A hazai korosztályos teniszversenyek mezőnyében nemrégiben egy új klub, a Volvex Tennis SE játékosai jelentek meg. A 2022. decemberében, Dunakeszin megnyitott klubban a versenyteniszt valamint az utánpótlás-nevelést egyaránt fontos célként tűzték ki, s ezért a fiataloknak szánt tornák rendezésébe is gyorsan bekapcsolódtak.
Gy. Szabó Csilla
S hogy mennyire komolyan gondolják a Volvex Tennis SE vezetői a megalapozott szakmai munkát, arra az a legjobb bizonyíték, hogy Marosi Katalint kérték fel a program vezetésére. A Velencén saját tenisziskolát működtető korábbi WTA-játékos pedig a nagy távolság ellenére is örömmel mondott igent. S bár tavaly csak hetente egyszer adott órákat Dunakeszin, szeptember óta már két napját tölti a Volvex-nél.
− Öt éve ismerem a Takács családot, fiúk Bercel révén találkoztunk, és ezidő alatt nagyon sokat beszélgettünk a sportág gondjairól, bajairól és a benne rejlő lehetőségeiről – utalt Marosi Katalin első találkozásaira, az új klub elnökével, Takács Sándorral. – Amikor megépültek a pályák, a szakmai tervek kidolgozásában számítottak a segítségemre, amely egy hétvégi gyermekcentrikus program, a Tennis & Fun megvalósításával indult. De ez csak a kezdet volt, ma már az utánpótlásbázis építésére fókuszálunk, amiben elengedhetetlen az aktív, személyes részvételem. Számomra ugyanis nagyon fontos, hogy mi választjuk ki a gyerekeket, mi szerettetjük meg velük a sportágat, és mi indítjuk el őket a helyes úton. Vallom, hogy az első hónapok, évek minden játékos számára sorsdöntőek.
Marosi Katalin szerint a Volvex egyik nagy ereje – a szakmaiságon túl – a jó közösségi szellemben rejlik. Azért is tudtak rövid időn belül működő rendszert felállítani, mert a csapat tagjai kéz a kézben járva segítik egymás munkáját. Nemcsak tudásukat és energiájukat fektetik bele a mindennapokba, de egy olyan őszinte légkört is kialakítottak, amelyben a problémáikat sem kell titkolniuk.
A Dunakeszi északi részén található bevásárlóközpont szomszédságában megépített teniszcsarnokban két Rebound Ace borítású keménypályán folynak az edzések, tavaszra pedig a kiszolgáló épület is elkészül. Itt az öltözők és a közösségi tér mellett, tennis-shop, büfé, állandó fizioterápiás rendelés, valamint a Movementlab fitneszterme kap majd helyet, egyedi skáláját nyújtva a sportághoz kapcsolódó szolgáltatásoknak. A két szabadtéri pálya közül a kemény borítású a napokban kapott könnyűszerkezetes öntartó sátrat, ezzel is bővítve a téli teniszezési lehetőségeket. Ugyanakkor a nyárra is gondoltak ezzel az újabb beruházással, jövőre már sem az eső, sem a forróság nem nehezítheti meg a táborozó gyermekek életét. Igaz a csarnokban ez eddig sem jelentett problémát, hiszen napelemes légkondicionáló-rendszer biztosította a kellemes benti hőfokot.
− Épület-automatizációval foglalkozó cégünk, a Volvex Kft., kinőtte tizenharmadik kerületi irodáját, a több helyre szétosztott telephelyeket pedig egyre szerettük volna koncentrálni – idézte fel az ötlet születését Takács Sándor, a Volvex Tennis SE elnöke, aki nemcsak fia, Takács Bercel Sándor miatt kötődik a sportághoz, de maga is a tenisz nagy szerelmese amatőr játékosként. – Dunakeszi logikus választás volt a számunkra, a környék vásárlóereje és forgalma alapján pedig ez az Auchan melletti terület tűnt a legideálisabbnak üzleti szempontból. A telket már régebben kinéztük, s bár eleinte a tulajdonosok nem akarták eladni, végül mégis kötélnek álltak. Mivel több mint ötezer négyzetméteres területről van szó, nem volt akadálya a pályák megépítésének, a cég és a tenisz tökéletesen megfér majd itt egymás mellett.
Takács Sándor a több lábon állás híve, ezért úgy gondolja, a kereskedelmi tevékenységet ideálisan egészítheti ki a szolgáltatóipar. Ugyanakkor 15 éves fia esetében is arra számít, bárhogy is alakuljon későbbi pályafutása, a tenisz örökre az élete része marad.
