Next Tennis Team néven indított versenyzői csapatot Papp Sándor és Horváth Gergely. A székhelyét a Normafánál kialakító, többnyire a Szépvölgyi Teniszcentrumban készülő csoport tagjai a felnőtt karrier elején, vagy annak küszöbén álló fiatal játékosok, akiknek a fejlődéséhez szigorú keretekre, és inspiráló csoportra van szükség.
Gy. Szabó Csilla
A minőségi munkára és a profi felfogásra alapozó, itthon mindenképpen hiánypótló kezdeményezés már jóideje formálódott Papp Sándor, a Next Tenisz Akadémia alapítója és vezetőedzője tervei között, innen a névválasztás és a székhely, a gyakorlati megvalósítás útjára azonban csak idén ősszel lépett. A Next Tennis Teamet első lépésben Boros Attila, Sávay Zalán, Bakonyi Dávid és Liszka Márton alkotja, az őket követő közvetlen utánpótlást pedig Bakonyi Dániel és Boros Bence adja. Előbbiek az ITF-tornákra készülhetnek és utazhatnak együtt, utóbbiak pedig a még alakuló félben lévő Tennis Europe-viadalok mezőnyében bizonyító tizenhat éven aluliak csoportjának magját képezik. A Papp-Horváth edzőpárosnak fontos távolabbi célja, a hazai U16-os korosztály megerősítése is.
Helyszínként a Szépvölgyi Teniszcentrum ígérkezett a legjobb választásnak, amely mellett nem elérhetősége, hanem szakmai okok szóltak. A lábmunkát erősítő, és a támadó tenisz kialakítását elősegítő, új és gyors borítású pályák mellett elsősorban a komoly távlati célok szóltak. A Next Tennis Team bázisa azonban a Normafánál, a Next Tenisz Akadémián található.
− Óriási igény van arra, hogy a korosztályos versenyekből éppen kilépő, vagy már kilépett fiatal, a felnőtt férfi mezőnyben egyelőre az útját kereső teniszezőket valaki összefogja és kemény munkára bírja – tudtuk meg Papp Sándortól, aki következetességével és hozzáértésével már számos fiatalt juttatott el a felnőtt sikerek kapujába, jelenlegi tanítványainak pedig a legnehezebbnek ígérkező utolsó lépést igyekszik megkönnyíteni. – Egyrészt jól meghatározott keretekre van szükségük, másrészt pedig egy csoportra, amelyben jól érzik magukat, ugyanakkor nap mint nap újabb motivációt nyernek az egymással versengésből. A csapatnak igen nagy összetartó és húzóereje van, amely átlendíti őket ezen a nehéz életszakaszon. Többségükkel már tavasz óta dolgozom, az eltelt hónapok pedig azt igazolták, hogy nagyon is jól megy ez az együttműködés. Azt szeretném, ha ezek a fiúk minél eredményesebbek lennének a nemzetközi porondon és a felnőtt mezőnyben is meg tudnák vetni a lábukat. A hat fős csapatot tartom az ideálisnak, így az idősebbek és a fiatalabbak között is van még néhány hely. Igaz, érdeklődők is szép számmal akadnak. Első körben a fiúkkal indulunk, hosszabb távon azonban leány teamben is gondolkozunk. Még messzebbre előre tekintve pedig nemzetközi csapat létrehozását sem tartom kizártnak. Igény lenne rá, a részünkről pedig szándék is.
De mit is kínál a csapat tagjainak a Next Team? Naponta két óra csoportos teniszedzést – nyáron hármat – egy-másfél órányi egyéni gyakorlást, valamint szintén egy-másfél órás erőnléti fejlesztést. A teniszpályán Papp Sándor és Horváth Gergely irányítja a munkát, a konditeremben pedig Juhász András. Előbbieknek Keszthelyi Soma, utóbbinak pedig Koczka Patrik segít be szükség esetén. Itthon tartózkodása során Deli Mihály az állandó szparing partner, de a Nemzeti Edzésközpontban készülőkkel is nagyon jó kapcsolatot ápol a csapat. Babos Tímeával, Valkusz Mátéval, Gálfi Dalmával, Tóth Amarissával is többször edzettek már együtt.
A program fontos része a külföldi utazások kísérése is, az edzők közül az egyik szinte mindig úton lesz valamelyik játékossal, de az MTSZ által szervezett túrákba is bekapcsolódnak. Utóbbira a szövetséggel ápolt jó kapcsolat révén lesz lehetőségük.
Az edző édesapja által a teniszbe beleszületett Horváth Gergely a KSI-ben játszott, a Csanádi Árpád Sportiskolában érettségizett, minden korosztályban letette névjegyét. Egy két és féléves mexikói tapasztalatszerzés kivételével leginkább Szentendrén dolgozott, ahol a legjobb időszakban nem kevesebb, mint 72 gyermeket oktatott saját tenisziskolájában. Tanítványai között volt Pesti Balázs, Valentin Dominik, Thuri-Nagy Dominik, Szappanos Márton és Pálfi Zoltán, de jó ideje irányítja Sávay Zalán felkészülését is. Szász Mihálynak is ő adott ütőt a kezébe, és vele lett korosztályos mesterverseny-győztes.
