Korábbi argentin edzőjével, Cristian Kordasszal készül a Roland Garrosra és Wimbledonra Udvardy Panna, aki a héten a prágai W75-ös ITF-torna második kiemeltjeként lép pályára. Az elmúlt hetekben, salakra visszatérve, két nagyon jó eredménye is volt, a W100-as oeiras-i viadalon döntőzött, azt megelőzően Splitben pedig elődöntőzött. A Roland Garroson a főtáblára jutás a célja.
Gy. Szabó Csilla
Tavaly februári súlyos bokasérülését már nem is érzi Udvardy Panna, aki áprilisi két jó tornájának köszönhetően a hetet a WTA 136. helyén kezdte. Az egy évvel ezelőtt még top100-as játékos lépésről lépésre kívánja magát visszaküzdeni a legjobbak közé, a spliti elődöntővel és az oeiras-i döntővel pedig ehhez némi önbizalmat is kapott. A héten ugyanakkor az is hivatalossá vált, hogy a francia Bastien Fazincani helyett a jövőben korábbi argentin mestere, Cristian Kordasz irányítja a felkészülését. Utóbbival egyelőre a következő két Grand Slam-tornára szól a megállapodás.
− Bastiennel a legnagyobb barátságban váltunk el, az biztos, hogy továbbra is megmarad közöttünk a jó emberi kapcsolat, a tenisz terén azonban váltásra volt szükségem – avatta be honlapunkat az edzőváltás hátterébe Udvardy Panna, aki szerdán a román Miriam Bianca Bulgaru ellen játssza első körös mérkőzését Prágában. – Érzelmileg nagyon közel álltunk egymáshoz, a legnehezebb időszakokban is támogatott és bízott bennem, ám az utóbbi időszakban a teniszpályán már nem úgy alakultak a dolgok, ahogy terveztük. A legjobb ranglistás helyezésemet, a hetvenhatodikat is vele értem el tavaly előtt szeptemberben, nagyon sok szép pillanatot éltünk meg együtt. Amikor a programom úgy alakul, akkor a jövőben is örömmel lát majd a franciaországi akadémiájukon, a felelős edzőm azonban mostantól Cristian lesz, aki három éve a háromszázból vitt be a top százba. Azt az energiát és elszántságot kerestem az utóbbi időben, amit vele, akkoriban átéltünk. Ráadásul ő elég egyszerűen látja a játékot, nekem pedig most pontosan erre van szükségem. Bennem is le kell tisztulnia a dolgoknak, jól esik, ha most csak egy-két konkrét kérdésre kell figyelnem.
Udvardy Panna úgy gondolja, hogy az alapvetően agresszív tenisz áll hozzá a legközelebb, amikor védekezni kényszerül, abból nem ő szokott előnyösen kijönni, s ebben az argentin mester is egyetért vele. Fizikálisan teljesen rendben érzi magát, szívesen jön fel a hálóhoz, s bár nem tartozik a hatalmas szerválók közé, szereti irányítani a játékot. A helyzeteket jól kidolgozva igyekszik fellépni a hálóhoz, vagy egy lendített röptével lezárni a labdamenetet. Nagyon hátul állva mindig nehéz helyzetbe kerül.
− Van egy erős és lapos fonákom, a tenyerest viszont jól megpörgetem – beszélt erősségeiről Udvardy Panna. – Ez a furcsa kettősség alaposan megzavarja az ellenfelem ritmusát, amihez gyakran jön egy-egy rövidítés is. Salakon így tudok eredményes lenni. Most azon dolgozunk, hogy a tenyeresben is bízzak annyira, hogy adott esetben kemény ütésként használjam, ne csak pörgessek. Akkor is, ha mondjuk rosszul játszom, csak ilyenkor a háló felett magasabban, a vonalaktól pedig beljebb célozva. Az sohasem jó, ha visszafogom a kezem és túl sokat gondolkodom.
Az idei év vereséggel kezdődött Udvardy Panna számára, az Australian Open selejtezőjének első fordulójában két szettben kapott ki a holland Arianne Hartonotól. Ezt követően kemény pályán folytatta a szezont, s nemcsak azért, mert ekkor a salakosokból még nem volt választék, de azért is, mert az előbbi nem tartozik a kedvencei közé, így azon is nagyobb jártasságot szeretett volna szerezni. Keményen nyomta is a tornákat, de kiugró sikert nem tudott elérni, így február végén vissza is esett a WTA 171. helyére.
− Az eredmények ugyan nem jöttek, de kifejezetten jó meccseket játszottam, nagyon jó teniszezők ellen – értékelte az idei esztendő első négy hónapját Udvardy Panna. – Igazából örülök, hogy végig csináltuk ezt a nehéz menetelést, ennek is része van abban, hogy a salakra áttérve, már a második tornámon elődöntőt játszottam Splitben. Oeiras-ra pedig már teljesen meg is jött a formám. Korábban hat hónapig edzettem ezen a portugál akadémián, nagyon otthon éreztem magam, a helyi edzők mind drukkoltak nekem és segítettek. Anyukám is velem volt, és így olyan családiasnak éreztem az egészet. Elengedtem magam és csak játszottam. Nem vártam magamtól nagy eredményt, de minden pontért a végsőkig küzdöttem. Az első két fordulón, itt is és Splitben is könnyen túljutottam. A százas portugál tornán a negyeddöntő viszont nagyon kemény volt az olasz lány ellen, ahogy az elődöntő is Polina Kugyermetova ellen, jóllehet mindössze négy játékot veszítettem. Nagy ütőerejű játékos, akivel szemben a legjobb taktikát választottam és mentálisan is erős voltam. Az óriási szél miatt nagyon okosan kellett játszanom, ami sikerült is. A döntőben az a Jana Fett volt az ellenfelem, aki Splitben az elődöntőben búcsúztatott. Én egyrészt kicsit elizgultam a finálét, hiszen nyerni szerettem volna, ő pedig hibátlan játékkal lepett meg ismét. A meccs után be is vallotta, hogy élete teniszét hozta. Nem lehet tehát kizárólag a számszerű eredmény alapján ítélkezni, látni kellett volna a mecset. Éppen ezért számomra ez a finálé is számos biztató pillanatot hozott a folytatásra nézve.
Panna a héten Prágában is szeretne jól szerepelni, ahogy az azt követő 75-ös zágrábi tornán is. A folytatásban pedig már jön is a Roland Garros, amelynek idén a selejtezőből vág neki. Célja, hogy a főtáblára küzdje fel magát, ott pedig bármi lehet. Különösen a számára előnyös salakon, amelyen az utóbbi hetekben önbizalmát is erősíthette.
Fotók:Cunha e Silva Tennis Academy