Ki ezért, ki pedig azért, de többen bírálják a férfi profi teniszt irányító szervezetet, az ATP-t. Vaclav Pospisil, de nála sokkal nagyobb névnek számító Stanislav Wawrinka (fotónk) is panaszkodik.
Csizmazia Zoltán
Wawrinka, aki pályafutása során az Australian Opent, a Roland Garrost, valamint a US Opent is megnyerte, sőt régi álma teljesült azzal, hogy Roger Federer oldalán olimpiai bajnok lett Pekingben, komoly kritikát fogalmazott meg az ATP-vel kapcsolatban. Szerinte hiába növekedtek a pénzdíjak, a játékosok felé történő leosztás míg így sem éri el a megfelelő szintet. Erre példaként hozta fel a 2022-es US Opent, amikor a Forbes magazin szerint a szerint a szervezők bevétele 472 millió dollár volt, miközben a játékosoknak 65 millió dollárt osztottak szét.
„Nem osztanak szét elég pénzt a játékosok között, amellett, hogy évről-évre nő a bevételük. Talán pont a bevétel miatt túl sok hatalmuk van. Ezeken a Grand Slameken történelem íródik, ha lehet azt mondani ezek a leggazdagabb versenyek. Velünk meg senki nem beszél, nincs kommunikáció. Ezeken a versenyeken évről-évre nő a bevétel, de nekünk nem osztanak annyit vissza, amennyivel gazdagabb lesz egy ilyen torna. Nevetséges” – mormogott Wawrinka.
Wawrinka már eddig is nagyon sok pénzt keresett a teniszből. Csak a Grand Slam versenyeken 18,777 millió dollárt teniszezett össze. Nem is maga érdekében, hanem inkább a fiatalok miatt emelte fel a hangját, mert úgy érzi, kevés kulcsfontosságú döntés született mostanában. Véleménye szerint, ha a bevételek nőnek, akkor a cirkuszt csináló játékosoknak is több járna. Szerinte a szervezők inkább reaktívak, mint inkább proaktívak lennének.
Egészen más, de a férfi teniszt érintő problémával állt elő Vasek Pospisil, a kanadaiak teniszezője is. Szerinte azért bukták el a finnek elleni meccset a Davis-kupában, mert labdák nem olyanok voltak, amiket pályafutása során megszokott. Sőt, tovább ment: szerinte a Touron használt labdák is nehezítették a felépülését.
„Sérült voltam én is, de talán a sérültek között a legegészségesebb. Ezért is vállaltam a szereplést a válogatottban. De mindegyik játékos panaszkodott a labdákra. A pályafutásom során soha nem tapasztaltam ilyesmit. Amikor visszaütöttem a labdát, a csuklómban, a könyökömben és a vállamban is fájdalmat éreztem. Olyan volt, mintha egy betont kellett volna visszaütni. A játékosok az öltözőben elmondták azt, amit most én, de nyíltan senki nem panaszkodott.”
Pospisil az egyik alapítója a Hivatásos Teniszezők Szövetségének (PTPA). Ez egy független szervezet, amely azért kampányol, hogy a játékosoknak nagyobb beleszólásuk legyen a döntéshozatali folyamatokba. De úgy véli, semmi beleszólásuk nincs abba, ahogy a versenyeket szervezik, semmiféle nyomásgyakorlásuk nincs a versenyekre.
„A tenisz egy hatalmas és globális üzlet, több milliárd dolláros iparág. Úgy gondolom, hogy hogy pont ezért is partnerként kellene kezelnünk minket. Mi rengeteg pénzt hozunk ebbe a bizniszbe, nagy a nyomás, és azt érzem, hogy van elmozdulás. De azért megjegyzem, hiába panaszkodunk, sok beleszólásunk nincs. Vannak elmozdulások pozitív irányba, de azért mi vagyunk a cirkusz főszereplői, amiből vannak, akik sokat keresnek. Igazságosabb rendszert szeretnénk” – mondta még Pospisil.
Fotó: Twitter/Tennis.com