− Az edzőként eltöltött évek során többnyire egyedül dolgoztam, csak magamra számíthattam, s bizony volt, hogy kifejezetten rossz körülmények között értünk el eredményeket tanítványaimmal – tudtuk meg Horváth Gergelytől, aki ezen a helyzeten kívánt változtatni azáltal, hogy az együttműködés mellett döntött. – Az utóbbi időben azonban egyre világosabbá vált számomra, hogy tényleg kell egy csapat, együtt, közösen, sokkal messzebbre juthatunk. Sanyival hasonlóan vélekedünk a sikerhez vezető úttal kapcsolatban, ami mindkettőnk számára a tervszerű, szakmailag megalapozott, komoly munkát jelenti. Tavasszal, a mostaninál kicsit lazább formában kezdtünk el együtt dolgozni, ám olyan jól alakult a közös munka, hogy ősztől szorosabbra fűztük a szálakat és most komoly jövőben gondolkodunk. Egymás tiszteletén és megbecsülésén alapuló partnerkapcsolat alakult ki közöttünk, amelyben egymásért és a tanítványainkért dolgozunk. Különlegesség, hogy egy pályára két teniszező jut, egy edzővel, mi ugyanis a kis létszámú csoportokban látjuk a hatékony munka zálogát.
Horváth Gergely szerint Papp Sándor sohasem riad meg a „rossz zsaru” elengedhetetlen, következetes és szigorú szerepétől. S bár ez utóbbi róla is elmondható, a fiúkhoz életkorban egy generációval közelebb állva, a lelki támogatást igyekszik majd biztosítani számukra. Amennyiben igénylik azt. A szakember úgy véli, ezekben a játékosokban egytől egyik óriási potenciál rejlik, csak lehetőséget kell teremteni arra, hogy kihozhassák magukból a maximumot. A mai teniszben 21-24 éves kor alatt igen nehéz a férfi mezőnyben a legjobbak közé kerülni. Ezért is veszítünk el oly sok többre érdemes játékost a nagykorúság környékén.
− A közös munka számomra is fejlődési lehetőséget kínált, ugyanakkor Sanyiban láttam azt a tüzet, akaratot, amely nélkül nem lehet eredményt elérni – tette hozzá Horváth Gergely.
A csapat legeredményesebb játékosa, Boros Attila már az ATP-ranglistáján szerepel, ám egyelőre szerény helyezéssel (2039). Ezen szeretne minél előbb javítani:
− Azért választottam a Next Tennis Teamet, mert megfelelő edzőpartnerekre volt szükségem a további fejlődéshez. Igazából magamtól várom el a legtöbbet, minél több meccset játszani és nyerni. Helyzésben azért nem akarok célokat kitűzni magam elé, mert nem szeretnék felesleges elvárásokat felállítani magammal szemben. Sajnos volt egy sérülésem, hat héten át csak kondizni tudtam, most vagyok a visszatérés útján. Úgy tűnik jót tett a kényszerpihenő, jobban megy a játék, mint valaha.
A junioréveknek az év végével búcsút intő Sávay Zalán 15 ezer dollár összdíjazású ITF-tornákon indult az ősszel, s ezeken szeretne ő is nagyobb tapasztalatot szerezni:
− Számomra fontos a jó társaság és a színvonalas edzéslehetőség, ezt adja most nekem a Next Tennis Team. Húzzuk egymást a srácokkal, s ez minden bizonnyal az eredményeken is meglátszik majd. Pillanatnyilag azonban az a legfontosabb, hogy élvezzem a játékot.
A szintén idén 18 esztendős Liszka Márton is még az út elején jár a felnőtté válás tekintetében:
− Leginkább azért szeretem ezt a csapatot, mert mindenki keményen dolgozik. Emiatt jobb teljesítményt hozunk ki egymásból, nekem pedig pillanatnyilag ez a legfontosabb. Csakis ezek a kemény edzések garantálhatják a fejlődésemet.
A négyes fogat legfiatalabb tagja, Bakonyi Dávid 2024-ben vág neki utolsó juniorévének. A korosztályos világranglista 642. helyén álló fiatal számára tehát az a cél, hogy a lehető leggyorsabban a legjobb száz közé kerüljön.
− Nagyon meg szeretném nyomni ezt az utolsó évet, talán eljuthatok, egy junior Grand Slam-tornára is. Ehhez persze jó edzések és inspiráló közeg kell, azt hiszem ezt találtam meg a Next Tennis Teamben. A jövő év sorsdöntő lesz a karrierem szempontjából, a döntésemet ez befolyásolta a leginkább. Hogy mi lesz azután, az már az eredményektől függ.