A magyar padel történetének első profi tornagyőzelmét aratta Andrejszki Dóra (balról) svájci partnere oldalán az FIP dubai tornáján október végén. A válogatott játékos számára olyan nagy motivációt jelent a siker, hogy az új esztendőben kizárólag a versenyzésre kíván koncentrálni. Ebben az olasz nemzeti együttes kapitánya Marcela Ferrari is a segítségére lesz a jövőben.
Gy. Szabó Csilla
Nem véletlenül jellemezte történelmi sikerként a Magyar Padel Szövetség elnöke, Kerekes Péter a dubai tornagyőzelmet. Magyar padelezőnek ugyanis eddig még soha nem sikerült az FIP hivatalos sorozatának egyik állomásán sem végig menetelnie. Hogy ez éppen Andrejszki Dórával esett meg, az korántsem véletlen, hiszen az egykori sikeres korosztályos teniszező ritka elszántsággal vetette bele magát új sportágába. Az elmúlt három év során napról napra nőtt a padel iránti elkötelezettsége, és a befektetett munkát sem sajnálta céljai elérése érdekében. Juhász Pálmával indultak el a közös úton, nyerték az ob-kat, lettek a női válogatott pillérei, és képviselték hazánkat az Európa Játékokon. A nemzetközi porondon is együtt tették meg az első lépéseket, számos viadalon indultak, Dubaiban azonban Karin Hechenberger volt Dóra partnere, így az első tornagyőzelmet is vele szerezte meg. A helvét padelező szintén az első FIP-trófeát nyerte meg hazája, vagyis Svájc számára.
− A hazai tornákon és a válogatottban továbbra is Pálmával indulok, a nemzetközi szintéren azonban megváltoztak a céljaink – beszélt a siker hátteréről Andrejszki Dóra. – Nagyon magasra tettem a lécet, az előttem álló pár évben a maximumot szeretném kihozni a padelből. Ennek érdekében néhány hete a munkahelyemen is felmondtam, mert százszázalékosan az álmaim megvalósítására szeretnék koncentrálni, ehhez pedig nagyon sokat kell edzenem és versenyeznem. Karinban remek partnerre leltem, egyelőre együtt tervezzük a folytatást, de bármikor, bármelyikünk életébe jöhet egy új partner, padelben ez egyáltalán nem ritka. A sikerben vélhetően nagy része van annak, hogy svájci párommal – ahogy Pálmával is – a pályán kívül, az utazások és a versenyek idején egyaránt nagyszerűen megértjük egymást. „Kémia” nélkül nem tudom elképzelni azt, hogy valakivel jól működő duót alkossak. Ugyanakkor Karin idősebb nálam, hosszútávon egyáltalán nem biztos, hogy az én tempómban szeretne majd pörögni. Márpedig számomra most csak az számít, hogyan tudnék tovább fejlődni, hogyan lehetnék még eredményesebb. A nemzetközi porondon szerencsére sok a hozzám hasonló „megszállott”, így akkor sem maradok egyedül, ha neki esetleg más tervei lesznek.
De ne szaladjunk ennyire előre a történetben, hiszen most még Dóra és Karin egyaránt a dubai siker lázában ég. A kezdő szintű tornára (ahogy a teniszben az ITF-viadalok a WTA és ATP előszobáját jelentik – a szerk.) első kiemeltként érkezett a svájci, magyar kettős. Ez egy teljesen új helyzet volt számukra, hiszen addig még kiemeltként sem léptek soha pályára. Ennek ellenére nem volt könnyű sorsolásuk, hiszen a három mérkőzésükből kettőt – az elsőt és a döntőt – egyaránt spanyol duó ellen vívták, vagyis a legnagyobb padel nemzet képviselői, korábbi World Padel Tour játékosok ellen. A negyeddöntőben két nagyon szoros szettben nyertek, az elődöntőben pedig sima győzelmet arattak. A finálé viszont óriási csatát (6:3, 4:6, 7:6(6)) hozott a harmadik kiemelt, Silvia Lopez Vidal és Claudia Mazanares Oton ellen.
