki a tornának. A hollandiai viadalt követően pedig már ő utazik vele Dohába, majd pedig Dubaiba.
− Matyival nagyon eredményes másfél év van mögöttünk, a héten új karriercsúcsot állított be a világranglista 548. helyén. Lelkesen edz, kondizik, versenyez, ha minden idegszálával a teniszre tud koncentrálni, akkor még sok lehetőség van benne. Az ő sorsát is a szívemen viselem. Ugyanakkor Marcinak is nehéz lett volna nemet mondani, a közös munka belőlem is a legjobbat hozza ki. Ismét nagyon motivált vagyok, képzem magam, minden meccsen és tornán tanulok, videókat elemzek. Remélem, hogy értékes tagja leszek a csapatnak, s ez eredmények formájában ölt majd testet – foglalta össze Kellner Ádám, a közeljövőre vonatkozó elképzeléseit, amelyben Fucsovics Mártonnak és Füle Mátyásnak egyaránt meg van a jól meghatározott helye.