Hagyományteremtő szándékkal rendezte meg első szakmai továbbképzését a játékvezetők és versenybírók számára a JVB. Gergely Ákos bizottsági elnök a rendszerszintű működés megteremtését tartja az elmúlt két év legnagyobb eredményének. A NEK-en rendezett eseményen vehették át a bírói kar tagjai az új „egyenruhájukat” is, amelyet honlapunknak Barta Boglárka és Kovács Kristóf mutatott be.
Gy. Szabó Csilla
Első alkalommal szervezett szakmai napot az MTSZ Játékvezető és Versenybíró Bizottsága. A Gergely Ákos által vezetett testület pénteken délutánra, a NEK-re hívta össze a hazai bírókat, akik szép számmal fogadták el az invitálást. A programban hazai és nemzetközi témák egyaránt szerepeltek, az előadók pedig a téma szakavatott képviselői voltak.
A szakmai továbbképzést Gergely Ákos és Sávolt Attila, az MTSZ szakmai igazgatója nyitotta meg. Utóbbi jelenlétével kívánta hangsúlyozni a játékvezetők és versenybírók fontosságát a hazai tenisz életben. A folytatásban Beda Zsolt révén – stílszerűen, online bekapcsolódva – kaphattak a résztvevők kitekintést az ATP bírókat érintő aktuális témáiról, majd a 2022-es fontosabb hazai történéseit foglalták össze a JVB tagjai, Krupanics Veronika, Szörény Rezső, Ujszászi Máté, Nyírő László, s a már említett Gergely Ákos, valamint Sávolt Attila.
A program második felében került sor a 2023-as bírói díjtáblázat és elszámolási útmutató ismertetésére, majd Ujszászi Máté számolt be a 2022-es európai bírói konferencia legérdekesebb témáiról.
A legtöbb hozzászólás az MTSZ versenyzónájával kapcsolatban érkezett. De ezen nem is lehet csodálkozni, hiszen munkájuk során ez az a felület, amely adott esetben a legtöbb fejtörésre ad okot. S nemcsak a játékvezetőknek, de bizony a játékosoknak is, hiszen a versenyekre való nevezés, a sportorvosi, valamint játékengedélyek érvényességének ellenőrzése, valamint a gyors és korrekt eredményközlés mindenki számára alapvető igény.
A versenyzónával kapcsolatos kérdések megválaszolására Sávolt Attila, Enyedy Réka, Guti János és Bardóczky Kornél ült az előadói asztalhoz. Tőlük tudhattuk meg, hogy a szövetség honlapjának informatikai fejlesztése a vártnál sokkal nagyobb feladat lett, s ez különösen erre a felületre igaz. A fejlesztő szerint hosszabb tesztelési időszakra lett volna szükség, ám erre nem volt elegendő idő, így jelenleg az éles alkalmazással párhuzamosan folynak a rendszer korrekciói. Ám ha minden jól megy, ezek a javítások az év második felére végérvényesen megvalósulhatnak. S bár vannak, akik még mindig idegenkednek az új, online rendszertől, azt a játékvezetőknek is be kell látniuk, hogy haladni kell a korral, a jövő pedig az egyidejű, azonnali eredményközlésé.
A sportorvosi, valamint a versenyengedélyek digitalizálására ugyanakkor szinte csak pozitív visszajelzések érkeztek, a korábbi sárga könyvecskék megszűnése is a modernitás jegyében történt. A csapatbajnoki rendszer esetében viszont arra hívták fel a nevezők figyelmét, hogy a rendszer csak úgy tud működni, ha minden egyes játékos számára profilt létesítenek, így a nevezéseket követően a szövetségbe ellenőrzik majd az engedélyek érvényességét.
„Sok nehézséggel találtuk szembe magunkat, de ez azért nem tántorít el bennünket a munka folytatásától, mert szeretjük a teniszt, annak minden gondjával, bajával együtt” – fordult az egybegyűltekhez Gergely Ákos, a JVB elnöke, amikor olyan kérdések kerültek szóba, amelyekre most még nem tudtak egyértelműen pozitív válasszal szolgálni a bizottság tagjai. A testület vezetője türelmet kért, szerinte ezzel tudják a hazai bírák a legjobban segíteni az érdekükben végzett munkájukat. Záróbeszédében köszönetet mondott minden résztvevőnek, utóbbiak nagy száma pedig a testületbe vetett bizalmat jelképezi, így egyfajta megbecsülése is a munkájuknak, amelyért ritkán kapnak igazi elismerést.
Miklósi Zsoltné, Ildikó a BTSZ főtitkára maga is gyakorló versenybíró, akitől az esemény végén azt kérdeztük, hogy melyik téma volt számára a legérdekesebb?
– Nem igazán tudok választani közülük, tulajdonképpen egytől-egyig hasznosak voltak – értékelte a szakmai továbbképző napot Miklós Zsoltné. – De ha mégis meg kell néhányat jelölnöm, akkor mindenképpen az új bírói díjszabást és a számítógépes rendszer használatához fűződő gyakorlati tanácsokat említeném. Nagyon nagy szükség volt erre a hiánypótló eseményre, örülök, hogy eljöttem. De nemcsak a tudásanyag miatt, hanem azért is, mert végre ismét találkozhattam a játékvezető kollégákkal, sokakat évek óta nem láttam már, a fiatalok között pedig számomra új arcok is voltak. Remélem, hogy lesz folytatása az eseménynek.
Gergely Ákostól a nap végeztével az elmúlt két esztendő legfontosabb tapasztalatairól és eredményeiről kérdeztük:
– Az eredeti elképzelésekhez képest jóval több időt igényel a bizottság vezetése. Munkánk során nagyon sokszor kell egyeztetnünk a szövetség egyéb testületeivel, illetve a szakmai vezetéssel. De ez kifejezetten jó, hiszen így lehet mindenki számára előnyös megoldásokat találni. Azt hiszem, hogy számos eredményt tudunk felmutatni, ezek közül egyet szeretnék kiemelni, mégpedig azt, hogy megvalósult a rendszerszintű működés. Enélkül a részterületeken sem tudnánk sikereket elérni, így mindenképpen erre vagyok a legbüszkébb. De a mai napot is említhetném, hiszen láthatóan nagy igény van arra, hogy összejöjjünk, közösen gondolkodjunk, s a játékvezetők is szeretnének tanulni, s fejlődni. Éppen ezért hagyományt szeretnénk teremteni a szakmai napból, s minél előbb megrendezni a következőt.
A péntek délutáni eseményen vehették át új „egyenruhájukat” a bírói kar tagjai, a teniszpálya.hu számára két lelkes fiatal, Barta Boglárka és Kovács Kristóf vállalta a rögtönzött bemutatót.