A Balatonfüredi Utánpótlás Sport Club 2019 tavaszán hozta létre teniszszakosztályát, amelynek fiatal versenyzői villámgyorsan kerültek a legjobbak közé. A 2022-es esztendőt már egyéni és páros ob-címek, országos csapatbajnoki bronzérem, nemzetközi és hazai tornagyőzelmek, válogatott kerettagságok fémjelezték, 2023 tavaszán pedig U14-es fedett pályás ob-t rendeztek Füreden.
Gy. Szabó Csilla
A korosztályos válogatott Serkédi Emese és Török Ábel vezérletével az idei évet is remekül kezdte a Badics Lara, Serkédi Csenge, Szabó Kitti, Oláh Sophia, Szabó Vivien, Varga-Karas Emese és Vörös Kristóf alkotta versenyzői csapat. Török Ábel például a hétvégén, Szentesen, első győzelmét aratta kiemelt versenyen, az F14-es kategóriában. A ranglistavezető Mokán István Damjánt 6:4, 6:1-re verte a fináléban.
Vajon mi állhat a szakosztály gyors fejlődésének hátterében abban a városban, amelynek jelenleg is van Top100-as játékosa Gálfi Dalma személyében, az utóbbi években azonban inkább az igen erős társasági teniszéről volt híres, nem pedig korosztályos eredményeiről.
− Négy évvel ezelőtt, néhány tehetséges fiatallal indultunk, s elsősorban a szülők lelkesedése és elszántsága vezetett a szakosztály létrejöttéhez – idézte fel az indulást Török Gábor, a BUSC elnökségének tenisz szakágért felelős tagja, s nem mellesleg Ábel édesapja, így ő is azok közé tartozott, akik minden erejükkel azért küzdöttek, hogy gyermekük saját városukban kaphasson megfelelő oktatást. – Sokat köszönhetünk Balatonfüred polgármesterének, Bóka Istvánnak, ő javasolta, hogy kapcsolódjunk be a BUSC életébe. A lelkes szülők és a támogatói klubháttér mellett jó szakemberekre is szükség volt. Serkédi Erik, Zsoldos Mária, és a tizenötévi külföldi edzősködés után hazatérő Wacha Gergely sokat tett a fiatal játékosok fejlődéséért, de a Forrás Park üzemeltetője, Gálfi Tamás is ott segített és segít a mai napig, ahol és amiben éppen szükségünk van rá. A legjobb döntés azonban az volt, hogy az indulásnál a Tenisz Műhelyre is támaszkodhattunk. Selmeci Petra szakmai útmutatása állított minket jó irányba, és neki köszönhetjük, hogy Szigeti Csongor személyében fantasztikus erőnléti edzőt találtunk Veszprémben. Ha így ránézek a történetre, szívem szerint azt mondanám, hogy szerencsés csillagzat alatt született meg a szakosztály létrehozásának ötlete.
Ám a sikerek és az infrastrukturális fejlesztések ellenére sem mondhatjuk, hogy a BUSC klasszikus tenisz klub lenne. A mesterek ugyanis nem az egyesület alkalmazottjai, s nem csupán a füredi gyerekekkel foglalkoznak. Mégis minden feltétel adott a fejlődésükhöz, többek között a szomszédos Balatonalmádi felnőtt férfi csapatának köszönhetően. Hitter Csaba és Herczegh Attila elnök révén rendszeresen lehetőségük nyílik az ottani szparingra, utóbbi ráadásul civil munkáját követően, bárminemű ellenszolgáltatás nélkül foglalkozik a BUSC fiataljaival. A kezdeti lelkes szülői csapathoz tehát mára még több, hasonlóan elszánt környékbeli csatlakozott annak érdekében, hogy Balatonfüreden minőségi tenisz utánpótlás-nevelés születhessen.
Ugyanakkor nem szerettek volna „kirakatklubot” sem létrehozni, amelynek csapataiban döntően máshol élő és edző, „idegenlégiós” játékosok szerepelnek. Hosszabb távon – márpedig ők nem csupán három-négy évre terveznek – ennek semmi értelmét sem látták volna. Ehelyett arra törekedtek, hogy a környéken élő és teniszezni szerető gyerekeknek teremtsenek bázist, ahol hozzájuk hasonló, erősen helyi kötődésű edzőkkel készülhetnek. Éppen ezért a mindennapokban azokat is a csapathoz számítják – mint a csopaki Vadász Oszkár, vagy a tihanyi Ruzsinszky Hanna – akik itt élnek, itt edzzenek, a BUSC teniszezőivel játszanak, de más egyesületben vannak leigazolva. Az élő és összetartó közösség tehát fontosabb Balatonfüreden, mint a klub jelentette hivatalos keretek.
− Az egykori atléta, Gönczöl Máté elképesztő odaadással oktatja a legkisebbeket, és Serkédi Erik is szinte reggeltől estig pályán van. Mégis azt mondom, szerencse is kell ahhoz, hogy a mostani sikeres generációt újabb kövesse majd – vélte Török Gábor, aki sem az egyesület, sem pedig fia esetében nem az eredményeket tartja a legfontosabb értékmérőnek. – Számunkra továbbra is az a cél, hogy egészséges és boldog gyermekeket neveljünk, akik azért teniszeznek, mert szeretnek játszani. Úgy gondolom, ez az a sportág, amelynek a legkeményebb nevelő hatása van, s mint ilyen, egy későbbi sikeres felnőtt élet legjobb alapját képezheti. Itt nem lehet alibizni, fölényes vezetésnél is be kell fejezni a meccset, és felelős döntéseket hozni. Ábelen látom, hogy tizenhárom éves korára milyen önálló és felnőtt lett, kizárólag a sportág hatására.
Török Gábor úgy véli, nagyon sok igazság van Selmeci Petra azon mondásában, miszerint manapság már az atlétákat tanítják meg teniszezni, tehát a legfiatalabb kortól nagy figyelmet kell szánni az erőnléti képzésre. Török Ábelnek is ezen a téren volt a legnagyobb lemaradása, ám Szigeti Csongor révén mára az atlétikai edzések lettek a kedvencei. A veszprémi sportszakember ráadásul emberileg is igazi példakép a füredi fiatalok előtt, hiteles személyisége révén mindenben hallgatnak rá tanítványai.
− Bár eszünkbe sem jutott, hogy profi teniszezőket neveljünk, azt azért általános elvként kimondhatjuk, ha belevágunk valamibe, azt a legjobban szeretnénk csinálni. Számunkra ebben nincs ellentmondás, hiszen az életben sem lehet félvállról venni a feladatainkat. Arra viszont nagyon vigyázunk, hogy a tenisz öröme mindig ott csillogjon a játékosaink szemében. Az ob-győzelmek mindenkiből a legjobbat hozták ki, mi pedig minél tovább szeretnénk kihasználni a kisváros nyújtotta előnyöket. Úgy is fogalmazhatnék, hogy a helyzeti hátrányból végül előnyt kovácsoltunk – összegezte a BUSC vezérlő elveit Török Gábor.