Dutat Krisztina személyében hölgytaggal bővült a Magyar Padel Szövetség eddigi négyfős elnöksége. A korábbi kiváló korosztályos teniszező a BVSC szakosztályvezetőjeként is új sportága népszerűsítésén dolgozik, s különösen fontosnak tartja az utánpótlás-nevelést és a női mezőny erősítését.
Gy. Szabó Csilla
A BVSC szakembere, Dutat Krisztina, óvodapedagógusi, edzői és sportvezetői tapasztalatait elsősorban a női versenyzők és edzők számának gyarapítása, valamint az utánpótlás-nevelés érdekében szeretné hasznosítani új sportágának döntéshozó testületében. Miközben klubjában, a BVSC-ben is óriási energiákat fordít arra, hogy minél többen szeressék meg a padelt, s az erősödő bázist ne csak férfi játékosok alkossák.
Krisztina, igaz még lánykori, Dálnoki vezetéknévvel, a teniszezők között is jól ismert személyiség. Korosztályos játékosként számos tornát nyert, s még a profi karrier is megfordult a fejében, ám egy sérülés tizenhét éves korában óvatosságra intette. S amikor kis idő elteltével újból szemben találta magát a problémával, inkább a tanulást választotta. Tóth Gyula adott a kezébe először ütőt, akit nyolcéves korától több klubba is követett, majd Fagyas Katalin és Krizsó Richárd lett az edzője. Böröczky Zoltánnal szinte együtt nőttek fel, és az LRI Malév színeiben ugyanazon évben, 1995-ben nyertek páros serdülő országos bajnoki címet. Kriszta partnere Kelemen Szilvia volt.
Több diplomát is szerzett, többek között egy műszakit, és egy óvodapedagógusit, mindig is az edzői pálya vonzotta a legjobban, ezért egy PTR-képzést is elvégzett.
− Nagyon szeretek gyerekekkel foglalkozni, Csorba Attilával és Böröczky Zolival éveken át egy iskolatenisz program keretében foglalkoztunk a legkisebbekkel – beszélt az utánpótlás-nevelés fontosságáról Dutat Krisztina. – Nem könnyű feladat, de bázis nélkül egyetlen sport sem lehet sikeres. Most a padel számára szeretném végig járni az egész országot, iskolákban, óvodákban bemutató órákat tartani, és minél több gyerekkel megismertetni ezt a fantasztikus játékot. Tudom mire vállalkozom, hiszen a teniszben már szereztem gyakorlatot ezen a téren. Ma reggel is egy környékbeli óvodában kezdtem a napomat. Természetesen utánpótlás-nevelő edzőket is képeznünk kell, a gyerekekkel ugyanis egészen másképp kell foglalkozni, mint a felnőttekkel.
A BVSC szakembere ezt saját példáján is megtanulhatta, két gyermekével is járt mozgásfejlesztő foglalkozásokra, ám legnagyobb meglepetésére egyik óraadónak sem volt sporttapasztalata. A hitelességhez azonban Krisztina szerint a speciális képzettségre és a sportmúltra egyaránt szükség van, ezért szerzett óvodapedagógusi végzettséget a már meglévők mellé.
− Több mint két éve ismertem meg a padelt, amikor közös sportágat kerestünk férjemmel – tudtuk meg Krisztától, aki számára a hegymászás nem volt alternatíva, a padel viszont tökéletes kompromisszumnak bizonyult – Az fogott meg leginkább, hogy játék közben sokat kell gondolkodni és türelmet is igényel. Számomra ez utóbbi jelentette és jelenti még mindig a legnagyobb kihívást. Szerencsére nagyon gyorsan lehet fejlődni, a spanyol Diego Huber Gonzalez személyében pedig kiváló edzőm van. Bevallom, olyannyira motivált vagyok, hogy a további fejlődésem érdekébe külföldre is járok edzőtáborokba és versenyekre, tavaly például Madridban voltam, most Franciaországba készülök. Azt vettem észre, hogy a padel pályán sok teniszezőről lehull a lelki teher, s ezért itt sokkal jobban ki tudják hozni magukból a maximumot. Én is végig jártam ezt a nehéz utat versenyteniszező gyermekként, ezért van összehasonlítási alapom.
Új bázist épít
A BVSC padel szakosztályának vezetőjeként azonban nem a rokonsportágtól szeretné elcsábítani a játékosokat, hanem teljesen új bázist kíván építeni. Ehhez minden feltétel adott, hiszen a tavaly szeptemberben avatott három pálya mellé, a napokban került egy negyedik. A jól felszerelt edzőterem pedig egy újfajta edzéslehetőséget is kínál hétfőként az érdeklődőknek, a „padel-kondi”-t. Aki komolyan szeretne játszani, annak a sérülések elkerülése, valamint a jobb erőnléti állapot elérése miatt egyaránt őszintén ajánlják ezt a speciális edzést.
− Egyesületünkben elérhető áron lehet padelezni, és egy nagyon jó közösséghez tartozni. A klubérzés megteremtése ugyanis éppen olyan fontos számunkra, mint a szakszerű edzések levezetése. Egyelőre egyedül vagyok edző, de ha beindul a képzés, akkor majd mi is bővítjük a szakembergárdánkat. Ma már gyerek, felnőtt, női és férfi csoportunk egyaránt van, gyakran rendezünk háziversenyeket, amelyek után közös barbecue szerepel a programban. Igazi közösségi élményt adunk minden csapattagnak – foglalja össze a BVSC legfrissebb szakosztályának célkitűzéseit Dutat Krisztina, aki a Magyar Padel Szövetség legújabb elnökségi tagjaként kifejezetten hiányolja a hölgyeket a sportágból. Ha új páros partnert kellene találnia magának egy versenyre, bizony nem lenne könnyű dolga. A hosszútávú megoldást kínáló utánpótlás-nevelés mellett, rövid távon az országos roadshowkban is sok lehetőséget lát. Az Etele Plazában megrendezett Padel4All esemény ugyanis szerinte kifejezetten sikeres volt, de csak egy helyi réteget ért el. A helyes irányban megkezdett úton tehát tovább kell menni, és olyanokhoz is eljutni, akik még sohasem hallottak erről a dinamikusan fejlődő sportágról