A fogyatékossággal élő teniszezők felkészítése volt a témája annak az edzőképző napnak, amelyet az Inklúzió és Sport Közhasznú Alapítvány szervezésében rendeztek meg a Gubacsi Zsófi Tenisz Klubban. Az eseményen Schmitt Petra, az MTSZ főtitkára is részt vett, aki szerint a legnagyobb tiszteletet érdemlik azok a szakemberek, akik a fogyatékossággal élők számára megadják a sportolás, a teniszezés örömét.
Gy. Szabó Csilla
A Magyar Tenisz Szövetség élen jár a fogyatékossággal élők sportjának támogatásában, önálló bizottsága is van a területnek (FÉT Bizottság). Az edzőképzés azonban még igencsak gyerekcipőben jár, persze nemcsak hazánkban, és ebben a sportágban, de világszerte is. Pedig a fogyatékossággal élők számára is fontos, hogy jó mesterektől, helyes technikát elsajátítva tanulják meg az alapokat. Ez ugyanis nemcsak a további fejlődésüket könnyíti meg, de a sport, a tenisz által nyújtott örömöt is korábban ismerhetik meg. De vajon másképp kell-e foglalkozni a különböző fogyatékossággal élő fiatalokkal vagy felnőttekkel?
A kérdést Orbán-Sebestyén Katalinnak tettük fel a Nemzetközi Együttműködési Alap és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával megvalósult eseményen, amelynek szervezésében a Magyar Tenisz Szövetség FÉT Bizottsága és a Magyar Speciális Olimpia Szövetség is együttműködött.
− Alapjaiban nem kell másképp oktatni őket, ez egy nagyon fontos tény, viszont az biztos, hogy az átlagosnál nagyobb türelmet igényel ez a munka – tudtuk meg Orbán-Sebestyén Katalintól az MSOSZ társelnökétől, és tenisz szakágvezetőjétől, az Inklúzió és Sport Közhasznú Alapítvány elnökétől, aki az edzőképzés főszervezője is volt egyben. – A nemzetközi szövetség legfrissebb útmutatójában is az szerepel, hogy minél kevesebb legyen az adaptáció, persze bővíteni, módosítani mindig lehet a mindennapi munkát. Összességében tehát többet ad, mint egy átlagos oktatási metódus, nekünk pedig erre kell felkészíteni a kollégákat. Lassan másfél évtizede foglalkozom a Speciális Olimpia Mozgalommal, és bevallom én is nagyon sokat kaptam a munkám során. Olyan életekkel ismerkedhettem, amelyek mindannyiunk számára példamutatóak lehetnek, olyan sportteljesítmények szemtanúja voltam, amelyre szinte senki nem számított. A fogyatékossággal élők a sport révén gazdagabb, teljesebb életet élhetnek, s ezzel hozzájárulunk ahhoz, hogy a világ és a köztük lévő falak is leomoljanak.
Az eseménynek korántsem véletlenül adott otthont a Gubacsi Zsófi Tenisz Klub, hiszen az egyesület névadója maga is nagykövete az MSOSZ-nek, az Inklúziós és Sport Közhasznú Alapítványnak pedig alapítója. Orbán-Sebestyén Katalin ösztönzésére került kapcsolatban ezzel a világgal élsportolói karrierje befejezését követően, s a mai napig nem bánta meg ezt a döntését.
− Magával ragadott, hogy milyen lelkesen, tiszta szívvel munkálkodik mindenki ezen a fontos területen, s engem is csak az vezérel, hogy segíthessek nekik – mondta el honlapunknak Gubacsi Zsófia, korábbi top100-as teniszezőnk. – Ez egy nagyon jó ügy, amelyet érdemes támogatni. Persze, kell hozzá türelem és megértés, de szerintem ez az ép gyermekek oktatásánál is elengedhetetlen, s ugyanúgy kell célokat kitűzni eléjük, ahogy minden élsportoló elé. Talán a megszólítás nehezebb ezen a területen, nekünk kell értük menni, és lehozni őket a teniszpályára.
Lengyel Lajos, az MSOSZ elnöke, Schmitt Petra, az MTSZ főtitkára, Gubacsi Zsófia házigazda és Orbán-Sebestyén Katalin főszervező köszönti az edzőképzés résztvevőit
Az elméleti előadásokat, majd gyakorlati oktatást is tartalmazó egész napos program elején Schmitt Petra, az MTSZ főtitkára is köszöntötte a résztvevőket, hangsúlyozva azt a tiszteletet, amelyet az ügy képviselői irányában érez.
− A sport és a társadalmi felelősségvállalás már jóideje szívügyem, így az MTSZ főtitkáraként is örömmel veszek részt a maihoz hasonló eseményeken – beszélt személyes motivációjáról Schmitt Petra. – Éppen ezért nem is az illem miatt vagyok most itt, hanem azért, mert teljes szívemmel támogatni tudom a jelenlévőket a munkájukban, amire talán jobb szó a küldetés. De nemcsak én, hanem a szövetség is mindenben segíteni kívánja a fogyatékossággal élők tevékenységét.