Jannik Sinner nyerte meg a férfi egyes küzdelmeit az ausztrál nyílt teniszbajnokságon, mivel a vasárnapi fináléban öt játszmában legyőzte az orosz Danyil Medvegyevet, és megszerezte pályafutása első Grand Slam-serlegét. A budapesti Sport11 szabadtéri versenyén indult karrierje.
TotalTenisz/MTI
Az olasz-osztrák határ alpesi csúcsai közelében, Dél-Tirol tartományban érthető, ha a síelésben otthonos család a gyermeket is a havas lejtőkre viszi sportolni. Így járt ezzel Jannik Sinner is, aki szépen haladt felfelé a téli sportág korosztályos létráján, s csak tizenévesen váltott át a teniszre. Jelezvén, hogy a Play&Stay oktatás után időszakban is lehet csatlakozni a teniszhez, ha van kellő akarat, szándék a tanulásra.
Neki volt, s így fordulhatott elő vasárnap, hogy Adriano Panatta 1976-os Roland Garros-diadala óta ő lett az első olasz férfi Grand Slam-bajnok, egyben hazája az első Australian Open-győztese. Nem mellékesként a Federer-Nadal-Djokovics trió 2005-ös egyeduralmának kezdete, azaz 19 esztendő óta ez volt az az első olyan melbourne-i finálé, amikor a nagy hármas valamelyik tagja ne lett volna ott a finálé publikuma előtt.
Helyi idő szerint vasárnap este a Rod Laver Aránában a névadó ausztrál klasszis és számos világsztár jelenlétében a 2021-ben és 2022-ben is döntős orosz Danyil Medvegyev a hatodik Grand Slam-végjátékára készült, de az eddigi ötből csak egyet tudott megnyerni, méghozzá három éve a US Openen. Először fordult elő vele ugyanakkor, hogy nem Novak Djokovics vagy Rafael Nadal állt a háló túloldalán. Az idei AO-n kétszer is kétszettes hátrányból fordított bravúrral, utóbbin két napja 4 óra 18 perc alatt gyűrte le a jövő heti tatabányai Davis Kupa mérkőzésen szereplő német Alexander Zverevet.
Sinner - aki 2019-ben Budapesten, a Sport11 szabadtéri pályáin rendezett viadalon, az azóta megszűnt Hungarian Openen szabadkártyás játékosként vívta élete első ATP-főtáblás mérkőzését - mindössze egy szettet vesztett melbourne-i menetelése során. Csupán a világelső és 24-szeres GS-győztes Djokovics tudott tőle "elcsenni" egy játszmát, akit az utóbbi négy összecsapásukon háromszor is megvert. A 22 éves Sinner összesen 14 óra 45 percet töltött a pályán eddig Melbourne-ben, mostani finalista ellenfele, Medvegyev viszont 20 és felet.
Az idei AO-finálé volt 2005 óta az első, amelyben az elmúlt évtizedek ikonjai közül sem Roger Federer, sem Rafael Nadal, sem Novak Djokovics nem szerepelt, és az is biztos volt, hogy Stan Wawrinka 2014-es diadala után ismét új bajnokot avatnak a Rod Laver Arenában.
Ami az egymás elleni mérleget illeti, eddigi kilenc találkozójukból hatot a 27 éves Medvegyev nyert, igaz, tavaly háromszor is kikapott Sinnertől kemény pályán.
A tizedik csatában a déltiroli teniszező 1:1-nél elvesztette az adogatását - ami Djokovics ellen egyszer sem fordult elő vele -, idegesen játszott, miközben a volt világelső orosz önmagához képest rendkívül agresszív volt. Ennek köszönhetően 5:3-nál másodszor is brékelte bizonytalankodó riválisát, és 35 perc elteltével szettelőnyben volt.
A folytatásban a moszkvai játékos maradt a bevált taktikánál, rövidíteni próbálta a labdameneteket, és 2:1-nél, majd 4:1-nél is elvette Sinner szerváját. Az olasz bátor játékkal egy bréket visszavett, és volt labdája a második ledolgozásához is, de Medvegyev összeszedte magát, és a második játszma is az övé lett.
A harmadik felvonásban az orosz már valamivel fáradtabban mozgott, többet rontott, Sinner pedig megérezte a lehetőséget, 20-30 ütésen át is játékban tartotta a labdát, és háromnegyed óra alatt szépített.
A csaknem egyórás negyedik szett kilenc gémen keresztül csak bréklabdákat és kimerítő ütésváltásokat hozott, a vörös hajú olasz pedig az ő szempontjából a legjobbkor, 5:4-nél brékelt.
