A teniszért áldozni is hajlandó hazai szürke eminenciások egyike Fehér Tamás (képünkön Udvardy Pannával), aki több fiatal játékost is segített már menedzserként a későbbi siker felé. A Kiskút TK női Szuperliga-csapatának kapitánya szerint 14-18 éves korban szorulnak a legnagyobb támogatásra tehetségeink. Szakmailag és anyagilag egyaránt.
Gy. Szabó Csilla
Hat év után lett ismét Szuperliga-bajnok a Kiskút TK női teniszcsapata 2023. nyarán. Az együttes kapitánya, Fehér Tamás, már a 2017-es, első győzelemből is oroszlánrészt vállalt menedzserként, s azóta is ő az együttes lelke. A dunaújvárosi születésű üzletember a teniszben és a fiatal játékosok támogatásában találta meg élete egyik értelmét. S bár ő maga egy sporttagozatos iskola tanulójaként elsősorban atlétizált, focizott és kosárlabdázott, végül a szerelmet is a fehér sportnak köszönheti, párját, Halász Klaudiát is itt ismerte meg. Utóbbi nemcsak a Kiskút TK mellett segít neki edzőként, de pontos szakmai meglátásai révén menedzseri döntéseit is megkönnyíti.
− Mindig is imádtama sportot, a teniszbe Vitray Tamás felejthetetlen wimbledoni közvetítései révén szerettem bele – beszélt indíttatásáról Fehér Tamás, aki a ma már 27 esztendős lányából is teniszezőt szeretett volna nevelni az élmény nyomán. Ez végül nem sikerült, a sportág azonban örökre az élete része lett. – Dóri a tanulást választotta, így nem a teniszpályán lett ismert, hanem tengerbiológusként. Sebestyén Balázsék reggeli rádiós műsorában gyakran szólal meg szakértőként. Nagyon büszke vagyok rá. A tenisz Kapros Anikóval kezdődött a számomra, tizenöt esztendős volt, amikor szerződést kötöttünk. Ezt követően nyerte meg a juniorok Australian Openjét, nagyon sokat tanultam mellette a menedzseri feladatokról. Amikor nagykorú lett, Kertész László, a Hungaro-Casing tulajdonosa vette át a támogatását. Az egyik legtisztességesebb, legjobb ember volt, akit ismertem, mérhetetlenül szomorú, hogy két évvel később súlyos betegség miatt elhunyt. Sajnos kevés a hozzá hasonló mecénás pillanatnyilag a magyar teniszben. Homonnay Gézát, vagy Somogyi Zsoltot említhetem még valóban önzetlen, kizárólag a sportág érdekeit szem előtt tartó támogatóként.
Fehér Tamás sohasem gondolkodott befutott „sztárok” menedzselésében, a fiatal tehetségek elindítására sokkal alkalmasabbnak érezte magát. Ebben annak is nagy része van, hogy őszintén szeretne segíteni a támogatottjainak, s bár örül annak, ha pozitív mérleggel zár egy szerződést, nem a haszonszerzés vezérli. Sokkal inkább az az emberi kapcsolat, amelyet a játékosokkal ki tud alakítani, és a jóleső érzés, hogy később, immáron befutott teniszezőként sem feledkeznek meg róla. Pedig kifejezetten „hiányszakma” az övé, hiszen egy 13-14 éves játékos esetében korántsem biztos a végeredmény, a felnőttkarrier kezdetén már világosabban láthatóak egy teniszező későbbi esélyei. A valóságban azonban odáig is el kell jutni valahogy.
− Klau, a párom sokat segít abban, hogy a játékosokban rejlő technikai lehetőségeket helyesen térképezzük fel, a választásomat azonban az emberi oldal mindig is erősebben befolyásolja – tudtuk meg Fehér Tamástól, aki Udvardy Pannát is éveken át támogatta, majd vele is korrektül és örömmel zárták a szerződésüket, amikor a balatonakarattyai játékos bejutott a top100-ba. – Fontosnak tartom az összhangot, a baráti hangulatot, a sikerhez ez elengedhetetlen. Az Udvardy család rendkívül jól kezeli a lányok megjelenéseit, szerepléseit, Panna esetében ezért a pénzügyi támogatáson volt a hangsúly. Róla egyébként már kamaszlányként kifejezetten jó véleménnyel volt Klaudia, pedig akkoriban itthon nem ő volt a favorit. A hozzáállása azonban már akkor példaértékű volt, s ez meg is hozta a gyümölcsét. Ezért mondtam azt, hogy az emberi oldal sokszor többet számít, mint az, hogy milyen technikával üti valaki a tenyerest, vagy a fonákot.
