A minisztérium új támogatási kategóriabeosztása nem kedvez a magyar tenisznek. Az ötkarikás nézőpont a világ sok országában sportágunkra nem érvényes, hiszen ott tudják, hogy a tenisz versenyrendszere másként épül fel, mások a prioritások. Hazánkban viszont a korábbinál is egy pozícióval lentebb csúszott a tenisz az állami megítélésben. Kétségtelen, hogy Tapavicza Momcsillo révén "csak" egy olimpiai érmünk van (1896, bronz), ám Körmöczy Zsuzsa, Temesvári Andrea, Babos Tímea, Asbóth József, Taróczy Balázs, Marozsán Fábián vagy Fucsovics Márton egykori vagy mostani sikerei a sportág nemzetközi megítélésében vannak olyan "súlyosak", mint az ötkarikás érem- vagy pontszerzés.
Schmidt Ádám (a fotó jobb oldalán), a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára közölte, hogyan változtatták meg a sportágak pozicionálását a 2023 január elejétől működő ötkategóriás rendszerben. A topszintről egy sportág került ki, míg a helyére kettő lépett be, mindkettő olimpiai bajnokot adott Párizsban a magyar sportnak. A sportállamtitkár kiemelte: a párizsi olimpián a magyar csapat eredményeinek javát azok a sportágak szállították, amelyeket korábban az első kategóriába soroltak.
Ezek közül egy, az egyetlen téli sportág, a korcsolya veszítette el pozícióját, és került a második szintre. Tekintve, hogy a Liu fivérek időközben már kínai színekben versenyeznek, és nélkülük a széles háttér, a szép számú utánpótlás ellenére is teljesen mások a célok, a lehetőségek az eredményesség tekintetében nemzetközi porondon, ez a döntés a sportvezetéstől papírforma volt.
Egy sportág ki-, kettő viszont bekerült az első kategóriába, figyelembe véve, hogy Gulyás Michelle, valamint Márton Viviana személyében a magyar öttusa és tekvandó is aranyérmet ünnepelhetett Párizsban.
Az olimpiai szempontból éremesélyesnek gondolt második kategóriában megőrizte helyét hat sportág (atlétika, cselgáncs, kerékpár, triatlon, sportlövészet, vitorlázás).
A korábbi besorolás
I. kategória: birkózás, kajak-kenu, korcsolya, úszás, vívás, vízilabda
II. kategória: atlétika, cselgáncs, kerékpár, kézilabda, öttusa, triatlon, sportlövészet, vitorlázás
III. kategória: asztalitenisz, evezés, kosárlabda, ökölvívás, ritmikus gimnasztika, sí, hódeszka, súlyemelés, szinkronúszás, szörf, tekvandó, tenisz, tollaslabda, torna
IV. kategória: curling, sportmászás, íjászat, jégkorong, lovassport, műugrás, röplabda, versenytáncsport
V. kategória: baseball/softball, bob/szánkó, golf, görkorcsolya/gördeszka, gyeplabda, hullámlovaglás/kiteszörf, karate, labdarúgás, rögbi
A legjelentősebb mennyiségi változás a harmadik kategóriában történt, ahonnét a már említetteknek megfelelően a tekvandó kettőt, az ökölvívás egyet léphetett előre, viszont kilenc sportág (evezés, kosárlabda, sí, hódeszka, súlyemelés, szinkronúszás, szörf, tenisz, tollaslabda) pozíciót veszített.
S noha több sportág szomorkodhat az ötkarikás minősítés miatt (például az utolsó, ötödik kategóriában szerénykedő labdarúgás, ám az is tény, hogy "alul-poziciáltságukon" sokat segít a TAO. A tenisz azonban e kedvezményezett kategóriában sem kap helyet.
Az új besorolás
I. kategória: birkózás, kajak-kenu, öttusa, tekvandó, úszás, vívás, vízilabda
II. kategória: atlétika, cselgáncs, kerékpár, korcsolya, ökölvívás, triatlon, sportlövészet, vitorlázás
III. kategória: asztalitenisz, ritmikus gimnasztika, kézilabda, torna
IV. kategória: evezés, fallabda, hódeszka, íjászat, jégkorong, kosárlabda, lovassport, műugrás, röplabda, sí, sportmászás, súlyemelés, szinkronúszás, szörf, tenisz, tollaslabda
V. kategória: amerikai futball, baseball/softball, bob/szánkó, curling, golf, görkorcsolya/gördeszka, gyeplabda, hullámlovas, labdarúgás, rögbi
A képen Tihany Viktor és Schmidt Ádám. Fotó: Papajcsik Péter / Index