Jöhetett 3 óra 10 perc után a döntő játszma, melyben Sinner 3:2-nél brékelt, majd megőrizte előnyét, és 3 óra 43 perc után boldogan terült el a Rod Laver Arena játékterén. Életében másodszor fordított kétszettes hátrányból, először Fucsovics Márton ellen sikerült ez neki a tavalyi Australian Openen.
A 11. tornagyőzelmét begyűjtő Sinner pályafutása első Grand Slam-trófeája, a Norman Brooks Kupa mellé 3,15 millió ausztrál dollárt (740 millió forint) kap. Egyben Adriano Panatta 1976-os Roland Garros-diadala óta ő az első olasz férfi GS-bajnok.
Jannik Sinner (olasz, 4.) - Danyil Medvegyev (orosz, 3.) 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3
Aztán a meccs utáni interjúkban nem egy vereségtől összetört orosz játékost láthattunk. Meglepően jó hangulatban volt, viccelni próbált, miközben Sinner teljesítményét és játékát dicsérte: „Mindig fáj a döntőben veszíteni, de sokkal jobb ott kikapni, mint mondjuk a korábbi fordulókban. Szeretnékgratulálni Janniknak, – majd az olaszhoz fordulva folytatta – ma ismét megmutattad, miért érdemled meg a bajnoki címet. A végsőkig küzdöttél úgy, hogy folyamatosan emelted a színvonalat. Sok tornát és sok meccset fogsz még megnyerni, és valószínűleg nem ez volt az utolsó Grand Slam- sikered. De remélem, hogy sikerül visszavágni, ha legközelebb játszunk. Szóval megpróbálok minden
tőlem telhetőt megtenni, hogy legközelebb jobban teljesítsek, de nagyon örülök, megérdemled.
Az Open Érában eddig három olasz teniszezőnek sikert Grand Slamet nyerni. Közülük a férfiaknál csak egyvalakinek: Adriano Panatta 1976-ben lett a Roland Garros győztese. A nőknél két olasz bajnok volt eddig: Francesca Schiavone (2010, Roland Garros) és Flavia Pennetta (2015, US Open). Sinner most ezt a sort folytatta, aki a 2023-as idény kezdete óta a második legtöbb meccset nyerte az ATP Touron (70-et). Csak egy valaki előzte meg, Danyil Medvegyev, aki egészen eddig a meccsig 72 sikert ért el. Sinner ezzel a győzelmével már a legsikeresebb olasz teniszező, 11 bajnoki címmel és éppen Panattát előzte meg eggyel.
A 22 éves Sinner az ötödik Australian Openjén vett részt, és eddig a 2022-es negyeddöntő volt a legjobb eredménye. Wimbledoni elődöntős eredménye volt eddig legnagyobb GS-sikere. Az olasz válogatott Davis Kupa-győzelme után újabb mérhetetlen nagy dicsőséget szerzett hazájának, és az egész olasz tenisztársadalomnak.
- Nagyon büszke vagyok. Kemény mérkőzés volt. Danyil nagyon jól kezdett, jól mozgatott a pályán. Nem tudtam megvalósítani a meccs előtti elképzeléseimet és taktikámat, de a harmadik szettben kerestem az apró lehetőségeket, amit sikerült ki is használni. A mérkőzés megváltozott, és nagyon elégedett vagyok azzal, ahogy kijavítottam a korábbi hibáimat. Olyan sok érzelem van most bennem. Le kell ülnöm és fel kell dolgoznom, de ez egy kimondhatatlanul boldog érzés – mondta Jannik Sinner.
Az elmúlt tíz év döntői:
2015: Novak Djokovics (szerb) - Andy Murray (brit) 7:6(5), 6:7(4), 6:3, 6:0
2016: Djokovics - Murray 6:1, 7:5, 7:6(3)
2017: Roger Federer (svájci) - Rafael Nadal (spanyol) 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3
2018: Federer - Marin Cilic (horvát) 6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6, 6:1
2019: Djokovics - Nadal 6:3, 6:2, 6:3
2020: Djokovics - Dominic Thiem (osztrák) 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4
2021: Djokovics - Danyiil Medvegyev (orosz) 7:5, 6:2, 6:2
2022: Nadal - Medvegyev 2:6, 6:7 (5-7), 6:4, 6:4, 7:5
2023: Djokovics - Sztefanosz Cicipasz (görög) 6:3, 7:6(4), 7:6(5)
2024: Jannik Sinner (olasz) - Medvegyev 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3