Hazánkban az UTR nemzetközi pénzdíjas sorozat január végén Győrben mutatkozik be. Az egy hét során tapasztalt versenyzőknek ad egymás ellen naponkénti játéklehetőséget, és pénzdíjat is kap minden szereplő, ATP és WTA világranglistapontot azonban nem.
TotalTenisz
A Universal Tennis Rating (UTR) egy globális teniszező-minősítési rendszer, amelynek célja, hogy objektív, következetes és pontos indexet alkosson a játékosok teljesítményéről. A rendszert Dave Howell amerikai informatikus és teniszedző fejlesztette ki, csaknem két évtizede.
A UTR adatbázis már 8 millió mérkőzés és 200 ország eredményeit tartalmazza, és több mint 800 ezer játékos rendelkezik UTR azonosítóval. Az UTR az összes teniszezőt egyetlen 16 pontos skálán értékeli, függetlenül attól, hogy a mérkőzést milyen korosztályban és versenyrendszerben játszották. Az ATP és a WTA ranglistáján szereplő minden játékos rendelkezik UTR-számmal, csakúgy, mint a legtöbb egyetemi és junior bajnokság játékosa világszerte.
Az UTR-versenyek körmérkőzéses csoportmeccsei s a helyosztók naponkénti játéklehetőséget adnak, és a kiírástól függően a 16, 20 vagy 32 résztvevő teljes sorrendjét "kijátsszák". Pénzdíjat kap minden szereplő, ATP és WTA világranglista helyett azonban csak az UTR számuk javulhat. Még aki egyetlen mérkőzést sem nyer, és így az utolsó helyen végez, az is kap 400 dollárt, ami szerencsés esetben akár fedezheti is a kiadásait. Ezzel együtt a profik számára is hasznos lehet a részvétel az egyébként "szabad" heteikben, hiszen itt nincs kiesés, hanem hat napon át komoly ellenfelekkel lehet mérkőzni, ami tökéletes segítség a felkészülésben. A profizmushoz az is hozzájárul, hogy az ITF pro szabályzatait használják például ami az öltözéket, vagy a hirdetéseket illeti, de a fegyelmi rendelkezések is azonosak.
A csoportmeccsek hétfőtől péntekig tartanak, a helyosztókra szombaton és vasárnap kerül sor. A 20 főtáblás játékos közül 16 a nemzetközi UTR-ranglista alapján szerez indulási jogot, és négy szabadkártya (WC) kerül kiosztásra. Ebből a magyarországi versenyeken a rendező és az MTSZ hárommal rendelkezik, egy szabadkártyáról pedig a UTR dönt. Minden mérkőzést tapasztalt játékvezető vezet, és minden találkozó élőben követhető az interneten. Külön érdekesség, hogy ehhez a technikai hátteret az a Sportradar cég biztosítja, amely az ITF profi versenyei számára tette lehetővé sok éven át az eredmények továbbítását és a sportfogadási lehetőséget.
UTR-tornát több mint negyven országban rendeznek. A sorozat legnépszerűbb az USA államaiban, de kontinensünkön például Franciaország, Nagy-Britannia, Spanyolország, Svédország, szomszédjaink közül pedig Szerbia, Horvátország és Ausztria kínál ilyen versenyzési lehetőséget. A rendszer tulajdonosának vállalkozása 2025-ben 11 millió dollárt fektet a projektbe, ebből minden verseny 25 ezerrel részesül, a játékosok pénzdíja 20 ezer, a többi a rendezés költségeit fedezi. Már az év első 3 hónapjában több, mint 100 ilyen eseményre kerül sor.
Az MTSZ-elnökség 2024. július 2-i határozata rögzítette a szövetség azon szándékát, hogy csatlakozzon a UTR Sport által kifejlesztett UTR Tennis Rating rendszerhez.
A versenyeken a következő UTR regisztrált játékosok indulhatnak: a férfi játékosok UTR pontjának legalább 11,5-nek, a női játékosoknak minimum 8,5-nek kell lennie. A nevezési határidő minden esetben a verseny kezdetét megelőző 14 nap. Minden magyar versenyezni kívánó játékosnak fontos regisztrálnia és neveznie a versenyre, akár saját jogon tudna indulni, akár szabadkártyát szeretne kérni.
Magyarországi versenyek:
Január 27.–február 2., Győr (férfi)
Március 10–16., Győr (férfi)
Március 17–23., Győr (női)
Április 14–20., Győr (férfi és női)
Május 19–25., Győr (férfi és női)
Június 23–29., Budapest – Nemzeti Edzésközpont (férfi és női)
Július 21–27., Budapest – Nemzeti Edzésközpont (férfi és női)
Részletek: https://app.utrsports.net/events/271017