A hazai férfi ranglista tizedik helyén áll Szatmáry Adrián, a Bebto Team edzője, aki éppen ezért nem is tervezi, hogy szögre akassza ütőjét. Némi pályamódosítás azonban benne is felmerült. Miután a szeniorok mezőnyébe is sikeresen robbant be, most ott szeretne a világ legjobbjai közé kerülni. Ambíciói eredményes juniorkarrierje óta nem változtak.
Gy. Szabó Csilla
Igazi versenyzőtípus Szatmáry Adrián, aki a munka és a család mellett is igyekszik minél több tornán indulni. Pedig jövőre belép a negyvenesek táborába, így játékosként akár már meg is pihenhetne. A tenisz és a sport iránti szeretete azonban oly erős, hogy ez fel sem merül benne. Egyetlen viszonylag rövid szakaszt leszámítva, amikor az utánpótlás-válogatottak mellett dolgozott szövetségi edzőként, rendületlenül játszott tovább. Erről jelenlegi eredményei is árulkodnak. A hétvégén a székesfehérvári F1-es férfi tornán döntőzött, miközben idén a szeniorok között is letette névjegyét. Első ob-ján egyesben és párosban is magabiztosan nyerte a +35-ös kategóriát, s ez utóbbiban nemzetközi tornákon is sikeres volt. Korosztályában így már most 15. a világranglistán.
− Mindig versenyteniszben gondolkodom, úgy érzem, ez az én területem, ebben tudom a tanítványoknak is átadni a tapasztalataimat – beszélt elhivatottságáról Szatmáry Adrián, aki a korosztályos világranglista 49. helyén érte el karriercsúcsát 2002. decemberében. De párosban is 50.-ként zárt 17 évesen. – Minden ITF-verseny helyszínét jól ismerem, juniorként én is bejártam a világot. Hogy végül nem vágtam bele profi karrierbe, annak elsősorban pénzügyi okai voltak. Biztosabbnak tűnt elfogadni egy jó amerikai egyetemi ajánlatot. Egy sikeres felnőtt karrierhez nem elég a tehetség, a munkabírás, a szorgalom és a jó adottságok. A berobbanáshoz nagyon sokat kell utazni, versenyezni, amihez akkor is és ma is, több tízmilliós éves költségvetés szükséges.
A Budaörs SC Szuper Liga-csapatának jelenlegi játékosa így az elsők között „igazolt” a tengerentúlra, s neki is nagy szerepe volt abban, hogy a texasi Baylor férfi csapata 2004-ben megnyerte az első osztályú egyetemi bajnokságot. Ez azóta sem sikerült egyetlen magyar férfi teniszezőnek sem, jóllehet a későbbiekben egyre többen és többen választották az amerikai teniszösztöndíjakat.
− Már tízévesen is az öt ranglistavezető fiú egyike voltam, és később is a legjobbak közé tartoztam, Hornok Miklós és Gulyás István idején végig korosztályos válogatott voltam – idézte fel a hazai kezdeteket Szatmáry Adrián, aki a XVI. kerületi Móra Ferenc Általános Iskola tanulójaként, az oktatási intézmény által szervezett órák keretében, hatévesen kezdett teniszezin a Metro Tenisz Klubban, ahol Koltai Károly és Ladó Antal voltak az első edzői. – A sulinak köszönhetem a teniszt, amibe gyorsan beleszerettem. Mivel mindenki tehetségesnek tartott, és korán eredményes lettem, új edzőre is szükség volt. Mák Tibort kérték fel a szüleim, ő tizenkét éves koromtól foglalkozott velem. Keményen edzettünk, sokat utaztunk, nagyon jó párost alkottunk. Az első nemzetközi tornám Bordeaux-ban volt, és akkor élmény éltem meg, hogy a későbbi karrieremet is meghatározta. Paár Tamással, valamint a két apukával négyesben, autóval vágtunk neki a kétezer kilométeres távolságnak. A konkrét eredményre már nem emlékszem, Tomáš Berdych személyére viszont igen, aki már akkor kiemelkedett közülünk. A sok jó játékos, a jó szervezés annyira tetszett, hogy apukámmal véglegesen a tenisz mellett tettük le a voksunkat. Szüleim egyébként minden erejükkel támogattak, de az anyagi lehetőségeik azért erősen behatároltak voltak.
A Tennis Europe által szervezett korosztályos viadalokra már a Tálentum TC-s új társaival, és régi mesterével Mák Tiborral járt, igazán azonban az ITF juniorversenyein robbant be. Nagy tenyeresének és jó lábmunkájának köszönhetően tizenöt évesen nyerte az első kupát, majd sorban a többit. A 2003-as korosztályos Australian Openre legnagyobb hazai riválisával, Balázs Györggyel ketten utaztak, Párizsban viszont az érettségi miatt nem indulhatott. A wimbledoni főtábla az Építőkön megrendezett G2-es Eravis Cup-on úszott el. Ha a negyeddöntőben megveri Lukas Lackót ott lett volna a legjobbak között. Ez azonban nem sikerül, három szettben, három meccslabdáról kikapott a szlovák fiútól. A selejtezőkre pedig nem utazott ki Angliába.
