Temesvári Ottó, a korábbi remek kosárlabdázó 1960-ban, Rómában olimpiai kilencedik lett a magyar válogatottal. Később leánya teniszkarrierjét egyengette, s Andrea a sikeres családi kooperáció jóvoltából egészen a WTA világrangsor hetedik helyére szárnyalt előre.
TotalTenisz
Temesvári Ottó, az ünnepelt száznegyvenkilenc alkalommal szerepelt az akkor fénykorát élő, az 1960-as olimpián kilencedik helyen végzett magyar kosárlabda válogatottban (a római ötkarikás játékokon 17 pontot dobott a későbbi bajnok amerikaiaknak), elismert szakvezető is volt, a tenisztársadalom leginkább mégis úgy ismeri, mint a WTA világranglista 7. helyéig jutó leánya, Andrea első edzője, nagy tapasztalatú szakembere. 1971-től az algériai kosárlabda-válogatott trénere volt, majd 1976-ban a Bp. Spartacus női csapatával edzőként is magyar bajnok lett.
A teniszhez az afrikai kosáredzői munka mellett adódó rengeteg ottani szabadideje, s cseperedő leánya labdaéhsége vezette.
Temesvári Ottó nem titkolja, hogy munkamorálját és játékelméletének lényegét a kosárlabdából hozta magával. Beidegződései talán ezért is különböztek annyira a teniszezők által megszokott stílustól, a hosszú labdamenetek helyett mindig a nyerő helyzeteket kereste. Mivel a kosárlabdában a labda nélküli mozgással és az üres terek kihasználásával lehet előnyre szert tenni, a teniszpályán is az ellenfél által felkínált betöltetlen felületek támadására ösztönözte játékosait. De az egyhangúságnak is hadat üzent, így lett lánya másik nagy erőssége színes, kiszámíthatatlan stílusa.
− Tizenkétéves korától kezdve csak róla és a karrierjéről szólt az életem – emlékezett vissza honlapunknak adott korábbi interjújában vissza a leányával töltött sikeres közös éveikre Temesvári Ottó, aki kosaras pályafutása után edzősködni kezdett, s Algériában volt a válogatott szakvezetője, amikor hasznos időtöltésként "belefogott" a teniszezésbe, s a játék tanulásába. Utóbbiba azért is, hogy leányát taníthassa.
– Huszonnégy órából huszonnégyben csak az járt az eszemben, hogyan léphetnénk előre, hogyan fejlődhetnénk. Mit kell tennünk a győzelemért. Szerintem sikert csak teljes elkötelezettséggel lehet elérni. Andinak kiváló adottságai voltak, ám ez nem lett volna elég, ha nem társul hozzá a befektetett munka. És persze szeretni kell, a végtelenségig.
Temesvári Ottó hiába érkezett másik sportágból, a teniszben is gyorsan kivívta magának az elismertséget. S bár edzői pályája, lányával, a Martina Navratilova oldalán Roland Garros párosbajnokságot ünneplő, a WTA egyéni ranglistán a 7. helyig szárnyaló Andreával kezdődött, később olyan kiváló játékosokkal is dolgozhatott, mint Noszály Sándor, Markovits László és Sávolt Attila.
− Tizenkilenc éves koromban kerültem a legjobbak közé a Honvéd kosarasainál, szinte a semmiből érkeztem, mégis nagyon hamar mindent megtanultam tőlük. Tehetséget kaptam és egy nagyon jó szemet, amivel elleshettem a nagyok trükkjeit. Szinte ugyanez történt később a teniszben is, mérkőzések és játékosok sokaságát figyeltem meg és elemeztem ki. Ezek alapján építettem fel az elméleteimet, amelyek a sikereket hozták. A női játékosok esetében például a férfiak technikáját próbáltam átültetni, attól függően, milyen fizikai adottságaik voltak. A hölgyek mezőnye ugyanis mindig az urakét követte. Andinak is a Borg-féle pörgetés lett az egyik legnagyobb fegyvere. Abban az időben mindössze három női versenyző volt csak erre képes. Ez egy fárasztó ütésfajta, de kiváló fizikumának köszönhetően Andinak nem akadt gondja a kivitelezéssel.
Temesvári Ottó szerint az edzői munkában nagyon fontos a folytonosság: mesternek és tanítványának hosszútávon kell terveznie. Előbbinek éppúgy sajátjaként kell erre a közös útra tekintenie, mint az utóbbinak. Ezért nem tartja helyesnek, amikor fiatal játékosok, vagy a szüleik, egyik-pillanatról a másikra edzőt váltanak. Azután ismét és ismét. A versenyzőt ugyanis az edzőjének kell a legjobban ismernie, s mindig annak adottságához, tehetségéhez illő technikát és taktikát választania. Ehhez pedig idő és végtelen türelem kell - mondta honlapunknak.
– Rendkívül boldog ember vagyok, lélekben tizenkilenc éves. Talán azért, mert egész életemet a versenysportban töltöttem, és amit Andi lányommal elértünk, világraszóló siker volt. Igyekeztem a teniszpályára is átvinni azt a mentalitást, amit korábban a kosárlabdapályán tapasztaltam a Honvédban és a válogatottban.
Az év java részét Balatonfüreden töltő Temesvári Ottót az MTSZ nevében az egykori tanítvány Sávolt Attila, valamint Bardóczky Kornél köszöntötte a "hivatalos" születésnapon - tudtuk meg a huntennis híradásából, s az is kiderült, hogy családi körben később tervezi a 90. születésnap megünneplését, amikor a három közül két, Amerikában tanuló unokája és Olaszországban élő kisebbik lánya, Anita is hazaérkezik.
Boldog születésnapot, Ottó!