Bár érmeket a magyar teniszezők közül csupán lányok szereztek az idei nyári világversenyeken, a fiú szakág számára is voltak szép pillanatok. Kisantal Péter felelős válogatott edző (képünkön az U18-as gárdával) szerint az U12-es korosztály Summer Cupon elért bravúros 5. helye jól megmutatja, mi is kell a sikerhez.
Gy. Szabó Csilla
A nem hivatalos korosztályos Európa-bajnokságon, a Summer Cupon elsősorban a Kincses Kolos vezette U16-os fiúktól vártuk a döntőbejutást. S bár csoportjukban jól kezdtek, 3-0-ra verték a luxemburgiakat, a legjobb négy között azonban kikaptak Hollandiától, s végül a negyedik helyen végeztek, így nem harcolták ki a finálés szereplés jogát. Az ő esetükben még van lehetőség a szépítésre, hiszen a lemondott egyéni Európa-bajnokságot végül mégis megrendezik, igaz, rendhagyó időpontban, szeptember végén, Olaszországban.
− Az együttest ifj. Fekete Rudolf kísérte el Mannheimbe, mivel Kolost egyébként is ő edzi Babos Csabával, így ő adhatta nekik a legnagyobb segítséget és biztonságot a pálya széléről – kezdte értékelését Kisantal Péter, az MTSZ férfi szakágának utánpótlásért felelős válogatott edzője. – Kincses képességeivel mindannyian tisztában vagyunk, a fejlődéséhez azonban egyértelműen hozzájárult, hogy Major Áron János és Nagy Botond is méltó társaivá váltak. Nagyon jó lenne, ha a náluk egy évvel fiatalabb Tóth Ákos János és Kovács Marcell, akikben szintén nagy lehetőség rejlik, minél előbb csatlakoznának hozzájuk a junior ITF-tornák mezőnyében. Ez utóbbi ugyanis az a hely, ahol számukra mostantól biztosított lehet a magas színvonalú ellenfelek révén. A korosztályos ob-t Major nyerte, ami számára meghatározó eredmény lehet. Az elődöntőben Tóth Ákos János kényszerítette az első szettben nagy csatára, a szegedi játékosnak tovább kellett volna figyelemmel bírnia. Az Alfa TI-n múlt héten rendezett hármas kategóriás junior ITF-tornán sok magyar indulhatott a selejtezőben, így mindenki pontos képet kapott arról, hol is tart.
Végül az U12-es válogatott szerepelt a legjobban, döntőbe jutott és a kontinens ötödik legjobb csapata lett.
− Ők valóban nagyot mentek Fazekas Vencel vezetésével, de az egész csapatot dicsérni kell. Ahogy az őket elkísérő Selmeci Petrát is, aki rendkívül jó taktikát választott a számukra. Ebben az esetben is jó döntés volt, hogy a három Tenisz Műhelyes fiatalt az őket legjobban ismerő edzőjük készítette fel és a meccshelyzetben is mellettük lehetett. Számomra Jóny Márk és Tóth Vilmos okozta idén a legkellemesebb meglepetést, láthatóan egyre határozottabban zárkóznak fel Fazekas és Balázs Dávid mögé. Jóny és Tóth színvonalas meccset játszottak az ob-n, rég láttam hasonlót ilyen fiataloktól. Nagyon jó korosztályról beszélünk, amely kellő támogatást kapott a szövetség részéről. Petrával közösen megfelelő versenyprogramot alakítottunk ki a legjobbak számára, ráadásul a válogatott keret közelébe kerülőket is sikerült utaztatnunk, s ezzel nemcsak az ő fejlődésüket támogatjuk, de az élversenyzői bázist is szélesítjük, amire nagyon nagy szükségünk van. Hasonló elvek mellett menedzseltük a lányoknál is a tizenkét éven aluliakat. Gulyás István kollégám felügyelete mellett ők is remekül szerepeltek, még ha nem is jutottak ki a csoportjukból. Az eredmények azt bizonyítják, hogy valamennyi korosztály számára ez lenne a legeredményesebb.
A tizennégy éven aluliak ezzel szemben valamennyi mérkőzésüket elvesztették csoportjukban, így a nyolcadik helyen végeztek a csehországi selejtezőben.
− Ez a korosztály sajnos mind a sebesség, mind pedig a lejátszott nemzetközi mérkőzések számában le van maradva az élvonaltól. A meccshiány nagyon érezhető volt rajtuk, ezért is említettem a legfiatalabbak esetében a válogatott és az ahhoz közeli játékosok utaztatásának fontosságát. Az U14-esek esetében Varga Oszkár megsérült, helyette Valkusz Márk utazott. Az olaszok elleni nyitómeccsen Mokán István Damján nagyon jó meccset játszott az ellenfél legjobbja ellen, szoros, három szettben kapott ki. A Somogyi Ábel, Valkusz párosgyőzelme is biztató volt. Amikor velem voltak, a meccsek közötti szabadidőnkben sokat edzettünk a tapasztalt hiányosságokon dolgozva.
A legidősebb fiúk ötödikek lettek selejtező csoportjukban, az egyéni Eb-n pedig a legjobb magyar fiújátékos, Mészáros Patrik egyetlen győzelmet aratott, igaz, a cseh Hrazdil személyében nagyszerű ellenfelet győzött le.
− Mészáros Patrik helyzeténél fogva erősebb tornákon indult, kevesebb sikerélménye volt, mint korábban, a sorozatmeccsek hiánya nagyon érződött a játékán. Mögötte a Hornung Gábor, Bakonyi Dávid, Jilly Ádám trió a legerősebb. Előbbi remek formában teniszezik, nemcsak a korosztályos ob-t nyerte meg, de az ALFA TI Cup-ot is, utóbbi kettő pedig nagyon alázatosan járja az útját. Nem kértek szabadkártyákat a hazai nemzetközi tornákra, a selejtezőkből indulva erősödtek meg olyannyira, hogy párosban például már négy junior ITF-tornát nyertek idén együtt. Számomra ez a hozzáállás a legszimpatikusabb, ugyanakkor a több meccs láthatóan gyorsítja is a fejlődésüket.
Milyen általános következtetéseket vont le a nyári korosztályos eredményekből?
− Úgy gondolom, hogy a tizenhét-tizennyolc évesek számára előnyösebb lenne a NEK-en, erősebb, és idősebb játékosok ellen készülni. Az igazi előre lépéshez valamennyi korosztályban szükség lenne egy legalább öt-nyolc fős csapatra – ezt az U12-es és U14-esek központi utaztatásával már el is kezdtük, s az előbbieknél az eredménye is látható –, amely szövetségi támogatással, jó programmal igyekezne tartani a lépést a nemzetközi riválisokkal. Utóbbiak ugyanis láthatóan egyre nagyobb tempót diktálnak. Ehhez természetesen a klubedzőkkel is együtt kell működnünk, közösen kell a játékosok fejlődését biztosítani. Úgy gondolom, csakis akkor lehetünk sikeresek, ha összpontosítjuk az erőinket, amely a hazai bázis szűkössége miatt a legfontosabb feladatunk.