− A tenisz egy olyan örömteli közeg, amelyben én is nagyon jól érzem magam munka után, a gyerekek jelenléte pedig szinte feltölt – beszélt saját elkötelezettségéről Takács Sándor, aki nyáron maga is arra törekedett, hogy a lehető legtöbb időt töltse közöttük. – Ugyanakkor a versenyteniszbe is alaposan beleláttunk, itthon és külföldön egyaránt sok tapasztalatot szereztünk. Amikor megfogalmazódott bennünk a klubalapítás ötlete, világos elképzeléseink voltak arról, hogyan szeretnénk, illetve hogyan nem szeretnénk azt működtetni. A külföldi modellek hazai adaptációjában láttuk a legnagyobb lehetőséget. Nem tagadom, csapatunkkal időt, energiát és pénzt nem kímélve dolgoztunk, s egyre elégedettebb vagyok az eredménnyel.
Egy működő klubhoz azonban nem elég a rohamos ütemben fejlődő infrastruktúra, szakember gárdára is szükség van. Ezen a téren a szerencse is segítette őket, mert a pályákat az első téli szezonban bérlő Dunakeszi TK két edzője, Oláh Attila és Borvendégh Áhim úgy döntött, a tavaszi szezontól az új klubban folytatja munkáját. Hozzájuk csatlakozott Metykó Mátyás, májusban pedig a profi pályafutását sérülés miatt befejező Lukács Vanda. A vezetőedzői posztot értelemszerűen Marosi Katalin kapta meg. A klub adminisztratív működésében Szabó Ildikó vállalja a legtöbb feladatot. A helyi egyesülettől átigazoló kollégákat természetesen azok a fiatal játékosok is követték, akik személyesen hozzájuk kötődtek, s ennek is része volt abban, hogy a Volvex egyik csapata már idén érmes lehetett a korosztályos csb-n.
− Az építkezést természetesen alulról kezdjük, úgy látjuk, iskolás korban már késésben vagyunk, a többi sportág addigra felszívja a sportos gyerekeket – teszi hozzá Takácsné Susán Betti, aki férjéhez hasonlóan, sok tapasztalatot szerzett fiúk, Bercel versenyeztetése során. – Ezért kezdjük ötéves korban a kiválasztást, három magánóvodából napközben jönnek hozzánk a kicsik heti egy alkalommal. Tavasszal hatvan újpesti ovist ismertettünk meg a sportág alapjaival, nyáron pedig hat táborunk is sikeresen lezajlott. Mindezek eredményeként délutánonként már tizennégy pirospályás korú apróság edz nálunk. Pillanatnyilag közel kilencven, különböző korú tanfolyamos gyermek fejlődését biztosítjuk.
A Volvex TSE ugyanakkor a versenyek rendezése terén is aktív kíván lenni. S mivel a tornákon való indulás mind a játékosok, mind a szüleik részéről nagy áldozatokat kíván, a klub vezetői szerint meg kell tisztelni őket annyival, hogy jó körülmények között, méltó díjazásért játszhassanak. Nem szeretnék, hogy az üzletről és a haszonról szóljanak ezek a pillanatok, sokkal inkább a sportág szeretetéről és az önfeledt játék élvezetéről.
Az izületkímélő Rebound Ace-pályák már most hatvan-hatvanöt százalékos kihasználtsággal működnek, délutánonként, a csoportos edzések idejére pedig meg is telnek. Ezért ügyesen igyekeznek sakkozni a lehetőségekkel, a klub palettáját bővítő pályát bérlő hobbiteniszezőket és az edzővel gyakorlókat azokba az idősávokba próbálják terelni, amelyek nem zavarják az utánpótlás-nevelő munkát.
− Örömmel csatlakoztam a csapathoz, olyan inspiráló itt a közeg, hogy az én ambícióim is visszatértek – teszi hozzá Oláh Attila, akinek korábban az is megfordult a fejében, hogy végleg elhagyja a teniszpályák világát. – Számomra fontos, hogy nem vagyok egyedül a problémáimmal és gyakorlatilag csak a munkámra, vagyis az oktatásra kell figyelnem. Az egyesület vezetése gondoskodik arról, hogy minden rendben legyen körülöttünk. Mindenki egy irányba húz, s nagyon szeretném, hogy a játékosok is olyan jó közösséget, csapatot alkossanak, mint mi, akik a fejlődésükre ügyelünk.