Keszthely és a hazai szenior teniszsport nagyszerű reklámja volt a vasárnap zárult tradicionális nemzetközi torna, melyen hagyományosan jól szerepeltek a magyar játékosok.
Árvay Sándor
A holland Frits Raijmakers (69), korosztálya egyik legjobb szenior játékosa már a jövő évi visszatérést fontolgatja, az osztrák Harald Hellmonseder arról tudakozódik, hogy jövő tavasszal tudja-e itt edzőtáboroztatni húszegynéhány fős linzi veterán teniszezőinek táborát, s a családtagokat. Horváth Imre, a Helikon TC vezetője pedig örömmel nyugtázza az ilyen kedvező véleményeket, melyek azt jelzik, a külföldi résztvevők jól érezték magukat a keszthelyi nagy nemzetközi szenior versenyen, a tradicionális négypályás kiserdei klubban, s az ugrásnyira levő megújult szálloda hat pályás modern teniszcentrumában.
Kellett is a sok pálya, hiszen keddtől vasárnapig húsz nemzet több mint kétszáz játékosa összesen 303 meccset vívott, megküzdve nem csupán egymással, de a kíméletlen hőséggel is. Amerikai, chilei, egyiptomi, görög és kínai indulók is voltak, s természetesen 119 magyar szereplő is szerencsét próbált a tradicionális viadalon, melyet először neveztek a közelmúltban elhunyt világklasszis Pintér Marie emlékversenynek, s díjazták vándorkupával a női 75+ korosztály legjobbját, a magyar Fuchs Annát. Trófeát kapott a magyar tenisz egykori örökifjú bajnokának, Lencsi bácsinak emlékére a legjobb nyolcvanas is: a Lénárt László vándorserleget egy évig a német Peter Adrigan birtokolja.
A torna díszvendége volt Pintér András, egykori Davis Kupa-kapitány, a szenior szövetség tiszteletbeli elnöke, aki a díszünnepségen megható beszédet mondott néhai felesége, immár a verseny névadója, Pintér Marie emlékét felidézve, másnap pedig jó hangulatú esti találkozóra, borkostolós, zsíroskenyér-partira invitálta a torna szereplőit. Sokan fogadták el a meghívást, baráti beszélgetések alakultak ki, jónéhányan pedig a háttérben villanyfény mellett zajló párosmeccset nézték.
A Nemzetközi Tenisz Szövetség (ITF) ollója szélesre nyílott, hiszen szeniorként versenyeztetik a 30+ korosztály tagjait is (Keszthelyen az 1994-es születésű török Arda Ugur volt a legfiatalabb), s pályára hívják a „szépkorú” idősebbeket is. Négyen szerepeltek e mezőnyben, közöttük az 1933-ban született Judik Zoltán volt a korelnök, a „mindössze” 85 esztendős Fegyveres Péter pedig az aranyérmes.
Negyven kategóriában osztott szép érmeket a Szenior Tenisz Szövetség, melynek szorgos kvartettje, Beöthy Bernadett, Erdei Csaba, Bíbok Tamás és Márton Kálmán, valamint a kiserdei klub mestere, Polozgai Ernő kora reggeltől a villanyfényes kapuzárásig vezényelte a programot.
– Hazánknak, s leginkább a házigazda Keszthely városának remek reklámot jelent egy-egy ilyen rendezvény, messze földre elviszik hírünket. A Helikon szállóét s ízletes gálavacsorájáét épp úgy, mint a kis teniszklub villanyfényes meccsei szomszédságában meghirdetett borkostolót, melyen a hagymával terített zsíros kenyérnek legalább olyan sikere volt, mint a finom itókáknak. Élvezték a kikapcsolódásnak ezt a formáját is vendégeink, a vidám kedvű spanyolok még dalra is fakadtak, s meccselni hívták a németeket.
