Idei ötödik páros junior ITF-tornagyőzelmét aratta Bakonyi Dávid, s ez az egyéni korosztályos világranglistás helyezését is javította. A Pasaréten nevelkedett, de tavaly ősz óta a Papp Sándor vezette Next Tennis Teammel készülő fiatal, a 320. helyen érte el új karriercsúcsát, s pillanatnyilag a harmadik legjobb magyar fiújátékos.
Gy. Szabó Csilla
Bakonyi Dávid eddig elsősorban párosban remekelt a nemzetközi korosztályos tornákon. Első juniorgyőzelmét Jilly Ádám partnereként Pécsett aratta 2022-ben, majd a következő évben újabb négyet, továbbra is Alfás barátjával. Idén viszont már Nagy Botonddal, Baleja Konorral és Major Áron Jánossal szerzett aranyérmet, majd két külföldi partnerrel állhatott a dobogó legmagasabb fokára. A legértékesebb, a múlt heti győzelem volt, hiszen Isztambulban J100-as viadalon menetelt végig a svájci Timeo Gaillard-dal. A negyeddöntőtől kizárólag kiemelt párosokat búcsúztattak, előbb a másodikat, majd a harmadikat, a döntőben pedig a negyediket verték 7:6, 6:3-ra. A jövő héten azonban ismét Jilly Ádámmal tervezi az indulást, hiszen ranglistás helyezésének javulásával ismét azonos tornákon szerepelhetnek.
− Tavaly nyáron még én álltam picit jobban a nemzetközi összevetésben, mindketten az ötszázadik hely körül voltunk, szeptemberben azonban megsérültem és közel három hónapot ki kellett hagynom – idézte fel az idei sikerekhez vezető korántsem könnyű utat Bakonyi Dávid. – Azt a hármas kategóriájú osztrák tornát párosban fel is kellett adnunk, Ádám azonban megnyerte, ott indult el a remek sorozata, s most már ő a korosztályos top százhoz közel járva a legjobb magyar fiú a világranglistán. Nagyon jó barátok vagyunk, örülök a sikereinek, de azért remélem, hogy mostantól a nyomába eredhetek. Nyíregyházán játszottunk először együtt, egy hazai korosztályos kettes kiemelt versenyen, s azonnal nyertünk, nálunk esélyesebbeket vertünk. Később a Tennis Europe- sorozatban Rijekában sem találtunk legyőzőre, majd ezt a formát átmentettük az ITF-re is. Nagyon bízom benne, hogy ismét jó páros leszünk.
Jilly Ádám és Bakonyi Dávid azonban nem csak jó barátok, eddigi karrierjük is sok hasonlóságot mutat. Mindketten viszonylag későn kezdtek teniszezni, s eleinte kizárólag hobbiként tekintettek a sportágra. Dávid szerint a közös páros sikereknek is nagy része van abban, hogy végül elegendő önbizalmat szereztek az egyéni eredmények eléréséhez. Miután egyre több náluk előkelőbb helyen jegyzett játékost csíptek el, ugyanezeket a teniszezőket egyedül is egyre nehezebb helyzetbe hozták, s mára többségüknél jobbá is váltak. Ugyanakkor szorgalmukról és alázatos hozzáállásukról sem szabad megfeledkezni, ez mindkettőjük nagy erőssége.
− Több sportágat is kipróbáltam, kosaraztam, teakwondoztam, fociztam, ez utóbbit jó sokáig – beszélt a kezdetekről Bakonyi. – Tíz és fél éves voltam, amikor először teniszütőt fogtam a kezembe, tehát igen későn. Hévízen, egy nyaralás alkalmából, Apukám unszolására próbáltam ki. Megtetszett, ezért lakhelyünkön Telkiben, el is kezdtem az edzéseket Tóth Leventével. De alig egy évet dolgoztunk együtt, s ő már küldött is tovább. A fejlődésem érdekében javasolta a Pasarét TK-t, ahol Kalmár Gábor volt az első mesterem. Jó döntés volt, szakmailag és emberileg egyaránt. Nagyszerű csapatra leltem náluk, s bár le voltam maradva a korosztályomhoz képest, annyira megszerettem a teniszt, hogy örömmel túlóráztam a gyakorlások után és a hétvégéken is. Ez a jó érzés a mai napig megmaradt, továbbra is élvezem a játékot, de még az edzéseket is. Mivel nem azért kezdtem teniszezni, hogy profi legyek, néha még most is meglepődöm azon, hogy idáig jutottam.
