A vártnál is több érdeklődő volt kíváncsi a Pillangó Tenisz Klub nyílt napjára a Pillangó Parkban. Az utánpótlás-nevelést fő profiljának tartó egyesületben hetente közel kétszáz gyermek teniszezik, a bázis növelése azonban egy folyamatos és tervszerű munka, amelynek fontos elemét képezik ezek a nyilvános események.
Gy. Szabó Csilla
Tizenhárom évvel ezelőtt még egy elhanyagolt park közepén alapították meg a Pillangó Tenisz Klubot jelenlegi tulajdonosai, akik közül Bánhegyi Gábor és Monostori Tamás személyesen fogadta az érdeklődőket a nyílt napon. Tőlük tudtuk meg, hogy a töredezett beton helyén alakították ki a négy salak, valamint egy keménypályát, majd a környezetet is rendezték, könnyű szerkezetes klubházat építettek, amelynek közel százötven négyzetméterén ma már modern öltöző, zuhanyzó, akadálymentesített mellékhelyiség, recepció, szertár, iroda és edzői szoba is található. Mindez a lehető legideálisabb helyszínen, három kerület, a X., a XVI., és a XIV. találkozásánál.
− Amikor belevágtunk, a park maga nagyon rossz állapotban volt, ám ahogy szépítgettük, fejlesztgettük a területet, úgy indult körülöttünk minden fejlődésnek – idézte fel a kezdeteket Bánhegyi Gábor a nyílt nap keretében, az egyesületet bemutatva. – A MIZUglónk program keretében nyerte el mai formáját a park, ahová így a szülők is szívesebben hozzák gyermeküket sportolni. Mostanra a kiszolgáló infrastruktúra területén is kellőképpen megerősödtünk, ezért próbáljuk a jelenleginél is szélesebb alapokra fektetni a szakmai munkát, amit tulajdonostársam, Monostori Tamás irányít.
A Pillangó Tenisz Klub, ahogy az meglehetősen általános hazánkban, mindent saját erőből old meg. Kisebb pályázatok elnyerésével egészítik ki a mindennapi munkával megtermelt költségvetést. S bár nyaranta van a legtöbb munkájuk, hiszen egymás után tartják a táborokat és fogadják az iskolai csoportokat, ekkor adják a pályákat is a legolcsóbban, így a bevételeik sem óriásiak.
− Azért azt világosan kell látni, hogy szűkül a fizetőképes kereslet, ezért óvatosak vagyunk a pályadíjak emelésével kapcsolatban – avatta be honlapunkat a klub gazdálkodásába Bánhegyi Gábor. – Még akkor is, ha a téli szezon számunkra is nagyon nehéz volt, légtartásos gázfűtésű sátrunk van. Három rétegű, amelyen a fóliákat három évente cseréljük. Szerencsére tavaly nyáron meg tudtuk őrizni az akkor még érvényes szerződéseinket az energia szolgáltatókkal, az újak megkötésekor pedig már a rugalmasabb, azonnali elszámolású árak felé mozdultunk el. A lényeg, hogy túléltük a nehéz időszakot és most mindenképpen előre felé indulunk, s tartjuk magunkat fő profilunkhoz, az utánpótlás-neveléshez. Négy iskolával állunk kapcsolatban, ők a mindennapi testnevelés keretében hetente egyszer jönnek hozzánk, mi pedig pályát, eszközöket és edzői felügyeletet biztosítunk nekik a mi költségünkön. De bízunk benne, hogy akik itt megszeretik a sportágat, azok délután visszajönnek a csoportos edzéseinkre, háromtól hétig ugyanis a gyerekeké a pálya. Most igyekszünk a délelőtti szabad órákra több felnőttet megnyerni, de ők a késő este is jöhetnek, hiszen tízig nyitva vagyunk.
A Pillangóban rendszeresek a hétvégi versenyek. Ezek között házi bajnokságok éppen úgy vannak, mint hivatalos Play and Stay, Decathlon, vagy Teniszvetélkedő tornák. Az ezen a téren mutatott aktivításnak pedig több oka is van, egyrészt a klubhűséget szeretnék erősíteni, valamint az alakuló közösség szálait még tovább szőni. Monostori Tamás szerint ugyanakkor a versenyzésnek a gyerekek szempontjából is nagyon fontos, építő jellege van.
− A tenisz egy játék, ezt sohasem szabad elfelejtenünk, különösen nem kisgyermekek esetében – jelentette ki Monostori Tamás, aki ezen a szombaton is precízen irányította a pályára lépőket. Igaz, most nem edzést tartott, s nem is a gyerekeknek. Ehelyett a kérdésekkel teli szülőknek igyekezett pontos és érthető válaszokat adni. – Ezért fontosak a tornák, ahol nemcsak megmérethetik magukat a kortársaik között, de játszhatnak is. Az edzések egyhangúsága és nehézsége után ez mindenki számára motiváló erőként hat. Úgy gondolom, hogy a tenisz azért az ismertebb sportágak közé tartozik, a felnőttek sikerei mindig érezhetően megdobják az érdeklődést is. Ennek ellenére sokan viszonylag későn jönnek le hozzánk, előbb a csapatsportokban próbálkoznak. Ez persze némileg behatárolja a további lehetőségeket is, ezért igyekszünk a bázisunkat nemcsak szélesíteni, de a korosztály tekintetében minél mélyebbre menni. Öt-hat éves kortól várjuk a gyerekeket, és tizenkét-tizennégy évesig biztosított nálunk a fejlődésük. Ezt követően már nehezebb megoldani azt, hogy a legtehetségesebbek felfelé, erősebbek ellen is játszhassanak, de akik amatőr szinten versenyeznek tovább, azok közül sokan később is velünk maradnak.
Monostori Tamás szerint a gyerekek általában még manapság is nyitottak a versenyzésre, ám ehhez a szülőkre is szükség van. A tehetség és az egyéni motiváció sajnos nem elég, a családi programokat a versenynaptárhoz kell igazítani, ami sokaknak óriási áldozat.
A szakember ugyanakkor azt is elismerte, hogy nemcsak a pályán, de azon kívül is nagy energiákat kell fektetniük a klub színvonalas működtetésébe, ma már a jó és célzott marketingre is szükség van ahhoz, hogy a sportágak és a klubok tengeréből kitűnhessenek. Ennek sorába illeszkedett a szombati nyílt nap is, amelyen nagyon sok új gyerekkel ismertethették meg a sportágat. No és persze az apukákkal és anyukákkal is, hiszen ahogy Monostori Tamás fogalmazott, szülők nélkül nincs versenyzés. Utóbbi pedig akkor is hozzátartozik a teniszhez, ha valaki nem kíván Fucsovics Marci, vagy Marozsán Fábi nyomdokaiba lépni.