Az ATP és WTA Touron eltöltött éveket követően, Revolution Team Hungary néven szervezte meg új csapatát Jancsó Miklós, aki leginkább a hazai bázisteremtést szeretné ezzel szolgálni, de a verseny- és az amatőrtenisz is fontos része lesz rendszerének. A szakember szerint létkérdés a magyar tenisz számára, hogy a legfiatalabbakkal megszerettessék a sportágat.
Gy. Szabó Csilla
Jancsó Miklós a nemzetközi teniszélet legmagasabb szintjein szerzett értékes tapasztalatokat Fucsovics Márton, illetve Gálfi Dalma edzőjeként. Kollégája, Nagy Zoltán, jelenleg a NEK-en, a feltörekvő fiatalok felkészítése során hasznosítja a közösen megszerzett tudást, Jancsó Miklós azonban egészen más utat választott, és a legfiatalabbak felé fordult. Döntésében nagy szerepe volt annak, hogy közel három éve segíti Nógrádi Noémit, az idei U14-es fedett pályás ob leánygyőztesét, a közös munka révén ugyanis pontos képet kapott a magyar utánpótlás jelenlegi helyzetéről. Ez a felismerés késztette arra, hogy a bázisteremtést tekintse elsődleges feladatának, a versenytenisz, valamint a felnőtt amatőrök bekapcsolásával pedig teljessé tegye az általa megálmodott rendszert.
− Nem tenisziskolát szerettem volna létrehozni, hanem annál sok többet, egy olyan közösséget kívánok építeni, amelyik a maga teljességében messze túl mutat a jelenleg létező kereteken – osztotta meg a nevével fémjelzett kezdeményezéssel kapcsolatos gondolatait honlapunkkal Jancsó Miklós, aki az építkezésben Simara Jánosra is számíthat a későbbiekben. – A Gubacsi Zsófi Tenisz Klubban lesz a bázisunk, s nem véletlenül kezdjük a munkánkat egy felméréssel, amely a hazai és a külföldi teniszezői létszám, valamint az ezzel kapcsolatos tendenciák pontos meghatározásához gyűjti az adatokat. Számomra sajnos egyértelmű, hogy sokkal kevesebb gyermek játszik, mint tíz- vagy húsz évvel ezelőtt. Egy komoly programot viszont nem lehet személyes megérzésekre alapozni, konkrét számokra van szükségünk.
Jancsó Miklós szerint a bázisépítéssel segítheti a legtöbbet a magyar tenisznekFotó: TotalTenisz
A közel három és fél évtizedes utazásokkal és a családjától messze töltött idővel tarkított időszakot tavaly januárban zárta le Jancsó Miklós és képzelt el helyette egy hazai, más jellegű edzői karriert. Ez utóbbinak pedig az lett a legfontosabb kérdése: mivel és mely területen lehetne a leghasznosabb a magyar tenisz számára. Ez pedig szerinte nem más, mint a bázisteremtés, vagyis mindent az alapoktól kell kezdeni. S ha lehet, minél több gyermekkel. Első hallásra ez drámain nagy változásnak tűnik a topteniszhez képest, Jancsó Miklós azonban ezt nem így élte meg. Éppen ellenkezőleg:
− Én is kíváncsi voltam arra, hogyan találom fel magamat az új helyzetben, az elmúlt egy év azonban határozottan pozitív választ adott a kérdésemre. Ezen felbuzdulva született meg a Revolution Team Hungary ötlete is. A sportág szeretete erősebb minden másnál, a gyerekek pedig kifejezetten üdítő társaságot jelentenek számomra,, szeretek velük dolgozni. Mindkét munka más, mindkettőnek megvannak a jó és rossz oldalai. Jelenlegi helyzetemben az új életmódnak a pozitívumai vannak többségben. Azt azonban mindenképpen hangsúlyozni szeretném, hogy az építkezés elején a kezdőkön lesz a legnagyobb hangsúly, bár versenyzők is csatlakozhatnak a csapatunkhoz. Utóbbiak száma azonban most még erősen behatárolt lesz, hiszen elsődleges célunk, hogy jó alapokkal lássuk el a piros pályás gyermekeket, s a folytatásban is megtartsuk őket a magyar tenisz számára. Idővel persze ebből egy erős versenyzői teamet szeretnénk majd építeni, de az most még a távoli jövő zenéje. A már említett felnőtt amatőr teniszezők teszik teljessé az általam megálmodott közösséget, akik nem csak jó hangulatot és pezsgést hozhatnak a csapat életébe, de akár segíthetik is majd a tehetségesebb fiatalokat a nemzetközi porondra lépésben.
A munkát Szendrői Szabina társaságában kezdi meg, aki a Play and Stay korosztály felelőse lesz. A választás korántsem véletlenül esett a fiatal szakemberre. Jancsó Miklós a PG Tenisznél találkozott vele először saját kislányát edzésekre kísérve, és a gyermekek rajongása miatt figyelt fel rá. Amint Szabina a pályára lépett, márt ott is voltak körülötte. Ez pedig szerinte minden másnál fontosabb, ha valaki a legkisebbekkel foglalkozik.
Szendrői Szabinára a legkisebbek mellett számíthat Jancsó MiklósForrás: Revolution Tennis Hungary
− Nem ismertem az előéletét, de láttam, milyen erős kapcsolatot alakít ki tanítványaival – beszélt a találkozásról Jancsó Miklós, aki a teniszpályán személyesen is segíti majd fiatal kollégája munkáját. – Nekem pedig ennyi éppen elég volt, hiszen nemcsak jó alapokat, de élményt is szeretnénk adni a hat-hétéveseknek. Mert bár a szülő hozza le őket a teniszpályára, az viszont már a mi felelősségünk, hogy vissza is akarjanak térni, mert jól érzik magukat nálunk. Ahhoz, hogy később valaki sikeres teniszező legyen, elsősorban szeretni kell a játékot. Enélkül nem megy, hiszen a győzelmekig lemondásokkal teli út vezet, még akkor is, ha a világ egyik legszebb és legnépszerűbb sportágáról van szó.
A hitelességében és tapasztalataiban bízó Jancsó Miklós ugyan forradalmi nevet választott, ám nem hisz a nagy szavakban és a felelőtlen ígéretekben. A szülőkkel kapcsolatban is az őszinteséget tartja az egyik legfontosabb erénynek, már a kezdet kezdetén tisztában kell lenniük azzal, milyen nehéz a világ élvonalába bekerülni. Magyarként pedig ez még nagyobb feladat. De nem is lehetett elhatározás, amit Fucsovics Márton és Marozsán Fábián példája bizonyít a legjobban. S bár előbbinek éveken át volt mestere Nagy Zoltán társaságában, nem az ő nevével kívánja reklámozni a Revolution Tennis-t.
− Egy életérzést és egy rendszert szeretnénk adni a minket választóknak – tette hozzá Jancsó Miklós, aki a március 29-i nyílt nap keretében nemcsak a program iránt érdeklődő szülőket várja a Gubacsi Zsófi Tenisz Klubba, de azokat is, akikben kérdések merülnek fel gyermekük lehetőségeit illetően. – Akik minket választanak, azoktól most még csak azt várjuk el, hogy jöjjenek, figyeljenek, gyakoroljanak, fejlődjenek. A nagyobb célokat majd akkor fogalmazzuk meg, amikor annak valóban eljön az ideje. Nem kell senkit sem túlversenyeztetni, túledzeni, viszont hosszú éveken át is fenn kell tartanunk az érdeklődésüket és a lelkesedésüket.