− Többször visszanéztem azóta a döntőt és bizony elérzékenyültem az utolsó labdameneteknél – idézte fel a dubai győzelmet a BVSC-Zugló padelezője. – A meccslabdánál egyszerűen kirázott a hideg. Nekik volt először, ráadásul három is. A tie-breakben én fogadtam az adogatást a harmadiknál. Bevallom egy imát is elmotyogtam magamban a szervát várva. Neccesen tudtam visszaadni, a háló egy picit megtörte a ritmust, így egyenlítettünk. Szerencsére a folytatásban nem hibáztunk, jó döntéseket hoztunk, szinte „flow”-ban játszottunk. Az igazsághoz egyébként az is hozzátartozik, hogy akár két szettben is nyerhettünk volna, ám egy inkorrekt bírói ítélet megtörte a lendületünket. Szerencsére nem hagytuk el magunkat, küzdöttünk tovább, a lelkemnek pedig nagyon jót tett, hogy végül mi nyertünk, s velünk együtt az igazság is.
Andrejszki Dóra szerint már a torna előtt megfogalmazódott bennük a végső siker lehetősége. Úgy gondolták most jutottak el erre a szintre, egyre közelebb vannak azokhoz, akiktől két-három éve még kikaptak. A tudáson túl, a győzelembe vetett hitükre is támaszkodtak, és három nagyon magas színvonalú meccset játszva szerezték meg első közös trófeájukat. Utóbbi nagy motivációt adott a magyar női válogatott vezéregyéniségének, miközben az egészséges önbizalom kialakításában is sokat segít neki. Hinni szeretne abban, hogy nagy dolgokra képes, ugyanakkor alázattal és szerényen kíván haladni tovább ezen az úton.
Amikor a tenisszel gyakori párhuzamról kérdeztük a BVSC-Zugló játékosát nem szerette volna szeretett sportágait összehasonlítani. Úgy véli, csak a labda, az ütő, a háló és a pontszámítás a közös bennük, a játék maga teljesen más. A padelben nagyon fontos a türelem, az üveg pedig szinte végtelenné teszi a variációs lehetőségeket, amitől a taktika is igen összetetté válik.
− Az idei évre két célt tűztem ki magam elé. Megszerezni az első tornagyőzelmet, a világranglistán pedig bejutni az első kétszázba. Mindkettő sikerült, a százhatvankettedik helyen értem el a karriercsúcsomat, amivel a legjobb magyar vagyok Pálma (614) és Haddad Noa (758) előtt. Jó érzés úttörőnek lenni, ugyanakkor ez felelősséggel is jár. Éppen ezért jövőre még feljebb szeretnék lépni, top nyolcvan a cél, és az, hogy a Premier Padel tornákon felférjek a selejtező táblára – tette hozzá Andrejszki Dóra, akinek a Kulcs-Soft, a TotalPadel, valamint a HappyPadel személyében ugyan van három stabil támogatója, de ők csak az éves költségvetésének egyharmadát fedezik. Eddigi sikereit nekik, valamint a Magyar Padel Szövetségnek, klubjának a BVSC-nek, a vele külön is foglalkozó Imre László szövetségi kapitánynak, illetve Darek Riba spanyol edzőnek köszönheti. Utóbbi az elmúlt két évben többször is segítette a felkészülését, és tornákra is utazott vele. A továbblépéshez azonban újabb szponzorokra is szüksége lesz. Különösen úgy, hogy mostantól többször is utazik majd Barcelonába az olasz női és férfiválogatott kapitánya, Marcela Ferrari akadémiájára.
− Óriási megtiszteltetés, hogy Marcela elvállalt, ehhez ugyanis engedélyt kellett kérnie az általa irányított profi játékostól – tudtuk meg terveivel kapcsolatban Andrejszki Dórától, aki az októberi ob-n női és vegyes párosban egyaránt megvédte címét, előbbit ötödször nyerték meg Juhász Pálmával, utóbbit harmadszor Tóth Csongorral. – Az olasz szakemberrel az Európa-bajnokságon találkoztunk, és nyomban fantáziát látott a játékomban. Egyébként ez a kontinensviadal is az év sikerei közé tartozik, hiszen csapatunk az oslói selejtezőben jó játékkal vívta ki az Eb-szereplés jogát, utóbbin pedig ezt követően sikerült meccset nyernünk. Ez azért volt nagy dolog a riválisnak számító lengyelek ellen, mert itt már csak szuper csapatok ellen játszottunk, egészen más szinten, mint ahogy azt korábban megszoktuk. Pálmával hat meccsből ötöt nyertünk, csak a top százasokkal felálló olaszoktól kaptunk ki. Ezen a találkozón látott meg Marcela is, így számomra nemcsak az eredmény és a jó hangulat miatt marad emlékezetes a kontinensviadal, de bízom benne, hogy a jövőm szempontjából is mérföldkő lesz.