A Siófoki Spartacus SE-nek új klubvezetője és vezetőedzője van Zeleiné Kuti-Kis Melinda személyében. A korábbi sikeres korosztályos játékosnak edzőként, üzemeltetőként és vendéglátós szakemberként is van gyakorlata, így ideális választásnak tűnt a klub elnöksége számára.
Gy. Szabó Csilla
Az 1900-as évek elején alapított, szép hagyományokkal büszkélkedő siófoki klub a tenisz mellett a társasági életnek is mindig fontos helyi központja volt. Ezért is épült eredetileg a lóversenypálya mellé, később azonban az utánpótlás-nevelés és a versenytenisz terén is jelentős szerephez jutott. Az évek során számos válogatott játékos indult Siófokról, többek között Ács Júlia, Balogh Bálint, a Borsányi nővérek, Borsos Gábor, Csurgó Virág, Kuti-Kis Rita, Lassú Zsolt és még sokan mások, miközben a tavaszi Pannónia Kupán, valamint az őszi Sió Kupán olyan kiválóságok léptek pályára, mint Benyik János, Martina Navratilova, Szabó Éva, Szőke Péter, Taróczy Balázs, vagy Taróczy Nóra.
− Az utóbbi másfél évünket az útkeresés szóval tudnám a legjobban jellemezni – avatta be az egyesület mindennapjaiba honlapunkat a Siófoki Spartacus szakmai vezetője, Borsos Gábor. – Ennek egyik talán legfontosabb pontja az volt, hogy egy olyan operatív vezetőt találjunk a klub élére, akire nyugodt lélekkel bízhatjuk a mindennapok irányítását. Nyár végén egy olyan személy jelentkezett hozzánk edzőnek, aki minden szempontból alkalmas a sokrétű tisztség betöltésére. Kuti-Kis Melinda ráadásul nem ismertelen a helyi teniszezők számára, hiszen testvére Rita, éveken át edzett klubunkban, bevallom, egészen pici gyermekkorom óta ápolok jó kapcsolatot vele és családjával. Úgy gondolom, hogy Melindánál jó kezekben lesz az irányítás.
Borsos Gábor ezt a megállapítását a személyes szimpátián túl, elsősorban Kuti-Kis Melinda eddigi szakmai múltjára alapozza, hiszen számos helyen tevékenykedett edzőként, üzemeltetett már teniszpályákat, és a vendéglátásban is komoly tapasztalatokkal rendelkezik. A korábbi Davis Kupa-játékos szerint egy aprólékos építkezés kezdődik most Siófokon, amelynek során mindent megőriznek abból, ami eddig jól működött, az újdonságok közül pedig olyan dolgokat emelnek be a rendszerbe, amelyek a klub fejlődését szolgálhatják. A csapatbajnoki meccsek és a tornarendezések továbbra is fontosak lesznek, utóbbiak terén továbblépést is terveznek. Emellett aktívabb klubéletet szeretnének, az utánpótlás-nevelést pedig az iskolatenisz programra is támaszkodva kívánják erősíteni.
Kuti-Kis Melinda valóban hazai pályára érkezett Siófokon, hiszen alig néhány kilométerrel nyugatabbra, Balatonlellén nőtt fel, majd Balatonbogláron teniszezett nővérével Ritával együtt, aki később olimpikon lett, és a WTA 47. helyén érte el karriercsúcsát. Mindketten idősebb Fekete Rudolfnál kezdték az edzéseket, Rita azonban később klubot váltott, így készült később Siófokon is. Melinda azonban nem dédelgetett profi álmokat, ő 18 éves koráig a Balatonboglári Tenisz Club játékosa maradt.
