Az U14-es korosztály selejtezőivel kezdődött meg az idei Summer Cup-sorozat, amely az európai fiatal teniszezők nem hivatalos csapatversenyét jelenti. A csoportjából sem leány (képünkön), sem pedig fiúegyüttesünk nem jutott tovább, így egyik sem lehet ott a hétvégi nyolcas Eb-döntőben.
Gy. Szabó Csilla
Korántsem azonos elvárásokkal vágott neki a hagyományos nyári csapatversenynek a Gulyás István irányította leány, valamint a Kisantal Péter által vezetett fiúegyüttes. Előbbiek a Nemcsek Gréta, Kálmány Luca, Mihálka Anna felállásban már télen is remekül helytálltak, a selejtezőcsoportjukban elért második helyezéssel bejutottak a nyolcas döntőbe, ahol végül a hatodik helyen végeztek.
A mostani rakovniki tornára ráadásul a második helyen emelték ki együttesünket, ezzel biztosan elkerülve a többnyire favoritnak számító cseh csapatot. A nyitómérkőzésen olaszoktól elszenvedett vereség ennek fényében mindenképpen kellemetlen meglepetés volt, hiszen ezt követően már csak az alsó ágon, az 5-8. helyért folytathatták legjobbjaink a küzdelmet. A helyosztókon viszont már hibátlanul teljesítettek, Ciprus és Bosznia-Hercegovina együttesét egyaránt magabiztosan győzték le. Még úgy is, hogy utóbbiak ellen Nemcsek Gréta egy gyomorrontás miatt már nem tudott pályára lépni.
− Fiatal játékosok esetében a ranglistahelyezés még korántsem olyan mérvadó, mint mondjuk a felnőtteknél, így történhetett meg, hogy az olaszok második játékosa, aki hivatalosan csak harmadik a sorban, gyakorlatilag végigverte a mezőnyt – kezdte értékelését Gulyás István, aki a Rakovnikban látottak, vagyis a játéktudás alapján egyáltalán nem tartja kudarcnak együttese szereplését. – De a szlovákok is megverték a második fordulóban a cseheket, akik így szintén nem jutottak ki a döntőre, jóllehet februárban hasonló összeállításban Európa-bajnokok lettek. Nagyon kiegyenlített volt a csoport, a szlovákok, az olaszok, a csehek, az osztrákok és mi képviseltünk hasonló játékerőt. Nemcsek Gréta a sorsdöntő első találkozón fegyelmezetten és jól játszott, az sem zavarta meg, hogy ellenfele nagyon jól váltott taktikát ellene a második szettben. Kálmán Luca is mindent megtett, de ő az ellen a Salvadori ellen lépett pályára, aki nemhogy meccset, de még szettet sem veszített Rakovnikban. A Nemcsek, Mihálka duó óriási csatában, magas színvonalú mérkőzésen szenvedett vereséget. Az olaszok Agostini személyében egy kiemelkedően jó párosjátékossal érkeztek a selejtezőre, aki olyan szintre emelte a találkozót, hogy a mindenki a mi meccsünket nézte. S bár az indulás előtt most is a továbbjutás volt a célunk, az ellenfelek láttán nincs min szomorkodnunk, rendkívül jó csapatok jöttek össze a csoportunkban. És még így is hajszálon, egyetlen ponton múlt a jobb szereplés. A tenisz sajnos, egy ilyen játék.
A leány utánpótlás-csapatok szövetségi edzője szerint kifejezetten biztató jelnek tartja, hogy a magyar és a cseh válogatott között szemmel láthatóan csökkent a különbség a korábbi évekhez képest. A döntősök esetében egyébként leginkább az volt számára a szembetűnő, hogy már ebben a korban pontosan tudják a játékosok, mit, miért tesznek a pályán, felépített, tudatos teniszt játszanak, stabil, pörgetett ütésekkel operálnak. A hazai utánpótlás-nevelésnek éppen ezért a jelenleginél határozottabban kell ebben az irányban elindulnia, különösen azokkal a potenciálisan ígéretes fiatalokkal, akik mindent megtesznek a sikerért. Az U14-es leánycsapat pedig Gulyás István szerint éppen ilyen, s ez a két klubedzőre, Bocskay Józsefre és Mihálka Attilára is igaz.
A Mokán István Damján, Somogyi Ábel, Valkusz Márk összeállítású fiúcsapat esetében annyiban volt más a helyzet, hogy a téli sorozatban selejtező csoportja utolsó, vagyis nyolcadik helyén végzett. Számukra ezért nem is volt elvárás a döntőbe jutás.
− Csak annyit fogalmaztunk meg célként, hogy a Winter Cup során mutatott játékhoz képest fejlődjön a csapat – tudtuk meg Kisantal Pétertől, a férfi szakág utánpótlásért felelős szövetségi edzőjétől, aki Csehországba is elkísérte az U14-es fiúgárdát. – Igazából nem is volt rossz a sorsolásunk, az olaszok ellen ugyanis hajszálon múlt csupán első játékosunk, Mokán István Damján sikere. A mindent eldöntő harmadik szett a lehető legszorosabban alakult. A párost ráadásul megnyerte a Somogyi Ábel, Valkusz Márk duó, úgyhogy a vereség ellenére is pozitívan kell értékelnem a nyitómeccset. A svédektől sajnos nagyon kikaptunk, a hetedik helyért azonban ismét nagy küzdelemben maradtunk alul, ezúttal az osztrákokkal szemben. Damján az olaszok ellen nyújtott kiemelkedő teljesítmény, Ábel pedig meccsről meccsre javulva, nagyon megbízhatóan játszott. Amit kértem, igyekezett tökéletesen végrehajtani. Varga Oszkár sérülését követően, Valkusz Márknak szavaztam bizalmat az utazó csapatban, aki a harmadik meccsen egyesben is szóhoz jutott. A befejező párost szándékosan Somogyi és Mokán játszotta, hiszen ők utaznak majd a korosztályos egyéni Eb-re, ahol együtt is pályára kell majd lépniük. A kontinensviadalra így most tétmeccsekkel készülhettek, ami kifejezetten fejlesztő volt a számukra.
A magyar szakember szerint Mokán István Damján kivételével az U14-es hazai fiújátékosok a rivális nemzetek teniszezőinél kevesebb nemzetközi tornán indulnak, s ez a tapasztalat bizony hiányzik is a kontinensviadalokon. Úgy gondolja, hogy az előre lépéshez nem elegendő a hazai Tennis Europe-viadalokon részt venni, hiszen ezeken a versenyeken a néhány külföldit leszámítva, többnyire ugyanaz a mezőny gyűlik össze, mint a hazai versenynaptárban szereplőkön. A fejlődéshez azonban fiatal teniszezőinknek folyamatosan ki kellene lépniük a komfortzónájukból, és a lehető leggyakrabban erősebb, ismeretlen mezőnyben kipróbálni magukat.
A korosztályos csapat Európa-bajnokságokon éppen ezért nem az eredmény, nem is a ranglistahelyezések a legfontosabbak, hanem a tapasztalatszerzés lehetősége, valamint a nemzetközi mezőny ismeretében a helyes önértékelés kialakulása. Ez utóbbi pedig Gulyás István és Kisantal Péter szerint egyaránt elengedhetetlen a későbbi sikerekhez.