Furcsa szóhasználattal élve Ben Shelton az amerikai egyetemi sport, az NCAA tenisz tagozatának az egyik legkiválóbb terméke. A fiatal játékos 2021 óta szerepel az ATP-világranglistán, és nem lehet azt mondani, hogy elaprózza lépteit a csúcs felé. Miután vasárnap 7:5, 6:1-re verte az orosz Aszlan Karacsevet a tokiói ATP-torna döntőjében, karrierje első ATP-tornagyőzelmét érte el, rögtön egy 500-as tornán.
Csizmazia Zoltán
Ben Shelton és édesapja, a világranglistán az 55. helyig jutott Bryan Shelton, amúgy a negyedik olyan apa-fiú párost alkotja, akik nyertek valaha tornát a legjobbak között. Eddig ilyen a Sebastian és Petr Korda, a Ramanathan és Ramesh Krishnan, valamint a Taylor és Phil Dent duók voltak.
Az ifjabbik Shelton NCAA-ról (National Collegiate Athletic Association) indult, amelyről annyit érdemes tudni, hogy egy olyan szövetség, amely az egyetemi sportot összefogja és szabályozza. Hatalmas intézmény, nagyon bonyolult szabályrendszerrel. A szervezet célja az, hogy biztosítsa a sportolóknak a lehetőséget, hogy részt vegyenek egy igazságos és mindenki számára elérhető versenyrendszerben, miközben folyamatosan teljesítik a tanulmányi elvárásokat és fenntartják az amatőr státuszukat. Tehát a tanulás és a sport együtt tud működni, és ez a Shelton családban is így van.
Sokan úgy gondolják, hogy a profi sportban a tanulás és a versenyzés nehezen összeegyeztethető, de szerencsére vannak kivételek, amire kitűnő példa a tenisz.
Az ATP és az ITA (Intercollagiate Tennis Association) ugyanis idén január közepén jelentette be azt a minden tekintetben újszerű megállapodását, amely felgyorsíthatja a játékosok szakmai fejlődését az amerikai egyetemi rendszerben. Az együttműködés során az ATP Challenger Tour játéklehetőséget biztosít a legmagasabb helyezésű ITA College-játékosoknak. A 2023-as szezon elején életbe lépett Accelerator Program révén a világ legjobban jegyzett ITF junior játékosait kívánja segíteni úgy, hogy nem veszi el tőlük az egyetemre járás és a tanulás lehetőségét.
Shelton, aki az NCAA I. divíziójának többszörös bajnoka idén, az Australian Openen egészen a negyeddöntőig menetelt, majd a US Openen az elődöntőig jutott, így ékes példája volt a rendszer kiváló működésének. Többen is örülnek Amerikában, hogy Shelton már az ATP-ben versenyez, hiszen odahaza lassan nincs már ellenfele. Az amerikai szövetség is boldog, hiszen a tokiói sikerével 26 év után először fordult elő, hogy négy játékosuk (Taylor Fritz, Frances Tiafoe, Tommy Paul és Shelton) került a világrangsor legjobb 15 játékosa közé.
„Azt hiszem, a US Openen elért elődöntő hatalmas önbizalmat adott nekem, hogy a sportágunk legjobbjai ellen is fel tudom venni a versenyt, és hogy továbbra is képes vagyok minél jobb eredményeket elérni komolyabb tornákon is, és ezt öt szettes mérkőzésen is meg tudom tenni. Megmutattam magamnak, hogy fitten és jó formában vagyok ahhoz, hogy végigcsináljak egy ilyen hetet, így ez sokat segített a US Open utáni versenyeken, és remélhetőleg ezt a lendületet a következő évben is tovább tudom vinni” – mondta boldogan a tokiói döntő után Shelton.
Magyar szála is van a történetnek. Pelva Gábor hosszú évtizedet töltött el az NCAA rendszerében. Elmondása szerint sokaknak sikerült megadni azt a támogatást, akik a tanulás mellett sportolni is szerettek volna. Sőt, akár a sportpályafutásukat a legmagasabb szintre akarták emelni.
„Magam is megjártam ezt az utat, közel 11 évet éltem az USA-ban, és az ott szerzett tapasztalat teljesen megváltozgatta életemet. Egy hatalmas országról van szó, temérdek lehetőséggel, így mindenki számára megadatik az a lehetőség, hogy kiteljesüljön tehetsége, legyen az a sportban, tanulásban vagy a professzionális életben. Az egyetemek által nyújtott kiváló tanulmányi lehetőségek, gyakran több mint 150 szakból választhatnak a diákok, kitűnő létesítmények, magas szintű edzésekkel párosítva, és végezetül, lehetőség arra, hogy választott szakmájukban gyakorlatias képzést szerezzenek, az amerikai pozitív mentalitással ötvözve, egy kiváló alkalom arra, hogy mindenki elsajátítsa a sikeres élethez szükséges készségeket” – nyilatkozta Pelva egy korábbi interjúban.
Senki ne gondolja, hogy Shelton ettől a sikertől elszállt volna. Már a tokiói döntő utáni interjúban megerősítette, hogy folytatja a turnéját Európába, egészen pontosan Bécsbe érkezik, ahol Jannik Sinner vár majd rá. Emellett a fiatalember a tanulmányairól sem feledkezik meg, hiszen még egy szemesztere van a floridai egyetemen, és édesapja ragaszkodása miatt is be akarja fejezni ezt, mielőtt minden erejét majd a teniszbe fekteti. Nem csak tokiói sikere miatt vár rá szép jövő.
Fotó: Twitter/Tennis.com