− Választhattam volna én is a profi karriert, de valamiért engem egyáltalán nem vonzott – idézte fel saját játékos pályafutásának befejező pillanatait Kuti-Kis Melinda. – A tanulás mellett tettem le a voksomat, először a Kodolányi János Egyetemen végeztem el a turizmus-vendéglátó szakot, majd a TF-en a kétéves teniszedzőit. Tudtam, hogy a sport, azon belül is a tenisz, mindig is az életem része marad, s igazam is lett. Az első ilyen jellegű nagy kihívás az volt a számomra, amikor a soproni Lővérekben található klub üzemeltetője lettem. Később, Balatonszárszón saját vendéglátós családi vállalkozásba vágtunk bele. Ugyanakkor a teniszbe is nagyon vágytam vissza, éppen ezért a siófoki ajánlat a lehető legjobbkor jött. Örömmel mondtam igent rá, ráadásul Ritáról itt a mai napig mindenki nagy szeretettel beszél, így kicsit én is hazaérkeztem. Nap mint nap találkozom olyan aktív tagokkal, akik a szparingpartnerei voltak, vagy vele párosoztak. Ez nekem is jó érzés, nagyon megkönnyíti a dolgomat, hiszen senki sem tekint rám idegenként, és én sem tekintem magam annak.
Kuti-Kis Melinda a múlt héten kezdte Siófokon a végleges munkát, hétfőn tartotta első foglalkozását a helyi iskolásoknak, akik hétköznapoként, ingyenesen járhatnak a klub által kínált előkészítő órákra. Ez ugyan elég nagy vállalás az egyesület részéről, ám a bázisnövelés igen jó eszközeként, s így egyfajta beruházásként tekintenek a kisiskolásoknak biztosított edzéslehetőségre. Kuti-Kis Melinda a klub vezetése mellett, vezetőedzőként a szakmai munkáért is felel a jövőben, az ő személyes tervei között is szerepel, hogy minél több kisgyermekkel ismertessék meg Siófokon a teniszt.
− Elsődleges célom, hogy a fiatalok megszeressék a sportágat, szívják magukba annak légkörét, és használják ki a játék nyújtotta lehetőségeket – tette hozzá Kuti-Kis Melinda. – Számomra természetes, ha valaki csak hobbiból jár edzésre, később a közösség úgyis itt tartja. A sport ugyanakkor egy remek pedagógiai eszköz is, amely segít kilépni a komfortzónánkból. Úgy gondolom, hogy a gyermekek és különösen a kamaszok esetében ez nagyon fontos és hasznos érv a tenisz mellett. Természetesen annak is nagyon örülnék, ha egy tehetséges és elhivatott gyermekben a komolyabb versenyzés iránti igény is felmerülne, ebben az esetben szívesen támogatnám az útján. De ez most még a jövő zenéje. Ha már minden a lehető legjobban működik a klubban, akkor biztos, hogy ilyenek is lesznek. Apró, de annál biztosabb lépésekkel szeretnék haladni az egyesületi rendszer építése terén. Jelenleg az igények felmérése a legfontosabb, úgy gondolom, hogy a tavaszi szezon beindulásával tudok majd igazán kiteljesedni és az ötleteimet megvalósítani. A tél azért jó alkalom az ismerkedésre, mert hatvan kilométeres körzetben egyedül nálunk vannak fedett pályák, így ilyenkor is sokan jönnek hozzánk.
A Siófoki Spartacus SE új klubvezetője húga, Rita mellett a versenytenisszel kapcsolatban is sok hasznos tapasztalatot gyűjtött. Ezek alapján úgy gondolja, hogy egy profi karrierhez az akarat, a tehetség és a kitartás mellett ma már nagyon komoly erőnléti alapok is szükségesek, miközben a mentális tréningek jelentősége is felértékelődött. Korosztályos játékosként nekik is nagyon sok futóedzésük volt az alapozó időszakban, idősebb Fekete Rudolf a balatonboglári gömbkilátóhoz küldte fel őket. Ha esett, ha fújt, teljesítették a napi adagot.
− Nagyon szerettem futni, edzni és versenyezni. Ritának nagyon jó keze volt, ha nem jönnek a sérülések szerintem még előrébb is juthatott volna a világranglistán. Az ő esete jól példázza milyen fontos az erőnlét felépítése, ha azt kellő időben és jól kezdik meg, elkerülhetőek ezek a karriert is befolyásoló problémák. Talán nekem is lesz egyszer hasonlóan ígéretes tanítványom, és miért ne itt Siófokon, ahonnan oly sok válogatott teniszező indult a világ meghódítására – tette fel a kérdést Kuti-Kis Melinda, aki az elkövetkező egy-két évben azonban nem tekint még ilyen messzire. Egyelőre új klubjának működését szeretné a lehető legjobb vágányra tenni.