Temesvári Andrea képviselte sportágunkat a csütörtökön megrendezett Sport Forum Hungary 2023 eseményén. Az MTSZ női bizottságának elnöke kerekasztal-beszélgetésen mutatta be az általa irányított „csapat” eddigi és jövőbeni tevékenységét. Ezt követően Kerekes Péter, a Magyar Padel Szövetség elnöke beszélt a padel növekedéséről a V4-es régióban. (Fotó: Tumbász Hédi)
Gy. Szabó Csilla
Második alkalommal rendezték meg a Puskás Aréna konferencia termeiben a hazai sportélet meghatározó szereplőinek részvételével zajló Sport Forum Hungary-t. A tenisz sportágat idén is Temesvári Andrea képviselte, aki ezúttal az MTSZ női bizottságának elnökeként kapott meghívót a „Nők a sportban” szekció kerekasztal-beszélgetésére. A Csisztu Zsuzsa által vezetett diskurzusban rajta kívül Vatai Gabriella, a Magyar Röplabda Szövetség ügyvezető igazgatója, valamint Kollár Edina, a Magyar Vízilabda Szövetség operatív vezetője vett részt. Témájuk a nők képviselete volt a sportvezetés különböző szintjein.
Kollár Edina nem a vízilabdából érkezett vezető pozícióba, ám szaktudása révén gyorsan elismerté vált egy sikeres és inkább férfiasnak mondott sportágban, amelyben mára annyira megnövekedtek az irányítási, szervezési és adminisztratív feladatok, hogy azokat el kellett választani a sportszakmától. Előbbieket fogja össze eredményesen az operatív vezető. Vatai Gabriella maga is válogatott röplabdás volt, a Vasas-Óbuda együttesével több magyar bajnoki címet és kupagyőzelmet ünnepelhetett, s ez egyértelműen segítette abban, hogy gyorsan elismerjék. Az általa vezetett irodában többnyire nők dolgoznak, a TAO-elszámolásokkal járó papírmunkában a férfi kollégák kevésbé érzik otthonosan magukat, ők inkább a szakmai alkotótevékenységben érzik jól magukat.
A kerekasztal-beszélgetés nemzetközi téren vitathatatlanul legsikeresebb résztvevője Temesvári Andrea volt, aki Vatai Gabriellával és Kollár Edinával ellentétben megmaradt a szakmai vonalon. Ezzel kapcsolatban azonban elismerte, sokan furcsállották, amikor a siketolimpiai bajnok Máthé Gábor őt választotta mesteréül, s nem egy férfit. Ez a gondolkodásmód sajnos még mindig gyakori, a női bizottság azonban éppen azon dolgozik, hogy idővel ez megváltozzon.
− Az MTSZ elnöksége nyitott volt ebben a kérdésben, ennek köszönhetően alakulhatott meg bizottságunk, amely egy fontos első lépés afelé, hogy a nők edzőként, illetve sportvezetőként egyaránt nagyobb szerephez juthassanak – beszélt Temesvári Andrea a testület létrejöttének körülményeiről. – A fogadtatás természetesen vegyes volt, sokan nem értették mi lesz a dolgunk, miért van egyáltalán szükség női bizottságra? Az eltelt majd három év során úgy gondolom, határozottan rácáfoltunk a kétkedőkre.
A női világranglista korábbi 7. helyezettje szerint fantasztikus csapat jött össze a vezetése alatt, tagjai egytől-egyig kiváló szakemberek a maguk területén, akikkel a kezdeti információgyűjtést követően előbb workshopot rendeztek a hazai női edzők számára, majd idén tavasszal konferenciát a nők teniszben elfoglalt hazai helyzetéről. Utóbbit jövőre is megkívánják tartani, de már bővített formában, más sportágak női szakembereinek is megszólalási lehetőséget adva.
