A hazai F18-as ranglista 6. helyén álló Virághalmi Viktort, már az ITF korosztályos világranglistáján is a hatodik legjobb magyar fiújátékosként jegyzik. Hajnal István tanítványa számára hosszú út vezetett a nemzetközi top700 küszöbéig, ám a szegedi mester szerint szorgalma és céltudatossága átsegítette minden nehézségen. (Fotó: MTSZ)
Gy. Szabó Csilla
Az évvégén új lebonyolítási formában megrendezett felnőtt országos bajnokság budapesti előversenyének egyik legnagyobb meglepetését szolgáltatta a Sportmánia Egyesület 17 esztendős játékosa, Virághalmi Viktor. A fiatal szegedi teniszező a torna második kiemeltjét, Szatmáry Adriánt 7:5, 6:3-as eredménnyel búcsúztatta a nyitómeccsen.
Hajnal István tanítványa azonban már korábban elkezdte oroszlánkörmei bontogatását, a 2024-es esztendő a nemzetközi porondon is kifejezetten jól sikerült a számára. Márciusban a presovi J30-as viadalon a kvalifikációból érkezve szerezte meg első főtáblás győzelmét egyesben, július végén, Horvátországban pedig már az első döntőjét is lejátszhatta, a bosnyák Djokic ellen, aki 6:2, 6:1-re bizonyult jobbnak nála. Egy hónappal később Kolozsváron jutott el az elődöntőig, majd szeptember utolsó napjaiban Maria-Lanzendorfban nyerte meg az első J100-as főtáblás meccsét. December elején Szatmárnémetiben egy újabb J30-ason döntőzött, párosban pedig első junior ITF-tornagyőzelmét aratta, mégpedig a pasaréti Kristyán István oldalán. Nekik volt már közös sikerük, 2023. októberében, de még a Tennis Europe korosztályos sorozatában, egy U16-os tornán.
Korántsem a véletlen műve tehát, hogy az új, s egyben utolsó juniorévét a 700 küszöbén kezdte. Hajnal István szerint Viktor a tipikus példája annak, hogy kitartó és szorgalmas munkával bizony igen messzire lehet jutni.
− Számomra az a legfontosabb, hogy egy játékos készen álljon a kemény munkára – jelentette ki Virághalmi Viktor kapcsán az edzői pályafutása során eddig tizennyolc válogatott játékost nevelő Hajnal István. – Az ügyesként elkönyvelt gyerekek számára eleinte könnyen jönnek a sikerek, nem szoknak hozzá a kemény edzésekhez, ami később mindig megbosszulja magát. Viktort egészen pici kora óta ismerem, őt soha nem kellett nógatni. A család ráadásul mindig is reálisan értékelte a helyzetüket, így amikor az amerikai egyetemi teniszösztöndíjt jelölték meg célként, azt én is elérhetőnek tartottam. Elhivatottságának és a kemény közös munkának köszönhetően mostanra a hatodik legjobb hazai játékos lett, de még van dolgunk bőven. Sokat gyakoroljuk az adogatást és a fogadást, a férfi tenisz két igen sarkallatos pontját. Mivel inkább védekező stílusú játékos, nagyon ráfeküdtünk az agresszivitás fejlesztésére is. Nem engedem, hogy hátul maradjon, a pályára belépve kell játszania. Jó úton halad, s mivel párost is gyakran játszik, az ottani sikerek is önbizalmat adnak neki.
A szegedi szakember szerint Viktor számára nagy előrelépést jelentett, amikor Kisantal Péter szövetségi edzőtől lehetőséget kapott arra, hogy részt vehessen a budapesti keretedzéseken. A fiatal játékos ugyanis pontosan azokkal a nehézségekkel küzd, amelyekkel a legtöbb vidéki versenyző. Minél feljebb lépnek, annál kevesebb edzőpartnerük marad, tizenöt-tizenhat éves korukra pedig szinte mindenki elfogy körülöttük. S bár a szegedi régiós központ terve még nem valósult meg, Hajnal István a saját eszközeivel igyekszik a környék versenyzésre hajlandó fiataljait rendszeresen egy-egy gyakorlás, vagy edzőtábor erejéig összefogni. Ez nemcsak a saját, de a magyar tenisz érdeke is.
− Akkor léphetünk előre, ha beszélünk a hibákról, az pedig egyértelmű, hogy ma már nem a tizennyolc, hanem a tizenöt-tizenhat éves játékosok esetében érnek lehetőségeik végéhez a klubok és a szülők. Sávolt Attila szakmai igazgató nagyon nyitottan fogadta, amikor elé tártam ezeket a problémákat, remélem megtaláljuk rájuk a megoldást – tette hozzá Hajnal István felidézve a Kovács Barnabás, Tóth Ákos János, Virághalmi Viktor alkotta Play and Stay csapatot, amely közel egy évtizede 4. helyen végzett az országos döntőben. Előbbi ma már kevesebbet edz, utóbbi Budapestre költözött, ezért Virághalmi gyakorlásainak magasabb szintre emelésébe az I. osztályú férfi csapat tagjait is be kellett vonnia.
