Egy éve tölti be a vezetőedzői posztot Pasaréten Tóth Zsombor, aki ezután is számíthat a továbbiakban szakmai igazgatóként tevékenykedő Nemes Gáborra, valamint az ügyvezető Győrbíró Zsoltra. A fiatal szakember új lendületet hozott a szakosztály életébe, amely az eddigi tapasztalatokra és tudásra építve a fedett pályás korosztályos ob-n eredmények formájában mutatkozott meg.
Gy. Szabó Csilla
Az idei országos bajnokságon a Pasarét TK valamennyi korosztályban szerzett érmet fiú vonalon, összesen tizenegyet, s idén már a leányok mezőnyében is volt egy harmadik helyük, amelyet az L16-osok párosában Kristyán Fanni szerzett. Tóth Zsombor szerint azonban nemcsak a számszerinti eredménynek van jelentősége, hanem annak is, hogy a fiúk mezőnyében, mind a négy korosztályban, a legnépesebb csapatokat tudták kiállítani. Az F14-es főtáblán tíz játékosuk is volt, vagyis minden ötödik Pasarétről érkezett. A széles bázis pedig a minőségi munka egyik alapja.
− Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy ilyen sok játékosunk lehetett ott az ob-kon, és arra is, hogy a végjátékban is valamennyi korosztályban érdekeltek voltunk – tudtuk meg a 27 éves szakembertől, aki nagyon hálás azért, hogy ilyen fiatalon bizonyítási lehetőséget kapott eddigi mestereitől. – Több, mint negyven aktív fiatal versenyzőnk van pillanatnyilag, az infrastruktúra által megengedett maximummal dolgozunk. Ezt a határt azonban soha nem lépjük át, mert számunkra a minőség a legfőbb vezérlő elv, négy gyereknél több nem lehet egy pályán. Ebből a helyzetből fakadóan nálunk mindenki talál magának edzőpartnert. Mindez elsősorban a fiúkra igaz, de most már a legfiatalabb leányok között is vannak ügyes játékosaink, akikből egy erős csapat formálódik. Ez a nemek közötti aránytalanság véletlenül alakult így, ahogy jöttek a fiúk eredményei, úgy akartak egyre többen csatlakozni hozzánk.
A pasaréti edzői csapat balról jobbra: Dékány Marcell, Győrbíró Zsolt, Nemes Gábor, Salamon András, Tóth Zsombor, Póos Bence és Tóth Péter (Kalmár Gábor hiányzik)
Tóth Zsombor a XVII. kerületi Fortuna SE-ben kezdett teniszezni, a klubot vezető Kovács Istvánnak köszönhetően a nehezebb időkben is zavartalanul edzhettek és versenyezhettek. Korosztályos ob-én páros, valamint csapat bronzérmet egyaránt szerzett, a hazai élvonal közvetlen utánpótlásának tagjaként, U18-as korára a magyar ranglista 10. helyezettje volt. Édesanyja és nagypapája is amatőr szinten teniszezett, így került szinte véletlenül hét évesen egy nyári táborba a Fortunára, ahol később végigjárta a szamárlétrát.
− Gyorsan megértettem, hogy profi nem lehetek, az edzői pálya viszont kifejezetten vonzó volt a számomra, hiszen a teniszt és a tanítást egyaránt szerettem – beszélt indíttatásáról Tóth Zsombor. – Nevelő egyesületemben szerencsém volt, hogy már igen korán bekapcsolódhattam a kisebbek oktatásába, eleinte szparingpartnerként, később pedig a nyári táborok segítőjeként. A döntés mégsem volt könnyű, mert a reál tárgyak is érdekeltek. Végül azonban a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem lett a befutó, amelyen el is végeztem a testnevelő-edzői szakot, majd két mesterdiplomát is szereztem egyiket rekreációból, a másikat pedig a humánkinezológia terhelésélettani és rehabilitációs szakirányán.
A legutóbbi karácsonyt is jó hangulatban ünnepelte a pasaréti közösségi
Az egyetemi évek azonban nemcsak tanulmányai, de pályája későbbi alakulása miatt is sorsdöntőnek bizonyultak. A TF-en ismerkedett meg Nemes Gáborral és Dékány Marcellel, akik végül Pasarétre csábították, s akiknek hatására teljesen megváltoztak az edzői szakmáról korábban alkotott elképzelései. Mivel addigra egy erőnléti tanfolyamot is elvégzett 2020 őszén erőnléti edzőnek szerződött a klubhoz, de már az első pillanattól kezdve teniszedzéseket is tartott. Az idő múlásával pedig egyre inkább belefolyt ez utóbbiba is. Csoportos és magánórákat adott, versenyzőknek és amatőröknek egyaránt.
Tavaly tavasszal őt is meglepte, amikor a Pasarét TK-t alapító és vezető szakember trió, Győrbíró Zsolt, Kalmár Gábor és Nemes Gábor felajánlotta neki a vezetőedzői posztot. Szakmai fejlődése szempontjából azonban ez egy kihagyhatatlan lehetőség volt, ezért örömmel mondott rá igent. Nem titkolja, hogy hosszútávon itthon szeretne valami nagyot alkotni, szerinte kemény munkával, kitartással, sok tanulással és folyamatos megújulással magyar háttérrel is sok mindent el lehet érni a nemzetközi teniszben. De ez még az igen távoli jövő zenéje.
