Elhunyt a legidősebb magyar teniszező. Áprilisban volt 96 esztendős Szentirmay Erzsébet, akinek páratlan nemzetközi karrierje a nyugdíj után, a veterán korosztályban kezdődött.
Négy évtizeden át volt a MÁV dolgozója, a Vasúti Tudományos Kutató Intézetből ment nyugdíjba, 1985-ben. A BVSC-ben kezdett el teniszezni, játszott a Bp. Petőfi, majd a BSE színeiben. Élete utolsó szakaszában a Vasas volt a családja.
Több mint egy évtizedig volt I. osztályú minősítésű teniszező, csapatban kétszer (1974 és 1977) országos bajnoki címet nyert a városmajori klub játékosaként. Évtizedeken át oktatott, nevelt utánpótláskorú játékosokat, irányította a tenisziskolát a BSE szakosztályában.
Páratlan nemzetközi karrierje a nyugdíj után, a veterán korosztályban kezdődött.
A többszörös szenior világ- és Európa-bajnok a Zalaegerszeg melletti Nemesszentandrás szülötte, ám Budapesten élt több mint nyolc évtizeden át, s teniszezőként egy egész világ ismerte. Hétszeres Európa-, négyszeres világbajnok, tizennyolc világbajnoki érme és félszáz tornagyőzelme van. Az Európai Tenisz Szövetség szenior bizottságától 2005-ben, 2006-ban és 2021-ben megkapta az Év játékosa elismerést, az MTSZ 2015-ben Életműdíjjal tüntette ki.
Versenyezni leginkább külföldre járt, hiszen itthon a legmagasabb korosztályban nem akadt vetélytársa. Az ITF nemzetközi viadalain 90+ a felső határ, így "lefelé" játszott, a nyolcvan feletti "fiatalokkal" került egy mezőnybe.
– A keszthelyi nemzetközi bajnokságon szenior kategóriában ötvenötször lettem első. Senki nincs még a közelemben sem. A kontinensválogatottba is bevettek, még az amerikaiakat is legyőztük a 2006-os mérkőzésen – mesélte annak idején, amikor 2019 augusztusában, az ausztriai Pörtschach hagyományos nagy nemzetközi szenior viadalán a torna Erzsébet királynőjeként 91 esztendős életkorával a korelnök volt. Mivel korosztályában nem volt más résztvevő, kénytelen volt „lejátszani”, s az "ifjak" között, a 85-ös korosztályban szerepelni.
A hat esztendővel fiatalabb társak között is megállta a helyét – a német Pagels ellen például drámai csatában, a harmadik játszmát helyettesítő szuper tie-break 10-8-as megnyerésével diadalmaskodott.
– Jó formában éreztem magam, otthon a Vasas pályáin igazán otthon érzem magam, sok játéklehetőséget kapok, remekül fel lehetett készülni a versenyre – mondta akkor honlapunk helyszínen tartózkodó munkatársának, s azt is elárulta, hogy nem is annyira az egyéni, hanem inkább a vegyes páros vonzotta igazán az újabb ausztriai fellépésre. Abban a számban sajnos nem sikerült a döntőbe jutnia, ám kárpótolta, hogy egyesben a vártnál jobban szerepelt.
S miután lejátszotta a nagy hőségben a két és fél órás döntőt, átvette az újabb érmet, volán mögé ült, s több mint ötszáz kilométeres autókázás után az estét már pesti otthonában töltötte.
– A szorgalom a titkom. Ha úgy érzem, nem bírom tovább, akkor még tíz percet végig kell csinálni. A sport egészséget ad, életemben nem voltam még megfázva sem. A kor pedig nem izgat, mert egyáltalán nem számít.
Mostantól immár az égi pályákon teniszezik. Tudjuk, drága Erzsike, hogy a tenisz örök boldogságot adott, s ad ezután is számodra.
Szentirmay Erzsébet
Sándor Erzsébet, Szentirmay Ferencné
1928. április 25., Nemesszentandrás – 2024. augusztus 17., Budapest