Ritkán fordult elő az Australian Open történetében, de úgy általában a Grand Slameken is, hogy valaki a selejtezőből indulva egészen a legjobb négyig eljut. A fiatal ukrán teniszező, Dajana Jasztremszka most mégis történelmet írt, a selejtezőből indult, s magyar idő szerint csütörtök reggel a finálé jogáért játszhat.
Csizmazia Zoltán
Ha csak az Open Érát, tehát az Australian Open 1968-tól íródó történetet nézzük, eddig egyetlen egyszer fordult elő, hogy ez valakinek sikerüljön. Az ausztrál Christine Matison-Sorley 1978-ban a selejtezőből indulva jutott el egészen a legjobb négybe, ahol az amerikai Betsy Nagelsentől kapott ki 7:5, 6:4-re, tehát egy akkor sokkal erősebb játékost is komoly csatára késztetett. Ha a Grand Slamek történetét nézzük, Jasztremszka bravúrja tényleg egyedi, hiszen az ausztrál és ukrán női játékos mellett ez még háromszor sikerült valakinek, 1999-ben, Wimbledonban, az amerikai Alexandra Stevensonnak, aki végül a későbbi győztes honfitárstól, Lindsay Davenporttól kapott ki. Később aztán Nadia Podorska, Emma Raducanu ért még el hasonló sikert selejtezősként. Előbbi 2020-ban, utóbbi egy évvel később.
– Nem rossz érzés történelmet írni. Ez egy új dolog nekem és a generációmnak is, mert amikor legutóbb selejtezőből indult játékos eddig jutott, az nagyon rég volt. Meg sem születtem még – nyilatkozta Jasztremszka a meccs után és bevallotta, elképesztően izgult a mindössze 19 éves cseh Linda Noskova ellen, akit 6:3, 6:4-re győzött le. Aki látta a meccset, az tapasztalhatta, hogy a világranglista 50. helyén álló cseh lánynak esélye sem volt, hiába tűnik az eredmény olvasatában ez egy szoros összecsapásnak.
Jasztremszka 2000. május 5-én született Ogyesszában. 2020-ban már a világranglista 21. helyén is tanyázott, így a mostani szereplése annyira nem is nagy meglepetésnek vélhető, de sok minden történt azóta. Édesapja kiváló röplabda-játékos volt, de nem ő, hanem a nagypapája vitte le őt először teniszedzésre úgy, hogy Dajana a tornát és az úszást is kipróbálta előtte.
– Azért választottam a teniszt, mert nagyon kemény és szép játék. Szeretem a munkát, és a teniszben szeretnék történelmet írni. Amikor fiatalabb voltam, sok mindent fel kellett áldoznom, de most már nem bánom.... Nagy köszönetet kell mondanom a szüleimnek, mert ha ők nem lökdösnek a megfelelő pillanatban, akkor nem hiszem, hogy olyan életem lenne, mint amilyen most van – mondta egy korai interjúban, és ez valóban sikerült neki.
Juniorként már negyeddöntős volt az Australian Openen, Wimbledonban viszont már a fináléig jutott, de ott Anasztaszja Potapovával szemben vereséget szenvedett. 2018-ban már a felnőttek között versenyzett, de első Australian Openjét a selejtezőben bukta el. 2019-ben már a top25-be jutott úgy, hogy két WTA-versenyt is meg tudott nyerni, A Hobart International és a thaiföldi Hua Hin-bajnokság hozták az első sikereit. Közben azért az AusOpenen harmadik, a US Openen a negyedik fordulóig jutott. Előbb Serena Williamstől, utóbb a kínai Zhang Shuaitől kapott ki.
2021-ben jött a feketeleves, az addig felfelé ívelő karrier egy csúnya doppingbotrány miatt látszott keresztbe törni. Az ukrán játékost 2021 elején eltiltották anabolikus szteroid használatáért, bár hiába állította, hogy soha nem használt teljesítményfokozót. Reménytelennek tűnt a helyzete, hiszen a CAS (Nemzetközi Dopping Bizottság) kétszer is elutasította a fellebbviteli kérelmét. Aztán majdnem fél év után a nemzetközi szövetség, az ITF közölte, hogy Jasztremszka nem felelős a doppingvétségért, és visszaadta a játékengedélyét.
2022-ben visszatért a top100-ba, Lyonban döntőt játszhatott, és újra elindult a legjobbak felé, miközben az Oroszország ellen vívott háború miatt az egész családdal Franciaországban költözött. Mivel komolyabb eredménye nem volt 2023-ban, így csak a selejtezőben indulhatott az idei Australian Openen. A kvalifikációban mindhárom ellenfelét (a szerb Boskovicsot, a görög Grammatikopolut, az ausztrál Jointot) 2-1-re győzte le. A főtáblán viszont csak egyetlen szettet veszített eddig, a legjobb 16 között az amerikai Navarro ellen. 2-0-ra nyert Vondrousova, Gracheva, Azarenka és Noskova ellen is. Lenyűgöző teljesítmény.
Az álmok továbbírásához, a döntőbe jutáshoz a 12. helyen kiemelt, kínai Zheng ellen kell nyernie, hogy minden idők legnagyszerűbb eredményét érje el. A történelemkönyvekbe már így is bekerült.
Fotó: Twitter/Ukraniain Tennis