A Sportmánia fiatal teniszezője 2011-ben, egy a Gellért Szabadidőközpontban megrendezett sportágválasztón, alig négyévesen ismerkedett meg a játékkal. A helyszín korántsem véletlen, hiszen édesapja éppen ekkortájt és itt kezdte újra a teniszezést, amelyet maga is versenyszerűen űzött kiskamaszként, igaz csak helyi szinten. Az toborzó az akkor hétesztendős nővérére volt a legnagyobb hatással, de végül mindkettőjük útja egyenesen vezetett Maksimcuk Róbert foglalkozásaira. Viktor esetében persze ekkor még csak fél-egyórás ütögetésekről volt szó, amelynek időtartama az évek múlásával rohamosan növekedett.
− Nemcsak a Viktor nővére, de öccse is kipróbálta a teniszt és a versenyzést, a végsőkig azonban csak ő tartott ki – beszélt honlapunknak az édesapa a család sportág iránti elkötelezettségéről. – Az látszott rajta, hogy oda van a teniszért, de nyolc-tíz évesen nem gondoltunk arra, hogy egyszer a külföldi tornákat fogjuk járni vele. Tizenhárom évesen jött a fordulat, kapott egy új ütőt, és elvittük egy közeli, ausztriai Tennis Europe-versenyre. Annyira beleszeretett az ottani hangulatba, hogy ezt követően nem lehetett leállítani. A koronavírus-járvány nyarán egy hetet töltött a Cibulkova Akadémián, a következő évben pedig már három hetet. Az ott tapasztaltak alapján ekkor a heti tizennyolc óra teniszt lőttük be elfogadható adagként Hajnal Pistivel, amit a jól megszervezett csoportoknak köszönhetően tudtunk megvalósítani. Ellenkező esetben nem bírtuk volna anyagilag. Akkoriban még mind a három gyerek teniszezett, sokan csak bámultak bennünket, amikor a komplett szombat délelőttöket a pályán, illetve a pálya mellett kondizva töltöttük.
Az időt márcsak azért is ki kellett használniuk, mert Viktor a nagyratörő teniszes tervei ellenére sem akart magántanuló lenni. Gimnáziumba szeretett volna járni, mégpedig Szeged egyik legjobbjába, a Radnótiba. A rangos intézményben pedig nem nézik jó szemmel a hiányzást, a tanulmányi eredményeket minden más elé helyezik. A kora reggeli edzéseket így végül csak hetente kétszer tudták megoldani, akkor is az osztályfőnök és a testnevelő tanár végtelen rugalmasságának köszönhetően. A többi gyakorlás maradt suli utánra, vagy a már említett hétvégékre.
− Azon a sportágválasztón nagyon pici voltam még, de tényleg ott szerettem bele a teniszbe – emlékezett az első igazi ütőfogásra Virághalmi Viktor, aki azért a focit is kipróbálta. – Nyolc éves lehetettem, amikor Hajnal Pisti megkédezte, lenne-e kedvem versenyezni? Azonnal igent mondtam, s annyira jó érzés volt, hogy kétség sem férhetett a folytatáshoz. Eleinte nem izgatott az eredmény, csak az, hogy önmagamat, a klubomat, a nemzetközi porondon pedig a hazámat képviselhetem. Nehéz volt a kezdet, rengeteget küzdöttem és dolgoztam, de végül minden helyzetből felálltam. A családom, az edzőim és a barátaim sokat segítettek, erősítették a motivációmat. Nagyon szeretek játszani, új ellenfeleket megismerni. Természetesen én is szeretném egyszer kipróbálni magam a profik között, de jelenleg az amerikai ösztöndíj tűnik a legreálisabb célnak.
S ez alatt nemcsak a teniszt, de a kondit is érti, hiszen saját bevallása szerint ezen a téren van leginkább lemaradva. Mindig is kisebb és vékonyabb volt kortársainál, ami ugyan gyorsasággal társul, ám a felnőtt mezőnyben már erő is kell. Szegeden Molnár Tamás irányításával és édesapja segítségével igyekszik pótolni ezeket a hiányosságokat, hiszen idén már hazai férfi ITF-tornákon, valamint a hamarosan induló UTR-sorozatban is pályára szeretne lépni. A hangsúly azonban továbbra is a juniortornákon lesz, az évvégére a korosztályos top400 a cél, amihez most már magasabb kategóriájú viadalokon is indulni fog.
− Szerintem a dolgokat nem szabad siettetni. Mindig is később, a korosztályok utolsó évében jöttek az eredmények, ezért az egyetemmel további időt nyerek. Bízok magamban és ugyanolyan komolyan edzek tovább, mint eddig – fogalmazta meg további céljait Virághalmi Viktor igen határozottan és éretten.