Második helyen végzett a Nemcsek Gréta, Kálmán Luca, Beviz Lujza összeállítású leányválogatott a nem hivatalos korosztályos fedett pályás csapat Európa-bajnokság U-16-os döntőjében. A portugáliai selejtezőből második helyen továbbjutó, Gulyás István által irányított együttes a nyolcas fináléban a cseheket és a lengyeleket egyaránt legyőzte, az aranyéremért folytatott csatában Ukrajnától szenvedett vereséget.
Gy. Szabó Csilla
A nem hivatalos fedett pályás korosztályos csapat Európa-bajnokságok, a Winter Cups történetében korábban mindössze nyolcszor sikerült valamelyik válogatottunknak eljutnia a döntő döntőjébe, háromszor avathattak magyar győztest, mindhárom esetben az U16-osok mezőnyében. 2008-ban a fiúk, 2009-ben és 2014-ben pedig a lányok állhattak fel a dobogó legmagasabb fokára. 1994-ben az U14-es, 2007-ben pedig az U16-os fiúcsapatunk lett második, az U14-es leányok 1999-ben, az U16-osok 1993-ban és 2001-ben nyertek ezüstérmet.
Az utolsó nagy téli siker Gálfi Dalma, Stollár Fanny és Udvardy Panna nevéhez fűződik, ők azonban 2014-ben nemcsak a fedett pályás, de a szabadtéri csapat Eb-t is megnyerték. Tizenegy év elteltével idén ismét aranyéremért játszhatott az egyik csapatunk, mégpedig a Nemcsek Gréta, Kálmán Luca, Beviz Lujza összeállítású, Gulyás István által irányított leányválogatott. Pedig a selejtezőből a második helyen jutottak tovább, így nem számíthattak kiemelésre. Egy egészséges Nemcsek Grétára viszont igen, aki a selejtező során megbetegedett, s így akkor csak az első meccsen állhatott a csapat rendelkezésére. Kálmán Luca és Beviz Lujza azonban nélküle is biztosította helyüket a fináléba, ahol már kifejezetten nagy szükség volt Nemcsek tudására.
− Óriási sikerként értékelem az elmúlt hétvégét, s nemcsak az eredmény, de a lányok mutatott játéka alapján is – számolt be a franciaországi döntőről honlapunknak Gulyás István szövetségi edző. – Olyan magas színvonalú mérkőzéseket játszottak, amilyenekre az évközi nemzetközi tornákon igen ritkán van lehetőségük. Mindezt egy összetartó, kiváló közösségként tették, mindenki a maximumot nyújtva tette hozzá a saját részét az ezüstéremhez. Természetesen ki kell emelnem Nemcsek Gréta teljesítményét, aki a pályán és azon kívül is igazi vezéregyénisége volt a triónak, húzta magával a többieket. A csehek ellen például egy olyan ki-ki meccset nyert egyéniben, amely maximális összpontosítás nélkül bármelyik pillanatban a másik oldal felé billenhetett volna. Agresszíven és határozottan játszott, az elmúlt hónapokban hihetetlenül nagy fejlődésen ment keresztül. Párosban nagyszerű duót alkottak Kálmán Lucával, s nemcsak az összeszokottságuk miatt. Luca különleges képességekkel rendelkezik a hálóhoz közeli játékban, s így tökéletesen kiegészíti Gréta domináns teniszét. Ők ketten, együtt, korosztályuk bármelyik párosa ellen győztesként hagyhatják el a pályát, s erre most is nagy szükségünk volt a döntőig vezető úton. Lujzának is nagy szerepe volt a sikerben, hiszen a selejtezőben nagyon is fontos szerep hárult rá, de a fináléban is része volt a taktikánknak. Egyesben második játékosaink számára még kicsit magasan volt a mérce, de mindkettőjüknek voltak jó sorozataik, rendkívül szép megmozdulásaik. Úgy gondolom, hogy a csapat Európa-bajnokságnak éppen az a legfontosabb jelentősége, hogy láthatták miben kell még fejlődniük, s ezt igazából csak személyesen, mérkőzésről mérkőzésre lehet megtapasztalni.
Beviz Luja, Kálmán Luca és Nemcsek Gréta (balról jobbra) a dobogó második fokánFotók: MTSZ
A szakember szerint ma már kizárólag agresszív, a kockázatot bátran vállaló játékkal lehet eredményeket elérni a nemzetközi porondon, az adogatások terén pedig még őt is meglepték az ellenfelek erős és pontos szervái. A magyar lányok, komplett, kész teniszezők ellen léptek pályára, ami tovább emeli az ezüstérmük jelentőségét. S ez még akkor is így van, ha a csehek, vagy a szlovákok nem a legerősebb összeállításban vettek részt a téli csapat Eb-sorozatban. A nagy tenisznemzetek még így is ütőképes együtteseket tudnak kiállítani.
„Azokat tudtuk csak megverni, akik itt voltak, mi pedig versenyhelyzetben kihoztuk magunkból a legjobbat” – jegyezte meg Gulyás István az erőviszonyokkal kapcsolatban, ismételten hangsúlyozva a három játékos által alkotott összetartó közösség erejét. Mentálisan vélhetően ez utóbbinak is nagy része van abban, hogy a trió a döntőt már betegség és sérülés nélkül, csúcsformában játszotta végig. És természetesen a klubedzőknek is, akik a mindennapokban szavatolják a lányok töretlen fejlődést.