− Ekkoriban már keresgéltek Amerikából, a nebraskai egyetem edzője személyesen is eljött miattam Budapestre, sőt a Miskolci ITF-tornán is megnézett – beszélt a profi karrierjét eldöntő elhatározás körülményeiről Szatmáry Adrián. – Teljes ösztöndíjat ajánlottak, ami igen csábító volt, de kértünk egy kis gondolkodási időt. Ekkor tér haza a Baylor-ről Papp Zoli, aki magyart szeretett volna a helyére. Mivel a csapat az első osztály egyik legjobbja volt, számomra pedig nagyon fontos volt, hogy minőségi körülmények között folytassam a teniszt, ezért igent mondtam.
A fiatal magyar játékos számára óriási váltást jelentett az amerikai egyetem, hiszen a reggeli és délutáni edzések között a tanulásra is nagyon sok időt kellett fordítania. Mivel az angolja ekkor még messze volt a tökéletestől, az éjszakáit gyakran töltötte a tananyag fordításával és a másnapi órákra való felkészüléssel. De megérte a sok áldozatot, hiszen az egyetemi gárdával fantasztikus eredményeket értek el, a Baylor történetének egyetlen férfi csapatgyőzelmének lehetett részese. Az erőnlét és a tenisz terén is folyamatosan fejlődött a szinte katonai kiképzés nyomán. Mégis nagyon jól érezte magát, amiben nagy része volt az összetartásnak. Saját magát ugyanis mindig kiváló csapatembernek tartotta.
− Az első év utáni nyáron nagy meglepetést okoztam a felnőtt ob-n, sorban vertem a legjobbakat, Kiss Sebő állított csak meg az elődöntőben – emlékezett nem kis büszkeséggel budaörsi berobbanására Szatmáry Adrián. – A következő évet azonban már az eredeti ajánlatot tevő nebraskai egyetemen kezdtem meg, a Baylor ugyanis megvágta az ösztöndíjamat, amit nem tudtunk volna így kifizetni. Nem bántam meg a váltást, hiszen a szintén első osztályú csapatnak így évekre biztos első, második játékosa lettem, és a marketinges diplomát is megszereztem. Hazatérve ismét választás elé kerültem, de nem tudtam volna magamat egy íróasztal mögött, az irodában elképzelni. Így maradt a tenisz és az edzősködés, természetesen Mák Tibor mellett. Az amerikaiak ugyan top kétszázas karriert jósoltak nekem, és még segíteni is tudtak volna, de csupán néhány hónapig. Ennyi idő pedig nem lett volna elég arra, hogy elérjem a profi szintet. Inkább ismét maradtam a realitás talaján.
A hazai nemzetközi versenyeken azonban a munka mellett is elindult. 2011-ben, az IDOM-on megrendezett F2-es Futures tornán a kvalifikációból indulva a negyeddöntőig jutott, a legjobb tizenhatban az olasz Marco Cecchinatot verte 5:7, 7:6(3), 6:2 arányban. A győzelem értékét később tovább emelte, hogy ellenfele a 2018-as Roland Garroson Goffin-t és Djokovicsot is négy szettben búcsúztatta, az elődöntőben Thiemtől szenvedett csak vereséget. Szatmáry azonban a munka miatt csak itthon versenyzett, s még így is negyedik volt a hazai ranglistán. Persze ekkor már a tanítványok, Szlavikovics Szabina, Szávay Blanka, vagy Argyelán Csilla eredményei voltak számára a fontosabbak.
− Amikor az első vereségek kezdtek becsúszni, sokan kérdezték miért csinálom? A válaszom nagyon egyszerű: szeretek teniszezni, versenyezni pedig még annél is jobban. A mai napig, ha edzésen beállok a fiatalok közé, igyekszem a legjobb formámat hozni ellenük. A Bebto Team és a Fitline Magyarország stratégiai megállapodásának köszönhetően nemrégiben megismerkedhettem a cég funkcionális élelmiszereivel, amelyektől még energikusabb, és még fittebb lettem a pályán – beszél elhivatottságáról és kiváló erőnléti állapotáról Szatmáry Adrián, aki másfél éve csatlakozott Bebtó István csapatához, mégpedig azért, mert a közös elveken és koncepción túl, a római-parti klubban versenyzőkkel is dolgozhat.
Miközben maga is tovább teniszezik, sőt, igen ambíciózus, új terveket is megfogalmazott. A szeniorok között elért gyors sikereken felbuzdulva, immáron a +40-es kategóriában, a nemzetközi top5-öt célozta meg. Bár, ha minden a tervei szerint alakul, szerinte a világelsőség is összejöhet. Előbb azonban az új lebonyolítású, évvégi felnőtt ob-n szeretne a fiatalok orra alá borsot törni, és a 32-ből indulva bekerülni azon négy teniszező közé, aki a debreceni fináléban jelenlegi topjátékosainkkal mérkőzhet a végső győzelemért.