Ötletek, amikkel felpörgetnék a sportág állóvizét.
Csizmazia Zoltán
A BBC tenisszel foglalkozó szakírója, Russell Fuller több pontban foglalta össze, melyek lehetnek azok az újítások, amivel fel lehetne rázni egy kicsit a tenisz elmúlt években tapasztalható állóvizét.
Elsősorban a legnagyobb tornákat érintik ezek a felvetések, így a Grand Slameket, a Davis-kupát, vagy éppen a Billie Jean King-kupát.
Az egyik ilyen például, hogy a nők a verseny korábbi szakaszában bemutatkozhatnának a Centre Courton, nem kellene a negyeddöntőket megvárni ezzel.
A másik terv is Wimbledont érinti. Ahhoz, hogy a világon minél többen láthassák a döntőket, azoknak később kellene kezdődnie. Ez már nyitott fülekre talált, hiszen a rendezők bejelentették, hogy 2025-ben már 16 órakor kezdődnek a finálék. Fotónkon a cseh Barbora Krejčíková, az idei női győztes.
Egyre több az öt szettből álló, hosszú, 4-5 órás meccs. Ez már a tévénézők számára sem fenntartható. Fuller úgy véli, hogy célszerűbb lenne az első négy forduló meccseit három szettesre rövidíteni, igaz elesnénk néhány Grand Slam-klasszikustól. Ugyanakkor a játékostól a háromszettes meccs nagyobb összpontosítást igényel és intenzívebbek lennének a meccsek is. Negyeddöntőktől újra öt szett lenne a játékrend, viszont nem csak a férfiaknál, már a nőknél is.
A játékosok évek óta beszélnek a késői befejezések fizikai és mentális hatásairól. Az ATP és a WTA már hozott egy olyan szabályt, hogy este 11 óra után nem kezdődhetnek meccsek, hogy ne legyen hajnali befejezés, de ebben is vannak kiskapuk, és a major tornákra nem is érvényes. Voltak ezekre példák idén is. Fuller úgy véli, a 19 órás kezdés lehetne a legoptimálisabb időpont a késői meccskezdésekre.
Vegyes csapat-világbajnokságot lehetne rendezni szeptemberben, de a többi csapat tornát is előrébb kellene hozni novembernél. Az év utolsó előtti hónapjában már a szezon vége felé járunk, a játékosok kifacsartak, egyre jobban várják a szezon végét, sokaknuk a hátuk közepére sem hiányzik még egy 16 csapatos torna.
A szakíró szerint ki kellene próbálni egy egészen másik sorsolási szisztémát. Egy olyat, mint a labdarúgásban, az FA-kupában is alkalmaznak. Azaz nincs kiemelés, bárki játszhat bárki ellen. Ezeket kisebb tornákon ki lehetne kísérletezni. Vagy akár úgy is lehetne, ahogy anno a Next Gen ATP Finalson volt, ahol három nyertes szettre, viszont csak négy nyertes gémig zajlottak a meccsek.
Akárhogy is történik, a tenisznek szüksége lesz vérfrissítésre, 2024-ben is ezért esett talán sokkal több szó a teniszen kívül álló dolgokról, mint magáról a játékról.