Dávid szerint a mai napig a Pasaréten szerzett jó alapokra építkezik, Nemes Gábornak különösen sokat köszönhet – ahogy Győrbíró Zsoltnak is –, a párosban oly fontos röpte előbbi szakmai hozzáértése révén lett az egyik fegyvere. A másik pedig az alkata, fizikális erejét és magasságát egyre eredményesebben tudja kihasználni. Az alapvonalról a lehető legagresszívebb teniszt igyekszik játszani, amelyet nyesésekkel, ejtésekkel variál, egy erős szervát követően pedig amint lehet, indul is fel a hálóhoz. Szereti irányítani és kézben tartani a labdamenetek sorsát, az adogatásai terén azonban még nagyobb biztonságra és stabilitásra lenne szüksége. Ezen is sokat dolgoznak jelenlegi mesterével Papp Sándorral, akivel jó egy éve kezdte meg a közös munkát. A Next Tennis Team tagjaként kiváló edzőpartnerekre talált, ebben a korban pedig ez gyakran kulcskérdés.
− A hét elején edzünk együtt a srácokkal, csütörtökön és pénteken viszont a szövetségi juniorprogram keretében járok fel a NEK-re – beszélt Dávid a szürke hétköznapokról. – Ezen kívül Sanyi is igyekszik partnereket szervezni, játszottam már Babos Timivel, Gálfi Dalmával, Bondár Annával, Borsos Gabóval, Valkusz Mátével, s egyszer Fábival is üthettem. A tempót többnyire sikerül tartanom, de a stabilitás még hiányzik, egy teljes meccsen, de még egy nagyon hosszú labdamenet során sem tudom végig megőrizni a kezdeti jó dinamikát. Ezen még dolgoznunk kell, ahogy sok-sok technikai apróságon is. A legfontosabbnak azonban a mentális dolgokat tartom. Most ezen a téren kell leginkább előbbre lépnem. El kell hinnem, hogy ott a helyem a legjobbak között. Ádám esetében is úgy történt, hogy egyszer csak átbillent valami benne. Éppen ezért nagy lendülettel vetem bele magam a juniortornákba, igyekszem egyesben is a lehető legjobb eredményeket elérni, a nálam kicsit erősebbeket kéne sorozatban megvernem. Ha ez sikerül, talán én is megközelíthetem a juniorok élmezőnyét utolsó korosztályos évemben.
Bakonyi Dávid úgy gondolja, hogy a pillanatnyi állás szerint még messze van attól, hogy idén junior Grand Slam-tornán induljon, jóllehet edzője, Papp Sándor ezt tűzte ki elé célként. Éppen ezért most nem is akar túl nagy jelentőséget tulajdonítani a ranglistás helyezésének, meccsről meccsre, hétről hétre kíván előbbre jutni. Bármikor bejöhet egy jobb eredmény, egy rangosabb tornagyőzelemmel akár még mesterének is igaza lehet.
Szerencsére még csak tizedikes a középiskolában, így jövőre is nyugodtan versenyezhet, idén még nem kell fontos döntéseket hoznia teniszkarrierjével kapcsolatban. Amennyiben nyárra a korosztályos top100 közelébe kerül, akkor mindenképpen megpróbál oda bejutni, ellenkező esetben viszont a felnőtt tornákat helyezi majd előtérbe. S bár a kezdetek kezdetén eszébe sem jutott egy profi karrier, most már ez is a lehetőségek között van. Korábbi és jelenlegi edzői szerint kizárólag a szorgalmának és a játék iránti szeretetének köszönheti, hogy mára korosztálya legjobb hazai játékosai között tartják számon, miközben nemzetközi szinten is határozottan lépdel előre.