A teniszvilág álompárja Sanghajban népszerűsítette a pickleball nevet viselő testvérsportágat.
Csizmazia Zoltán
Andre Agassi és Steffi Graf szerelme 1999 óta, vagyis több mint negyedszázada tart, és a teniszpályákon szövődött kötelékük az évek során csak erősödött. Ma már nemcsak a sport, hanem a családi élet, a közös szenvedélyek és a társadalmi felelősségvállalás is összeköti őket, miközben a világ szemében továbbra is a tenisz tökéletes párosaként élnek.
A teniszvilág legendás álompárja, Steffi Graf és Andre Agassi legújabb közös pillanatairól számolt be, amelyeket Sanghajban, a 2025-ös JOOLA Pickleball Legends Tour utolsó állomásán rögzítettek.
A házaspár, akik együtt 30 Grand Slam-címet nyertek, most a pickleball népszerűsítésén dolgozik Ázsiában. Andre Agassi egy szívmelengető videót osztott meg, amelyben Grafot egy csókkal üdvözli, miközben a háttérben a "Can’t Stop Smiling" (Nem tudom abbahagyni a mosolygást) felirat látható. A turné, amely Vietnámban kezdődött és Kínában zárult, számos világsztárt vonultatott fel, és a sport dinamikus vonzerejét hivatott bemutatni. Graf egy Instagram-posztban is megosztotta örömét, kiemelve a teniszpályára való visszatérés érzéseit.
A pár nemcsak a pickleballt népszerűsíti, hanem egy floridai, 12 millió dolláros létesítményt is nyitott, amely tenisz-, pickleball- és padel-pályákat kínál, valamint jótékonysági célokat szolgál.
Andre Agassi és Steffi Graf a teniszvilág egyik legismertebb és legkedveltebb álompárja, akiknek szerelmi története igazi sportmese. A sanghaji pillanatok apropóján érdemes részletesebben is megismerni kapcsolatuk történetét.
A két teniszező először 1992-ben, a wimbledoni bajnokság után találkozott hivatalosan, amikor mindketten megnyerték az egyéni címet, és a hagyományos bajnokok bálján együtt mutatkoztak. Agassi önéletrajzában, az Open-ben később bevallotta, hogy már évekkel korábban, az 1991-es Roland Garros idején felfigyelt Grafra, amikor egy francia tévéinterjúban látta őt, és azonnal lenyűgözte a német játékos visszafogott eleganciája és szépsége. Ekkor azonban még nem alakult ki köztük szorosabb kapcsolat, hiszen mindkettejük életében mások voltak jelen: Graf 1992 és 1999 között Michael Bartels német autóversenyzővel alkotott egy párt, míg Agassi 1997-ben feleségül vette Brooke Shields színésznőt, akivel 1999-ig volt együtt.
A fordulópont 1999-ben érkezett el, amikor Agassi és Graf újra összefutottak a Roland Garroson és a wimbledoni tornán. Agassi ekkorra már elvált Shieldstől, Graf pedig szakított Bartelsszel, majd bejelentette visszavonulását a profi tenisztől. A közös edzés Key Biscayne-ben, amit edzőik szerveztek meg, hozta őket közelebb egymáshoz. Graf eleinte értetlenkedett, hogy Agassi miért akar vele gyakorolni, de a férfi kitartása – például egy rózsacsokor és egy szívhez szóló levél – végül meghozta az eredményt. A nyár folyamán elkezdtek randevúzni, és kapcsolatuk gyorsan komolyra fordult. 1999 szeptemberében, Agassi US Open-győzelme után már nyíltan együtt mutatkoztak, így ez az év tekinthető szerelmük hivatalos kezdetének.
Agassi és Graf 2001. október 22-én házasodtak össze egy meghitt ceremónián Las Vegas-i otthonukban, ahol csak a két édesanya volt jelen tanúként. Néhány nappal később, október 26-án megszületett első gyermekük, Jaden Gil, majd 2003-ban világra jött lányuk, Jaz Elle. 2025 áprilisában már több mint 25 éve alkotnak egy párt, házasságuk pedig közel 24 éve tart. Szerelmük időtállóságát Agassi gyakran hangoztatja. Egy 2024-es interjúban a 60 Minutes Australia adónak azt mondta, hogy Graf az „élete nagy szerelme”, és mindketten hálásak a közös éveikért.
Napjainkban a pár Las Vegasban él, ahol viszonylag csendes, családközpontú életet folytatnak, távol a reflektorfénytől. Gyermekeiket nem erőltették a teniszpályára: Jaden a baseballt választotta, és az USC csapatában játszik, míg Jaz táncosként és lovasként jeleskedik. Agassi és Graf azonban nem távolodtak el teljesen a sporttól. Az utóbbi években a pickleball iránti szenvedélyük hozta őket újra a nyilvánosság elé. A 2025-ös JOOLA Pickleball Legends Tour keretében Ázsiában népszerűsítették a sportágat.
Andre Agassi és Steffi Graf pickleball-bemutatón (Fotó: The New York Times)
Emellett üzleti és jótékonysági projektekben is aktívak. Floridában egy 12 millió dolláros sportlétesítményt nyitottak, amely tenisz-, pickleball- és padelpályákat kínál, és jótékonysági célokat is szolgál. Agassi a nevét viselő alapítványával az oktatást támogatja, míg Graf a Children for Tomorrow révén a háború sújtotta gyerekeket segíti.
A pickleball mellett időnként jótékonysági teniszmeccseken is részt vesznek, és közös Instagram-posztjaik – például Graf gördeszkázós képe vagy Agassi szerelmes üzenetei – mutatják, hogy kapcsolatuk továbbra is eleven és inspiráló.
A pickleball egy népszerű ütős sport, amely ötvözi a tenisz, a tollaslabda és az asztalitenisz elemeit. Egy téglalap alakú pályán játsszák, amely kisebb, mint egy teniszpálya, de hasonlóan hálóval van kettéosztva. A játékosok szilárd, általában fából, kompozit anyagból vagy polimerből készült ütőkkel ütik a labdát, ami egy perforált, könnyű, kemény műanyag gömb, hasonlóan egy wiffle labdához. A pickleballt játszhatják párosban (két-két játékos) vagy egyéniben, és a cél az, hogy az ellenfél térfelére úgy üssék a labdát, hogy az ne tudja visszaadni.
A sportot 1965-ben találta ki Joel Pritchard amerikai politikus és Bill Bell üzletember a washingtoni Bainbridge-szigeten. Az eredeti történet szerint Pritchardék a gyerekeik unalmát akarták elűzni, és egy tollaspályán, rögtönzött eszközökkel kezdték el a játékot. A nevét állítólag Pritchard kutyájáról, Picklesről kapta, aki gyakran kergette a labdát, bár egyesek szerint a "pickle boat" kifejezésből ered, ami egy vegyes evezős csapatra utal – utalva a sport kevert jellegére.
A pickleball szabályai egyszerűek, ezért könnyen tanulható minden korosztály számára. A pálya mérete 13,4 méter hosszú és 6,1 méter széles páros játék esetén, a háló pedig 91 cm magas a közepén. A pontszerzés csak a szerváló csapat számára lehetséges, és a játék általában 11 pontig tart, kétpontos előnnyel. Különlegessége a "konyha" vagy "non-volley zóna", a háló melletti 2,1 méteres terület, ahonnan tilos röptézni, így a játék taktikai mélységet is kap.