A kapitány véleményét támasztja alá Nemcsek Gréta is, aki a sikert értékelve, először csapattársai helytállásra hívta fel figyelmünket:
− Ez a történet Portugáliában kezdődött, ahol a betegségem miatt nem tudtam betölteni a szerepemet. Luca és Lujza azonban fantasztikusan megoldotta a helyzetet, nekik köszönhető, hogy a döntőbe kerültünk, ahol viszont már én húzhattam őket. Nem igazán szoktam elégedett lenni a saját teljesítményemmel, most viszont mind egyéni, mind pedig csapat szinten el kell ismernem, hogy kihoztuk magunkból a maximumot. Úgy gondolom, mindannyiunk részéről nagyon sok munka, erőfeszítés van ebben az ezüstéremben. Számomra az is fontos volt, hogy a vetélytársaknak ismét megmutathattam, hogy számolni kell velem, korosztályomban továbbra is az európai top tízhez tartozom. És nemcsak a ranglistám, de a tudásom alapján is! Két éve Lucával páros Európa-bajnokok voltunk a tizennégy évesek között, s most ismét egy Eb-érmet nyertünk. Ez is óriási dolog, hiszen a folyamatosságot és a töretlen fejlődést bizonyítja.
A Vasas SC teniszezője szerint, aki pillanatnyilag a NEK-en készül Nagy Zoltán és Palágyi Miklós irányításával, a lengyelek elleni párosmérkőzés hihetetlenül kemény csatát hozott, nagy fegyvertény, hogy a mezőnyből kiemelkedő Kosteckával felálló kettőst két szettben legyőzték. A döntőért tehát igazi csúcsteljesítményt kellett letenniük az asztalra.
Az érmesek öröme
Az Alfa TI fiatal játékosa, Kálmán Luca is a kiváló csapatszellemet emelte ki az Eb-érem értékelésekor:
− Ha el is veszítettünk egy egyest a kettőből, bármely felállásban bízhattunk a párosunk sikerében, ami óriás erőt adott nekünk. Ebben szerintem mi voltunk a legjobbak az egész Európa-bajnokságban. Nekem is eszembe jutott a két évvel ezelőtti páros aranyérem, amely most még értékesebb, hiszen bizonyítottuk, hogy nem egyszeri sikerről volt szó. Együtt fejlődtünk a mezőnnyel, s még mindig a legjobbak között vagyunk. Ugyanakkor az is látható volt, hogy a párosjáték sokkal több annál, hogy két jó teniszező egymás mellett játszik. Az ukránok ellen ugyan már nem volt tétje a meccsnek, és az ellenfél is nagyon jó volt, mégis közel álltunk ahhoz, hogy őket is elkapjuk. Kifejezetten élveztük Lujzival azt a találkozót, nekem szinte minden bejött. Ebből igyekszem önbizalmat meríteni, hiszen sok mindenben kell még fejlődnöm. Példásul a sebességben, és az agresszívabb támadójátékban.
A Tenisz Műhelyes Beviz Lujza érthető módon nagyon büszke volt arra, hogy a selejtezőben remekül helytállt, amikor szükség volt rá:
− Akkor én hoztam ki magamból a maximumot, most viszont Gréti volt elképesztő formában. De hát ettől igazán csapat egy csapat, mi pedig azok vagyunk. Összetartunk a legnehezebb pillanatokban is. Hatalmas sikerként értékelem ezt az ezüstérmet, valóban nagyon sokat dolgoztunk azért, hogy idáig eljuthassunk. Ugyanakkor az Eb-döntő számomra egy különleges lehetőség is volt, hiszen láthattam hol tartok a többiekhez képest, és miben kell még fejlődnöm. Reális képet csak ilyen színvonalas meccseken kaphatunk a teljesítményünkről. Egyértelműen a sebesség most a kulcskérdés számomra, a legjobbak már ebben a korban is nagyon gyorsan teniszeznek. Sokat kell még lábmunkáznom, miközben az ütéseim erejét is növelnem kell. Itt már mindenki nagyon agresszíven, azonnal támad, ezt kell nekünk is erőltetni.
S bár a nyári Summer Cups-sorozat még messze van, a jelenlegi U16-os leányválogatott tagjai bíznak abban, hogy szabad téren is megismételhetik fedett pályás sikerüket.
Tennis Europe Winter Cups by HEAD. Fedett pályás nem hivatalos korosztályos csapat Európa-bajnokság. Döntő.
U16. Leányok. Brest (Franciaország)
Negyeddöntő: Magyarország – Csehország (4.) 2-1 (Beviz Lujza – Harmanová 2:6, 1:6; Nemcsek Gréta – Slamenikova 6:3, 6:3; Kálmán Luca, Nemcsek Gréta – Hermanová, Slamenikova 6:2, 6:1)
Elődöntő: Magyarország – Lengyelország (1.) 2-1 (Kálmán – Kostecka 4:6, 0:6; Nemcsek – Sybicka 6:3, 6:4; Kálmán, Nemcsek – Kostecka, Sybicka 6:3, 6:4)
Döntő: Ukrajna – Magyarország (Krivorucsko – Kálmán 6:2, 6:3; Szkliar – Nemcsek 6:1, 4:6, 6:4; Csukhlics, Szkliar – Beviz, Kálmán 5:4(3), 0:4, 10-8)
Végeredmény: 1. Ukrajna 2. Magyarország (Nemcsek Gréta, Kálmán Luca, Beviz Lujza. Csapatkapitány: Gulyás István) 3. Lengyelország 4. Ausztria 5. Nagy Britannia 6. Csehország 7. Franciaország 8. Belgium.