Harminchat országból 489 játékos érkezett Budapestre, s a Körmöczy Zsuzsa szenior emlékversenyen 65 kategóriában összesen 611 mérkőzést vívott az elmúlt hét során. Valódi világesemény volt e torna. A versenyigazgató Szávay Ágnes, aki WTA-játékosként bejárta a fél világot, s szerepelt jónéhány nagy tornán, úgy véli, a tenisznek ez a formája, a szabadidős játék szerethetőbb, mint a profi sport.
Árvay Sándor
- Boldog a szívem, amikor nézem a mérkőzéseket, látom a szereplőket - mondta a kétszeres WTA-bajnok, egykori top 20-as Szávay Ági, aki először vállalt szerepet a szeniorok tornáján. - Lelkesek, imádják a sportágat, örülnek, ha játszhatnak, ha társaikkal találkoznak. Sugárzik belőlük, hogy jól érzik magukat. Függetlenül attól, hogy mi a meccsük eredménye. Természetesen győzni akarnak, küzdenek, de találkozó végén együtt ülnek le a büfében, beszélgetni, kortyolgatni. Egyértelmű, hogy fontos nekik e közeg. Kell nekik e társaság, s a velük való teniszezéssel, tudatosan vagy sem, azt erősíti mindannyiukban, hogy a játék, az együttlét életminőségüket emeli, élettartamukat növeli.
Pedig ezeken a versenyeken nincs pénzdíjazás, mindenki saját maga fizet az utazásért, a szállásért, az étkezésért, önmaga teremti elő a nevezési költségeket. Mégis, szerte a világban egyre többen kapcsolódnak be a szeniorok World Tennis Masters Tour sorozatába, van kontinesbajnokságuk, s világbajnoki vetélkedőjük, a jéghegyhez hasonló világranglistájuk is, minden korosztályban. Akárcsak, mint a profiknál. Csak a hangulat eltérő itt.
- Jó látni, hogy ennyien, s ilyen kedvvel teniszeznek. Ez alapozhatja meg sportágunk jövőjét, ahogy egyre növekszik a szeniorok tábora - lelkesedik a veteránok játékkedve iránt pályafutása során egyéniben öt, párosban két WTA-tornát nyert magyar klasszis, aki annak is örül, hogy az egykori profik közül is egyre többen csatlakoznak a színvonalában egyre növekvő szenior teniszsporthoz.
S a 35 esztendős bajnoknő el is vonul meccset nézni, hiszen kedvelt játékostársa, a Davis Kupa-csapatban is szerepelt Lányi András, aki az 50+ korosztályban próbálkozik a veteránok mezőnyében előre törni. Sikeres első fellépése után a második meccsén már kikapott a később elődöntős francia ellenfelétől.
Nem volt egyszerű dolga, hiszen ebben a mezőnyben is 64-es táblát kellett kialakítani, hogy mindenki játékhoz jusson.
Apropó, lehetőségek: a nyitófordulós meccsek veszteseinek sem kell azonnal távozniuk, hiszen indulhatnak a vigaszág küzdelmein, a nevezhetnek párosban, vagy vegyes párosban. Ezért a nagy kavalkád, s a reggeltől éjszakáig tartó küzdelem, hiba van összesen kilenc pálya a Mini Garros két fedett játékterén, s további kilenc a Park Teniszklubban. Az egykori Roland Garros-győztes, világrangsor második Körmöczy Zsuzsa nevét viselő World Tennis Masters Tour viadal a nemzetközi szövetségtől az MT1000-es minősítést kapta, ami azt jelenti, hogy a helyezésekért járó pontok alapján közvetlenül a világbajnokság mögötti viadalnak számít. Nem véletlen tehát, hogy Chilétől Japánig összesen 36 országból érkeztek "pontvadászok", sok világbajnok, egykori és jelenlegi világelső tette tiszteletét.
A világ egyetlen fedett pályás MT1000-es versenye a nagy létszám miatt nem kis kihívás elé állította a rendezőket. Az egymástól távol eső két pályacsoport nehezítette a szervezést és a logisztikát, de profi transzport-szervezéssel ezt is sikerült megoldani. Nagyon népszerű volt a versenyzők körében a pályákon, a Viczián Andrásnak a szenior szövetség közreműködésével fejlesztett Trixel információs kijelző rendszere.
- Igazi logisztika a verseny zökkenőmentes lebonyolítása - mondta Erdei Csaba, aki a Magyar Szenior és Szabadidős Tenisz Szövetség elnökeként s a verseny "mindeneseként" Beöthy Bernadett segítségével éppen egy éve szervezi a versenyt, természetesen egy tapasztalt kis csapat (Baranyai Szilvia, Lukács Andrea, Bíbok Tamás, Enyedi Koppány, Balogh Lajos, a kicsiny játékvezetői gárda, s a transzfer-trió) segíti munkájukat. Utóbbiakra nagy szükség van, hiszen adódik, hogy valaki a hivatalos szállóból, a belvárosi Korona Hotelből a Feneketlen tó melletti Park Teniszklub pályán vívja reggeli egyéni meccsét, ám délután párosra már a külső pesti Ázsia Center szomszédságában levő Mini Garros sátrában kell játékra jelentkezni.
De nézzük, miként szerepeltek a magyarok e hatalmas tornán.
Igencsak dicséretesen!
Fuchs Anna például a 75+ korosztályban a bajnoknak járó trófeát vehette át. Három győzelem jóvoltából jutott a döntőbe.