− Pillanatnyilag a Pasarét TK körül forognak a gondolataim, a szakosztály vezetőedzőjeként szeretnék jó munkát végezni – tette hozzá Tóth Zsombor. – Most az célunk, hogy a jelenlegi kiemelkedő fiatal játékosainkat egészen a nemzetközi élmezőnyig vigyük, a tudás ugyanis megvan hozzá. A szerkezeti felépítés is adott, a Dékány Marcell által vezetett tenisziskola – Poós Bence segítségével – jelenti a szakosztály előszobáját, itt kezdenek a legkisebbek, majd a tehetségük és a szorgalmuk alapján kerülnek csoportokba. Később egy gondos átmenettel irányítjuk őket a versenytenisz felé, amelyben már Salamon Andrásra is számíthatok. Szerencsére minden tervemet támogatják a szakosztály számára nyugodt hátteret teremtő klubalapítók, Gábor és Zsolt segítségére pedig a szakmai kérdésekben is számíthatok. Eleinte valamennyi döntésemet átbeszéltük, ma viszont már csak a fontosabbakat. A napi munkakapcsolat révén zökkenőmentes volt a szakosztály vezetésének átvétele, bevallom, az első célom éppen ez volt. A következő lépés az új felállás szerinti feladatkörök meghatározása, de már ezen is szerencsésen túl vagyunk.
Az OBI-es férfiak győzelme nagy lehetőség a fiatalok számára, hiszen idén már a Szuper Ligában szerepelhetnek
Ami viszont semmit sem változott Pasaréten, az a közösségi szellem, továbbra is minden nagy versenyre együtt, edzői kísérettel utazik a csapat. Ennek megszervezése persze korántsem egyszerű dolog, különösen egy nyári ob alatt, amikor negyven gyermek beosztásához kell igazodni, Tóth Zsombor szerint azonban megéri a többletmunkát, hiszen nekik is élményt jelentenek ezek a közös programok. Ráadásul ilyenkor a szülőkre is számíthatnak, az említett összetartó közösségnek tehát ők is tagjai. Az év egyik csúcspontja, a vidéki edzőtábor, amelynek során eddig Szombathelyen Szabó Péter és a Savária TC vendégszeretetét élvezték, idén viszont Zalaegerszegre utaznak.
− A szakember gárdánk szinte tökéletes, emberileg is nagyszerűen megértjük egymást – ismerte el a fiatal pasaréti szakember. – Egy játékossal több edző is foglalkozik, megbízunk egymásban, s így a siker is közös. Az edzőink esetében a magas színvonalú szakirányú képzettség az alap, erre épül a gyakorlat, utóbbi megszerzésében a tapasztaltabb mestereinknek óriási szerepük van. Nem említettem még Tóth Pétert, pedig ő is fontos láncszem, a TF végzős doktoranduszával, a tenisz erőnlét kutatójával közösen tartjuk a kondiedzéseket, amelyek ugyanolyan fontosak mint a labdás gyakorlások. A játék ugyanis egyre gyorsabb, intenzívebb, versenyezni nem lehet tökéletes erőnlét nélkül. Ráadásul az életkori sajátosságoknak megfelelően vannak bizonyos szenzitív időszakok, ha ezek során nem végezzük el a szükséges képességfejlesztéseket, később erre már nem igen, vagy csak korlátozottan nyílik lehetőség. De nemcsak azért fontos a kondi, hogy jobban teljesíthessenek a pályán, hanem azért is, hogy egészségesebbek legyenek. Testileg, lelkileg egyaránt. Egy jól felépített fizikum magabiztosságot és önbizalmat is ad, jóllehet ez utóbbival kapcsolatban nagyon sok fiatalnak vannak komoly nehézségei. Az önértékelési és lelki problémák megoldásában tehát a testedzés is segíthet.
Tóth Péter és Tóth Zsombor (balról jobbra) megszerettette a pasaréti játékosokkal az erőnléti edzéseket
Pasaréten az edzők az edukációra is figyelnek, munka közben mindig elmagyarázzák mit miért tesznek, az edzéselméleti és élettani hátérről is beszélnek. Mindezt azért, hogy később, amikor majd egyedül lépnek be egy konditerembe, akkor is feltalálják magukat. Tóth Zsombor és Tóth Péter méltán büszke arra, hogy szenvedélyük átadása révén sikerült a pasaréti játékosokkal megszerettetniük az erőnléti edzéseket.
Tóth Zsombor egyéni céljai is klubjához kötődnek, a pasaréti tanítványok között szép számmal található tehetségeknek szeretne 14-15 éves koruk után is minden lehetőséget biztosítani ahhoz, hogy elindulhassanak a profi teniszezővé válás rögös útján. Ebben a magasszínvonalú erőnléti képzésre már most is támaszkodhatnak, hiszen korábbi játékosaik közül többen is visszajárnak hozzájuk kondizni, de más külsősök is náluk lesznek gyorsabbak, erősebbek, dinamikusabbak.
− Nagy dolog, ha a mai világban egy gyermek és a családja vállalja a versenyzéssel járó plusz terheket – zárta gondolatait Tóth Zsombor, aki szerint a küzdés, a kitartás, a kudarc elfogadása olyan általuk erősített tulajdonságok, amelyek a fiatalok pályán kívüli életében is hasznosak lesznek később. – Ezért is keressük a lehetőségét annak, hogy egészen tizennyolc éves korig adottak legyenek nálunk a feltételek, akár azok számára is, akik a legmagasabb csúcsokat célozzák. Tavaly a férfi csapatunk – szinte kivétel nélkül saját nevelésű teniszezőkkel – megnyerte az OBI-es bajnokságot, így idén már a Szuper Ligában játszhatnak. Ez mindenképpen egy olyan ajtót nyit a számunkra, amely a hosszabb távú céljainkat is szolgálja.
Fotók: Pasarét TK