Kapros Anikó után Miljana Adankót támogatta, aki tizenötévesen már magyar bajnok volt, az ITF junior világranglistáján pedig 96. helyezettként érte el karriercsúcsát 2004. júliusában. Szávay Ágnes és Halász Klaudia csapattársa volt a Tálentumnál és úgy nyert korosztályos játékosként a presovi 10 ezer dollár összdíjazású felnőtt női tornán, hogy még rendes ütőt sem vitt magával. Fehér Tamás támogatására tehát nagy szüksége volt. Miljana később, immáron szerb színekben a 485. helyig jutott a WTA rangsorában. 2010 után következett Udvardy Panna, akivel kétszer 3 éves szerződése volt, hamarosan pedig húgával, Lucával érnek egy hasonló együttműködés végére. A Kiskút 2023-as bajnokcsapatát erősítette a tavaly mindössze 14 esztendős Giulia Popa, aki a 2024-es évet már a Tennis Europe U16-os leány ranglistájának 12. helyén kezdte. Neki is segít, ahol tud, szerződéskötést azonban csak 2025-re terveznek az U14-es egyéni Európa-bajnokság román elődöntősével.
− Mellettük sokakat támogattam egyszeri alkalommal, vagy rövidebb időre, ám ezekből nem lett komolyabb kapcsolat – tért át a szponzoráció nehézségeire Fehér Tamás. – Soha nem erőltettem ezeket az együttműködéseket, megvan a saját életem, könyvvizsgáló és üzletember vagyok, hobbiból pedig regényeket is írok. Most éppen a harmadikat, amelynek megfilmesítését is tervbe vettük. Menedzserként azonban így is elégedett vagyok, akikkel együtt dolgoztam, azokkal emberileg és anyagilag egyaránt megérte a közös munka. Pedig óriási a kockázat, hiszen tizennégy és tizennyolc éves kor között kell a legtöbb áldozatot hozni. Egy juniorjátékos megfelelő nemzetközi versenyeztetése évi tizenöt-húszmillió forintba kerül, miközben a munka területén is ekkor kell a legtöbbet beletenni. Még a legnagyobb zseninek is napi négy-öt órákat kell edzenie ahhoz, hogy a világ élvonalához tartozzon. Aki ezt nem vállalja, az ne is álmodozzon profi karrierről. A pénz tehát csak egy dolog, mégha elengedhetetlen is. A másik, legalább ennyire fontos pillér, az a játékos személyes elszántsága és kitartása.
Fehér Tamás szerint a TAO-rendszer kedvezményezett sportágai gyorsan elszipkázzák a tehetséges fiatalokat a tenisziskolák elől. Ráadásul a többi labdajátékban 18 évesen indul be igazán egy játékos karrierje, míg a miénkben éppen ekkor kényszerül letenni az ütőt az, aki nem tudott profi karrierbe kezdeni. Nemzetközi tophelyezés hiányában ugyanis szinte képtelenség a sportágból megélni. Az elmúlt néhány évben ráadásul az amerikai egyetemi lehetőségek is komoly vonzerőként jelentek meg a legjobb magyar juniorok számára.
A Kiskút TK szuperliga-csapatának kapitánya őszig az MTSZ Ellenőrző Testületének volt tagja. Homonnay Géza elnökkel kapcsolatban felmerült adóhatósági vizsgálat kezelése azonban őt is, és Paulik Györgyöt is lemondásra késztette.
− Géza szerintem kiváló munkát végzett elnökként. Ezért kifejezetten csalódott voltam amiatt, hogy a bírósági ítélet megszületéséig, az ártatlanság vélelme szellemében, nem ezt és a sportág érdekében kifejtett több évtizedes tevékenységét vették figyelembe – tette hozzá Fehér Tamás, aki nem is adta be pályázatát a testületi tagságra, amelynek új összetételéről az MTSZ jövő heti rendkívüli közgyűlése dönt majd.
A tenisztől azonban ez a kellemetlen tapasztalat sem tudta elvenni a kedvét. Január második hetében büszkén jelenik majd meg játékosaival és Viszló Csabával, a Kiskút TK tulajdonosával, a székesfehérvári polgármester, Cser-Palkovics András fogadásán, amelyen a szuperliga-győztes női együttest köszönti a város. A 2023-as év egyetlen fehérvári bajnokcsapatát.