Sok szempontból rendhagyó Grand Slam-torna volt a vasárnap véget ért párizsi verseny.
Csizmazia Zoltán
Ma már história: Carlos Alcaraz szetthátrányból fordítva, 6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:2-re legyőzte Alexander Zverevet, ezzel karrierje során először nyert Roland Garrost és valóban történelmet írt.
2005 óta csak másodszor fordult elő, hogy a nagy hármas, Novak Djokovics, Rafael Nadal és Roger Federer triójának egyike ne legyen bajnok Párizsban. Az utóbbi kettőnek erre vajmi kevés esélye is volt, Federer már visszavonult, Nadal félúton van efelé, és lassan a szerbről is kijelenthetjük ezt. Most sérülés miatt volt kénytelen visszalépni, de lassan már ő sem bírja a fiatalokkal a lépést, akik most éppen elrobogtak mellette.
Alcaraz a hetedik spanyol lett – Andrés Gimeno, Sergi Bruguera, Carlos Moya, Albert Costa, Juan Carlos Ferrero és Rafa Nadal után –, aki Roland Garrost tudott nyerni, de minden elődjét, főleg Nadalt is felülmúlta azzal, hogy a legfiatalabb játékosként az összes borításon tudott Grand Slamen diadalmaskodni. 21 évesen és 36 naposan sikerült neki, és ha 2015 elején győzne a Melbourne Parkban is, akkor még huszonkét éves kora előtt teljesíti a karrier Grand Slamet, ami még Nadalnak sem sikerült, hiszen már négy Roland Garros-címe volt, amikor 2008-ban Wimbledonban, majd a következő év elején az Australian Openen, 22 évesen és hét hónaposan lett bajnok. Alcaraz már olyan legendákat hagyott ezzel maga mögött, mint Mats Wilander, Jimmy Connors, Federer vagy Djokovics.
A döntő után szóba is került, hogy salakon a spanyol hegemóniát, illetve Nadal rekordját is képes lehet megdönteni. Alcaraz szerény volt, mint mindig: „Amit Rafa tett, az majdnem lehetetlen. 24 Grand Slamet nyerni is óriási bravúr lenne. Még eszembe sem jut ilyen. Most például arra gondolok, ha 40 nap múlva visszatérek ide Párizsba, az olimpiára, akkor jó lenne azt megnyerni. Harcolni fogok érte, hogy példaképem, Nadal oldalán olimpiai bajnoki címet nyerjek a hazámnak. Most ez a legfontosabb.”
Alexander Zverev négy év után a második Grand Slam-döntőjét is elbukta, és talán a legnagyobb esélye most lett volna nyerni, hiszen kiváló formában érkezett Párizsba, viszonylag simán menetelt a döntőig is, de ottnem tudta saját árnyékát átlépni. A német játékos a bírót is okolta egy picit a vereségért. Az ötödik szettben, Alcaraz 2:1-es vezetésénél a spanyolnak kellett volna kettőshibát ítélni, Renaud Lichtenstein székbíró azonban másképp döntött, pedig később a Sólyomszem is Zverevet igazolta. Ez frusztrálta a németet és szerinte döntő jelentőségű volt.
„Nem mindegy, hogy az ötödik szettben 3:1-es hátrányban vagy, vagy visszaállsz 2:2-re... Ez aztán döntő különbségnek bizonyult. Szóval igen... Egy ilyen döntés frusztráló a végén" – mondta, majd nagyon sportszerűen hozzátette: „De ez az, ami benne van a játékban, a bírók hibáznak, ők is emberek, és ez rendben van. De természetesen egy ilyen helyzetben azt kívánod, bárcsak ne történnének ilyen hibák.”
Túl vagyunk tehát a második Grand Slamen, ami azért valamelyest földindulást hozott.
Jannik Sinner lett a tenisztörténelem első olasz férfi játékosa, aki vezeti a világranglistát. Alcaraz a második helyre jött fel, míg Djokovics a harmadikra esett vissza, ebben a pozícióban 2023. január 29-én tartózkodott legutóbb. Sinner pedig, bár "csak" az elődöntőig jutott Párizsban, nagyon nagy utat járt be, ami éppen Budapestről indult. Élete első ATP-versenyén, 17 évesen a selejtezőből érkezett úgy, hogy szerencsés vesztesként került a főtáblára, ahol Valkusz Máté ellen nyert 6:2, 0:6, 6:4-re, majd egy másik „magyartól”, a vajdasági Djöre Lászlótól kapott ki a nyolcaddöntőben 6:3, 6:1-re. Az ATP honlapja emlékezett vissza az új világelső karrierje fontos állomásaira, felidézve, hogy már az indulás idején sokan látták, igazi szupersztár lesz az olaszból.
Fotó: ATP