− Úgy gondoljuk, a férfiaktól eltérő látásmódunkkal mi is hozzá tudunk adni valamit a magyar tenisz fejlődéséhez. Bizottságunk nem óriás léptekkel, de határozottan és eltökélten halad előre az útján, s igyekszünk egyfajta szemléletváltást elérni, megkönnyíteni a női sportolók és edzők érvényesülését. Annyiban szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a WTA is élen jár a nemek közötti egyenjogúság terén, büszkék vagyunk arra, hogy a négy Grand Slam-tornán, a hölgyek és az urak egyforma díjazásban részesülnek. Ezt a fajta nyitottságot kívánjuk behozni a hazai teniszéletbe is – tette hozzá Temesvári Andrea aki egyet értett abban a beszélgetés résztvevőivel, hogy a nőkből gyakran hiányzik a bátorság, amikor szakmai karrierjükről van szó. A sport ugyanis minden kedvező változás ellenére, továbbra is egy igen férfias világ. A korábbi páros Grand Slam-győztes teniszező saját példájával igyekezett megerősíteni ezt az állítást, hiszen ő, aki a pályán soha, senkitől sem félt, onnan kilépve már sokkal kevesebb önbizalommal rendelkezett. Pedig utólag már látja, hogy nem volt mitől tartania, ugyanúgy megállja helyét edzőként, mint férfi kollégái. Sikerként élte meg, hogy irányíthatta a FED-kupa-válogatottat, igaz a női nemzeti együttesnek sem előtte, sem utána nem volt hölgy mestere. Pedig szerinte a csapat mellett mindig szükség lenne valakire, aki igazán jól ismeri a női lélek sajátosságait.
− Nagyon örültem a meghívásnak, bizottságunk számára minden fórum fontos, amelyen meg tudunk jelenni és meg tudjuk mutatni: itt vagyunk, a nők érdekében dolgozunk – értékelte honlapunknak részvételét Temesvári Andrea.
A Sport Forum Hungary 2023 meghívottjai között volt Kerekes Péter, a Magyar Padel Szövetség elnöke is, aki lengyel kollégája Marcin Potrzebowski, valamint Deutsch Krisztina, az Etele Plaza bérbeadási és marketing igazgatója társaságában beszélgetett Csisztu Zsuzsával a padel növekedéséről a V4-es régióban.
A világ leggyorsabban fejlődő sportágának tartott padel az utóbbi néhány évben itthon is markáns fejlődésen ment át. Kerekes Péter szerint ez annak is köszönhető, hogy játékos, közösségi, egészséges és könnyű megtanulni. Még akkor is, ha erő, dinamika és ész egyaránt kell ahhoz, hogy valaki sikeressé váljon az új sportágban. A többség azonban nem az érmekért, sokkal inkább az élvezetért űzi ezt a kifejezetten társasági sportot.
Marcin Potrzebowski szerint a padel nemcsak a játékosok, de az országok között is megkönnyíti a barátságok kialakulását. Ennek ékes bizonyítéka a Padel4All program, amely a cseh, a lengyel és a magyar sportolókat hozta közelebb egymáshoz. Az Erasmus+ program keretében létrehozott mobilpálya mindhárom országot megjárta, nálunk az Etele Plázában aratott nagy sikert.
− A projekt most már kereskedelmi alapokon folytatódik tovább, s a helyszíneket keressük hozzá régiónkban – beszélt a Padel4All jövőjéről Kerekes Péter, aki a sportág hazai mindössze hétéves történetéről is számtalan eredményt oszthatott meg a hallgatókkal. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a közelmúltban már hatvan indulóval rendeztek a juniorok számára országos bajnokságot, ami azt is jelenti, hogy az utánpótlás-nevelés terén is megkezdődött a fejlődés. A felnőttek eközben a jövő héten Európa-bajnokságra utaznak Portugáliába, és a legjobb nyolc közé jutást tűzték ki célul. A tervszerű munkának köszönhetően tehát ma már a kontinens középmezőnyébe tartoznak a magyar padelezők. S ezt éppen abban az országban bizonyíthatják, ahol mostanra több mint négy millióan játsszák a játékot, s ahol az amatőrök között a népszerűsége már a labdarúgáséval vetekszik.
Az újabb nagy dobás természetesen az lenne, ha idővel az ötkarikás játékok műsorára is felkerülne a sportág. Marcin Potrzebowski szerint– aki Kerekes Péterrel együtt az európai szövetség elnökségének tagja –, nagyon közel állnak ahhoz, hogy a felvételhez szükséges valamennyi feltételnek megfeleljenek, így a 2032-es olimpián való részvétel már teljességgel elképzelhetőnek tűnik a számukra.
A Sport Forum Hungary 2023 előadói között szerepelt egy korábbi válogatott teniszező is, igaz ezúttal egy másik sportág, az atlétika képviseletében. Schmitt Petra a Budapest 2023 Nonprofit Zrt. fenntarthatósági menedzsereként mutatta be a budapesti atlétikai világbajnokság általa irányított nemzetközi szinten is újszerű fenntarthatósági programját.