Persze a legfontosabb mérkőzések a salakon zajlottak. Nem vallottak szégyent a néhány nappal ezelőtti ljubljanai szenior tornáról gazdag éremkollekcióval érkezett magyarok sem, akik Szekrényes Zsolt, Bágyi Kinga, Balta Rózsa, a három aranyérmet begyűjtő Pestuka Szilvia, s a többiek vezérletével Keszthelyen is nagyszerűen szerepeltek.
A 65-ös urak tradicionális nagy csatájában Szekrényes 4:6, 6:4, 7:5-re nyert az 1. kiemelt osztrák Karl Pansy ellen. Fegyveres Péter húzta be a rangidősök elsőségét. Szintén elismerést érdemlő, hogy a legerősebb korcsoportban, az 55-ösök között Vízkelety Attila közeli csípőprotézis-műtétből felépülve legjobb magyarként elődöntős volt.
A magyar döntősök
FÉRFIAK
MS 35: 2. Szatmáry Adrián
MS 40: 2. Káplán Krisztián
MS 50: 2. Nyírő Richárd – Vigasz: 2. Walter Péter
MS 60: 2. Prágai Sándor – Vigasz: 2. Varga István
MS 65: 1. Szekrényes Zsolt – Vigasz: 1. Amberger Árpád
MS 70, vigasz: 1. Horváth Zoltán András
MS 80: 2. Homródi Péter
MS 85: 1. Fegyveres Péter
Páros
MD 30: 2. Dobrotka Tamás, Thékes István
MD 40: 1. Káplán Krisztián, Koczka Gergely
MD 50: 2. Cuceu Ciprian, Turczer László (román, magyar)
MD 55: 1. Pongrácz Kristóf, Szabó Miklós
MD 60: 1. Parringer Christoph, Szekrényes Zsolt (német, magyar), 2. Prágai Sándor, Sákovics Péter
MD 65: 1. Márton Kálmán, Váry András, 2. Thurzó Pál, Vizi Ferenc
MD 70: 2. Erdei Ferenc, Holló János
MD 75: 2. Jan Kofol, Vas István (amerikai, magyar)
NŐK
Egyes
WS 30: 2. Csízi Evelin
WS 45: 1. Pintér Nóra; 2. Hegyi-Hankó Tilda
WS 50: 1. Pestuka Szilvia; 2. Beck Katalin
WS 55: 2. Balta Rózsa
WS 70: 2. Szűcs Mária
WS 75: 1. Fuchs Anna – Vigasz: 1. Kiss Ágnes
Páros
WD 40: 2. Almádi-Székely Éva, Szűcs-Villányi Ágnes
WD 45: 1. Hegyi-Hankó Tilda, Pestuka Szilvia; 2. Boboc Nicolea, Pintér Nóra (román, magyar)
WD 55: 1. Balta Rózsa, Wágner Judit; 2. Szerencsésné Miltényi Éva, Turi Zsuzsanna
WD 70: 1. Sitzwohl Ildikó, Szűcs Mária; 2. Kővári Erzsébet, Heiderose Toth (magyar, osztrák)
VEGYES
XD 30: 1. Hegyi-Hankó Tilda, Őrfi Erik
XD 40: 2. Almádi-Székely Éva, Wacha Gergely
XD 45: 1. Pestuka Szilvia, Thékes István; 2. Szűcs-Villányi Ágnes, Forgács Krisztián
XD 50: 1. Bodnár Györgyi, Cuceu Ciprian (román); 2. Beck Katalin, Bónyay Gábor
XD 55: 1. Balta Rózsa, Radulescu Olivier (román), 2. Wágner Judit, Pongrácz Kristóf
XD 60: 1. Szerencsésné Miltényi Éva, Sákovics Péter; 2. Bogár Szabó Éva, Szekrényes Zsolt
XD 70: 2. Fuchs Anna, Rakonczay Tibor
XD 75: 1. Kővári Erzsébet, Bakonyi Levente; 2. Kiss Ágnes, Pohly Ferenc