Mint az már köztudott, Jannik Sinner és Arina Szabalenka nyerte a 2024-es esztendő negyedik, egyben utolsó Grand Slam-tornáját, a US Opent. Novak Djokovics, Carlos Alcaraz és Iga Swiatek kiesése után ez gyakorlatilag papírforma eredmény. Bár a férfi és a női egyes fináléja is simára sikeredett, azért volt teher, amelyekkel a győzteseknek meg kellett küzdeniük.
Csizmazia Zoltán
Talán, elsőként lehet említeni a közönséget. Hiszen az olasz és a fehérorosz játékos is hazai teniszező ellen küzdött meg, és az Arthur Ashe Stadium 23 ezernél több fős szurkolóserege mindkét esetben az amerikai játékos sikeréért szorított. Ez sem Taylor Fritznek, sem pedig Jessica Pegulának, jött össze.
Hiába nyertek az amerikai férfi teniszezők a bajnokság 143 éves története során 85 alkalommal, Andy Roddick 2003-as bajnok címe óta megint nem amerikai bajnokot ünnepeltek Flushing Meadow-ban, de legalább Fritznek 2006 óta első amerikaiként sikerült döntőbe jutnia.
A nők 1887 óta küzdenek a US Open bajnoki címéért, és eddig 93-szor amerikai ünnepelt. Most nem, de azért női teniszben elkényeztették a hazai szurkolókat a korábbi években. Serena Willliams 2014-es, utolsó sikere óta ez Sloane Stephensnek (2017) és tavaly Coco Gauff-nak legalább összejött. Szabalenka viszont a tavaly elbukott döntője után, most 7:5, 7:5-re nyerni tudott. A 26 éves teniszező ezzel karrierje harmadik GS-tornáját nyerte meg, idén az Australian Openen is ő lett a legjobb, ezzel pedig az Open Érában az ötödik olyan, aki ugyanabban az évben mindkét keménypályás Grand Slamen is nyerni tudott. Erre korábban Steffi Graf (1988, 1989), Szeles Mónika (1992), Martina Hingis (1997) és Angelique Kerber (2016) volt képes.
Szabalenkának tehát nem csak a tavaly elbukott döntő emlékével kellett megküzdenie, hanem azzal is, hogy az elődöntőt és a finálét is hazai játékos ellen kellett megvívnia. De a milliárdos csemete, Emma Navarro, majd Pegula ellen sem veszített szettet, hihetetlen elszántságáról és koncentrációjáról tett tanúbizonyságot.
Talán nehezebb heteken ment át Sinner, aki a doppingbotrányával a háta mögött is ki tudta használni Djokovics és Alcaraz kiesését és végül elég simán, 6:3, 6:4, 7:5-re nyert Fritz ellen a fináléban, az első olasz férfi teniszező lett, aki US Opent nyert. Rajta kívül erre honfitársai közül csak Flavia Pennetta volt képes 2015-ben, aki Roberta Vinci ellen megnyerte a házidöntőt.
Szóval, Sinner a doppingügy miatt kapott hideget-meleget, sokan ferde szemmel néztek rá Flushing Meadow-ban is, mégsem zavarta a történelmi bravúr elérésében. Ezzel ebben a szezonban 60. meccsén már az 55. győzelmét szerezte meg. Megnyerte az Australian Opent, az 1000-es miami, cincinnati, az 500-as rotterdami, hallei tornát korábban. Következetes munkájának eredménye, hogy minden nagy tornán legalább a negyeddöntőig jutott. A vége pedig egy szerelmes kép lett, kedvesével, Anna Kalinszkajával és a trófeával együtt fényképeszkedett.
Érdekes statisztikai az is, hogy első olyan US Open-bajnok lett John McEnroe és Patrik Rafter óta, aki szetthátránnyal kezdte a tornát. Az első fordulóban, Mackenzie McDonald 6:2-re vezetett ellene, majd Sinner 6:2, 6:1, 6:2-vel fordítani tudott. McEnroe 1981-ben Juan Nunez ellen került hátrányba, majd a végén Björn Borg ellen is nyerni tudott. Rafter pedig 1998-ban a Hicham Arazi elleni mecset kezdte rosszul, majd a végén Pete Samprast és az ausztrál Mark Philippoussist is legyőzte.
Az is Sinner előretörését mutatja, hogy Pete Sampras és Rafael Nadal után a harmadik legfiatalabb, aki 1967 óta legalább 23 Grand Slam-meccset meg tudott nyerni egy idényben. Ebben a mutatóban 23-2-vel áll idén. Az Australian Open- és a US Open-sikere mellett elődöntős volt a Roland Garroson, és negyeddöntőbe jutott Wimbledonban. Sampras is így zárt 1993-ban, Nadal pedig 2008-ban 26 meccsből 24-szer tudott nyerni. Jimmy Connors után pedig a második legfiatalabb, aki Melbourne-ben és New Yorkban is bajnok tudott lenni.
Teher ide, vagy oda, mindkét bajnok nagyot menetelt az elmúlt két hétben.
Említsük meg a többi bajnokot is. Férfi párosban ausztrál siker született, Max Purcell és Jordan Thompson révén, a nőknél az ukrán Ljudmila Kicsenok és a lett Jelena Ostapenko duó nyert. Itt érdekesség, hogy Babos Tímea egykori sikerpárja, Kristina Mladenovic a kínai Csang Suaj oldalán a döntőig jutott. A vegyes párosok versenyét is olaszok vitték el, Sara Errani és Andrea Vavassori kettős diadalmaskodott, az idei US Openen a harmadik amerikaiként finálét elbukó Taylor Towsend, Donald Young kettőssel szemben.