- A 16-os mezőny aranymeccsén sajnos ellenfelem, a francia Ghisolfi a harmadik szett előtt sérülés miatt feladta a mérközést. A 7:5-re elveszített első játszma után 6:2-vel egyenlítettem, de nem volt lehetőség a folytatásra. Sajnálom, mert azt szerettem volna, ha újabb szettnyeréssel vívom ki az elsőséget. Megnyugtat, hogy ez alatt az öt nap alatt végig meg tudtam őrizni erőmet, lendületemet, s legyőztem többek között a világranglista 2. helyezettjét is. Ez tartom karrierem legrangosabb sikerének. A 75-ös korosztály elsőéveseként az idén rá akarok hajtani a nemzetközi és hazai szereplésre. Párosban egy ezüstérmet is begyűjtöttem Károlyi Mariana társaként. Jó formában érzem magam - mondta a Bp. Spartacus 1972-es felnőtt magyar bajnokcsapatának tagja, aki több évtized múltán is a híres Szigeti Ferenc edzői munkáját tartja pályafutása megalapozójának.
Büszke lehet a Körmöczy-emlékversenyen nyújtott teljesítményére Szerencsésné Miltényi Éva is, aki párosban a Mini Garros egyik házigazdája, Turi Zsuzsanna oldalán aranyat, vegyesben Sákovics Péter társaként ezüstöt nyert.
A 65 év feletti férfiaknál a 16. helyen kiemelt gyöngyösi Szekrényes Zsolt egészen a döntőig menetelt, s ott 6:2 6:4-re kikapott az 1. kiemelt német Henntől. Vegyes páros-tornagyőzelemmel (Bogár-Szabó Éva oldalán) vigasztalódhatott. Ugyanebben a korcsoportban az 1. kiemelt Kovács Károly és Márton Kálmán duó izgalmas döntőt vívott, végül a 2. helyen kiemelt Henn, Konofsky német egység 3:6, 6:4, 10-4-re nyert
A torna legidősebb szereplője, Judik Zoltán a második helyen zárt a 90 felettiek négy fős körmérkőzéses tornáján, vegyespárosban pedig aranyérmes volt Horváth Flóra társaként.
Dobogós magyarok
Férfi egyes
30+: 3. Csonka Gábor
35+: 3. Bálint Dávid
65+: 2. Szekrényes Zsolt
80+: 3. Bakonyi Levente
85+: 2. Fegyveres Péter
90+: 2. Judik Zoltán
Férfi páros
30+: 3. Holczer Antal, Márton Dániel
35+: 2. Cymron Bancil (brit), Illyés Péter(a hármas körmérkőzésben)
40+: 1. Káplán Krisztián, Koczka Gergely
45+: 1. Kosztoványi Roland, Tildi Balázs, ... 3. Lucian Ciupei (román), Gyugyusz Sziszu és Fenyves Péter, László Csaba
55+: 2. Pongrácz Kristóf, Szabó Miklós
65+: 2. Kovács Károly, Márton Kálmán
70+: 1. Frits Rajmakers (holland), Rakonczay Tibor
75+: 2. Román Ferenc, Zoltán György
80+: 1. Homródi Péter, Szalay Miklós, 2. Csorba András, Szentandrási Zoltán (a hármas körmérkőzésben)
Női egyes
35+: 3. Ott Lívia, 4. Csizi Evelin (a négyes körmérkőzéses tornán)
45+: 1. Pintér Nóra, aki 4:6, 6:1, 6:3-ra győzött a két csoportos, hétszereplős mezőny döntőjében
55+: 3. Balta Rózsa
75+: 1. Fuchs Anna
80+: 3. Mikola Elena, 4. Horváth Flóra (a négyes körmérkőzéses tornán)
Női páros
30+: 3. Dobosné Sulyok Katalin, Sápi Zsófia (a hármas körversenyben)
40+: 1. Kalocsai Brigitta, Szável Szilvia, 2. Gyimesi Katalin, Orbázi Réka 6:2, 6:2 (a két csapatos mezőnyben)
50+: 2. Balta Rózsa, Wágner Judit, 3. Beck Katalin, Hrabina Éva
60+: 1. Szerencsésné Miltényi Éva, Turi Zsuzsanna, ... 3. Iris Klag (német), Ujlaki Ildikó
70+: 2. Fuchs Anna, Károlyi Mariana, 3. Szűcs Mária, Tályai Márta és Döbrei Éva, Orbán Zsuzsanna
Vegyes
30+: 1. Rusai Hédi, Stein Ottó (hármas körmérkőzés után)
35+: 3. Roszinszky Viktória, Oláh Imre és Tóth Eszter, Győri Viktor
45+: 2. Szűcs-Villányi Ágnes, Szűcs Barna, a két duó küzdelmében a lett, osztrák kettős 1:6, 6:4, 10-5-re nyert a magyarok ellen
50+: 3. Szável Szilvia, Bodnár Gábor
55+: 4. Bentzik Judit, Horváth István (a négyes körmérkőzéses tornán)
60+: 2. Szerencsésné Miltényi Éva, Sákovics Péter (a hármas körmőzésben)
65+: 1. Bogár-Szabó Éva, Szekrényes Zsolt, 2. Farkas Klára, Amberger Árpád, a döntő: 6:1, 6:0
70+: 2. Dagmar Sperneder (osztrák), Rakonczay Tibor, a döntőben a Tantillo, Caposvale olasz duó 6:2, 6:3-ra nyert
75+: 2. Kiss Ágnes, Pohly Ferenc, 3. Margherita Karlin (olasz), Jakab Géza (a hármas körmérkőzésben)
85+: 1. Horváth Flóra, Judik Zoltán, ... 3. Viktoria Aselmann (német), Vizi E. Szilveszter (hármas körmérkőzés)