Teniszező még nem sérült meg annyiszor, mint a csúcsdöntő Rafael Nadal.
Csizmazia Zoltán
Nadal bár megnyerte első meccsét a római ATP 1000-es tornán, a második körben elég simán kikapott a hetedik kiemelt Hubert Hurkacz-tól. A lengyel elleni meccsén már érződött az a tengernyi fájdalom, amelyeket az elmúlt másfél évtized sérülései okoztak a spanyolnak. Mindentől függetlenül Rafael Nadal már így is újabb rekorddal írta be magát a tenisz Aranykönyvébe.
A római első fordulóban, a selejtezős belga Zizou Bergs elleni 4:6, 6:3, 6:4-es győzelme volt pályafutása 70. győzelme az olasz főváros salakpályás versenyén. Mivel nem sokkal mostani torna előtt Monte-Carlóban is hasonló rekordot ért el, így a tenisztörténelem egyetlen játékosa lett, aki a francia tengerparton és Rómában is eljutott 70. győzelemig. Sajnos nagyon valószínű, hogy ennél több sikere már nem lesz ezen a két, tengerparti ezres tornán.
Nadalt súlyos sérülések zavarják továbbra is, még a Roland Garros fellépése is kérdésessé vált. Rafa Rómában eddig tízszer nyert azóta, hogy 2005-ben bemutatkozott. Kilenc éven át hétszer diadalmaskodott, miközben csak Djokovics tudta kétszer megelőzni. Utána 2018-ban, 2019-ben és 2021-ben emelhette fel a győztesnek járó trófeát a spanyol Rómában.
Milyen csodás pályafutás lehetett volna, ha Rafa Nadal testét nem kínozza annyi sérülés a hosszú évek során?
Talán kevesen tudják, hogy Nadal karrierje során 16 major tornát hagyott ki, mert éppen sérüléssel bajlódott. Nehéz elképzelni, ha a Roland Garrosra egyáltalán eljut, folytatja-e a karrierjét, kínozza-e tovább a testét?
A bajok 2003-ban, 17 éves korában kezdődtek. Épp a francia nemzetközi bajnokságon mutatkozhatott volna be Párizsban, de visszalépett, mert egy edzésen elesett és megsérült a könyöke. Egy évvel később, megint a Roland Garros előtt fáradásos bokatörést szenvedett, nem csak a francia versenyt, de Wimbledont és a 2004-es athéni olimpiát is kihagyta. 2006-ban lábsérülés miatt az Australian Openen nem tudott részt venni, egy évvel később az alkarja és a térde sérült meg, Cincinnatiban kellett visszalépnie.
2009-ben a térdével bajlódott, a korai Roland Garros búcsúja után nyilatkozta:
„Már néhány hónapja fájdalommal a térdemben játszom, és egyszerűen ezt így nem folytathatom. A fájdalom korlátozta a testem bizonyos mozgásait, ami mentálisan is hatással volt rám.”
Wimbledontól ínygyulladás miatt lépett vissza, az év végén még a Davis Kupa-döntőt is kihagyta.
2010-ben és 2012-ben is térdsérülés zavarta. 2013-ra végre rendbe jött a térde, de egy gyomorvírus miatt nem tudott indulni Melbourne-ben.
„A térdem sokkal jobban van, és a rehabilitációs folyamat jól ment, ahogy azt az orvosok előre jelezték. De ez a vírus keresztülhúzott mindent, gyakorolni sem tudtam, ezért sajnálattal jelentem be, hogy nem fogok játszani Dohában és az Australian Openen” – nyilatkozta akkor.
A következő két évben előbb a hátsérülése, majd a beteg csuklója zavarta abban, hogy teljesértékű teljesítményt nyújtson.
Sikeres időszak jött, négy szezonon át semmi sem akadályozta a zavartalan felkészülését. Aztán a Covid-járvány, majd egy lábsérülés következett, 2021-ben így a műtét mellett döntött. Wimbledon és az olimpia is kimaradt, csak a lábadozásra volt ideje.
Azóta sincs nyugodt időszaka Nadalnak. Előbb borda-, majd láb és hassérülés miatt hagyott ki komolyabb versenyeket.
2023-ban jött az újabb baj. A csípősérülése végül műtéthez vezetett, egész idényben mindössze négy meccset játszott. A 2024-es idénynek – már úgy is, hogy a visszavonulását is belebegtette – combsérüléssel vágott neki, és ezzel kénytelen most már a pályafutása utolsó meccseit is megvívni.
Felsorolni is nehéz, mennyi rekord fűződik Rafael Nadal nevéhez. Talány csak a legfontosabbat érdemes kiemelni.
Eddigi pályafutása során 81 egyéni és 11 páros ATP-versenyt nyert meg. Előbbiből 22 Grand Slam, 32 Masters-torna volt.
Tényleg érdemes feltenni a cikk eleji kérdést: mi lett volna, ha ezt a karriert nem ennyi sérüléssel és betegséggel játssza végig? Akármi is a válasz, az egyik talán ez: Rafael Nadal a tenisztörténelem talán legnagyobb játékosa, egyedüli uralkodója lehetett volna.
Fotó: Getty Images