A Billie Jean King-kupa Euró-afrikai zóna I-es csoportjában játszik jövő héten női teniszválogatottunk, amelynek Nagy Adrienn is tagja lesz. Az MTK teniszezője csak vasárnap utazik Babos Tímea, Stollár Fanny és Szabanin Natália után Portugáliába, szombaton még a Kanári-szigeteken játszott elődöntőt. A 23 esztendős játékos két hete hasonló eredményt ért el Antalya-ban, ami szerinte a javuló formáját mutatja.
Gy. Szabó Csilla
Szép emlékeket őriz Nagy Adrienn, eddigi egyetlen Billie Jean King-kupa szerepléséről. 2019 februárjában a szlovénok és a horvátok ellen lépett pályára, előbbiek ellen párosban, Jani Réka oldalán, utóbbiak ellen pedig egyesben nyert három szettben. A világranglistán jelenleg 205. Tena Lukas legyőzése azóta is az egyik legnagyobb skalpja, reméli, hogy Oerias-ban hasonló bravúrra lesz képes.
− Örömmel mondtam igent Palágyi Miklós kapitány hívó szavára, mert nagyon szeretek a csapatért játszani, no és persze párosozni is – tudtuk meg Nagy Adrienntől, akivel a spanyolországi 15 ezer dolláros ITF-torna elődöntője után beszéltünk. – Utolsó éves juniorként, alig néhány nappal a korosztályos Australian Open páros versenyének megnyerését követően képviselhettem Magyarországot a női csapatversenyben, s mivel mindkét meccset hoztam, kizárólag kellemes érzések kötnek az eseményhez. De ennek most már öt éve. S bár nyilván nem ideális úgy bekerülni az együttesbe, hogy többen is visszamondták a részvételt, megpróbálok élni a lehetőséggel, és megőrizni a hibátlan statisztikámat. Most erősebbnek érzem magam mentálisan, mint akkoriban. A siker persze attól is függ, hogy végül kik jönnek el a tornára, nagy valószínűséggel az ellenfelek sem teljes csapattal állnak majd fel. A kapitány párosban mindenképpen számít a játékomra, és vélhetően egyéniben is lesz dolgom. Mindkettőnek nagyon örülök, mindent meg fogok tenni a győzelemért. A legutóbbi két elődöntőm bizakodásra adhat okot, de én is úgy érzem, egyre jobb formába lendülök. Az önbizalmamnak mindenesetre nagyon jót tett ez a két eredmény.
Az eddig vezető út azonban korántsem volt könnyű, mély hullámvölgyek tarkították. A WTA ranglistáján pillanatnyilag 717. helyen rangsorolt Nagy Adrienn tavaly júniusban 504.-ként érte el karriercsúcsát, ám azt követően alig-alig nyert meccset, ezért október végén még a teniszütőjét is szögre akasztotta egy időre. Nem tudta hogyan tovább, ezért alaposan át kellett gondolnia helyzetét és lehetőségeit. Végül az mentette meg a tenisz karrierjét, hogy beadta jelentkezését egy hazai egyetem levelező tagozatára. Ezzel komoly terhek kerültek le a válláról, ugyanakkor három-négy évnyi további esélyt is adhatott magának és a profi sportnak.
− A suli végéig terhek nélkül, nyugodtan teniszezhetek – ismerte el Nagy Adrienn, aki éppen abban a zónában helyezkedik el, amelyben nem lehet nyereségesen versenyezni. A csapatversenyekkel egészíti ki keresetét, ám még így is gyakran negatívba billen a mérleg nyelve. Emiatt kellett megválnia Hultai Gergelytől is, akivel tavaly nagyon jól indult a közös munka és a mai napig sok mindent felhasznál a szakembertől tanultakból. – Ismét a szüleimmel edzek, sajnálom, hogy Gergővel így alakult. Most ismét van három-négy évnyi időm, a diploma megszerzéséig kellene a Grand Slam-tornák selejtezőjének közelébe kerülni. Az az a szint, amelytől már lehetne annyit keresni, hogy edzőt is fizethessen.
Adrient kicsi kora óta szülei, Csurgó Virág és Nagy Tamás edzették. S bár mindig jól ment a közös munka, a fiatal teniszezőnek felnőttként szüksége lett egy kis változatosságra. Először ezt akkor tapasztalhatta meg, amikor Amerikában tanult fél évig, majd tavaly, Hultai Gergellyel dolgozva. A novemberi és decemberi pihenő alatt azonban mindent alaposan átgondolt, felismerte, hogy a teniszbe eddig beleölt rengeteg munkát nem szabad hagynia kárba veszni és ismét elegendő erőt és kedvet érzett ahhoz, hogy édesapjával belevágjanak egy nagyon kemény 5-6 hetes alapozásba.
− A kondizással egyetlen percre sem álltam le, így fizikálisan nem kellett a nulláról indulnunk – beszélt az újrakezdésről Nagy Adrienn, aki korosztályos éveiből is számos szép emléket őriz a csapatversenyekről, hiszen mindig is vezéregyénisége volt a leányválogatottaknak. – Február közepén kezdtem el ismét játszani, s bár ekkor még csak egy-egy meccset nyertem, már jobban éreztem magam a pályán, mint korábban. Az edzés terén soha nem volt gond, most is keményen dolgozom, ugyanakkor fejben jobban ott vagyok, a fontos pontoknál összeszedettebb vagyok. Ami pedig a két elődöntőt illeti, mindkétszer közel voltam a továbbjutáshoz. Március közepén a bolgár Glushkovától három szettben kaptam ki. Nagyon stabil, löbbölős játékos, szinte semmit sem rontott, ezért az első játszmában nagyon sok energiát vett ki belőlem, hogy fölé tudtam kerekedni. A harmadikban sikerült visszajönnöm, egy-két labdán múlt a meccs. Mivel a tornát is ő nyerte, itt is szereztem némi önbizalmat.
Adrienn ma délelőtt ismét elődöntőt játszott, mégpedig a 18 esztendős Arian Geerlings ellen, aki ugyan még csak 828. a világranglistán, de már több erősebb és idősebb játékost is legyőzött. Az MTK teniszezője az első játszmában a szokásosnál több hibát vétett, ezért azt 6:1 arányban elveszítette, a másodikban azonban stabilabb lett, ezzel nyomban több lehetőséghez is jutott. Végül a fiatal spanyol 7:5 arányban hozta a szettet. A Kanári-szigeteken játszott meccsek közül azonban nem ezt tartja a legjelentősebbnek, hanem a negyeddöntőst. Ebben a holland Bakkert verte 5:7, 6:2, 7:6(1) arányban.
− Nagyon jól teniszezett, a fontos pontokat azonban én csináltam meg jobban, mentálisan erősebb voltam nála. És küzdöttem is végig. A tizenötezres tornákon most jó eséllyel indulok, kiemeltként az első két kör nem szokott nehéz lenni, Spanyolországban sem volt az. Bár folyamatosan jönnek a fiatalok, akik azért tudnak meglepetést okozni. Március elején az amerikai Tyra Grant ellen velem is ezt történt. Egy héttel korábban Bondarenko legyőzésével viszont én szedtem nagy skalpot, hiszen ő háromszázhatvanadig a világranglistán, és mindössze hat játékot veszítettem ellene. Pozitívumnak tartom azt is, hogy az egyszerűbb meccseket könnyebben nyerem, mint korábban. Sokat javult a szervám, miközben a fonákom is stabilabb lett. Ez a két fegyver már elég biztonságot ad ahhoz, hogy minél előbb átvegyem az irányítást és a háló közelébe juthassak – tette hozzá Nagy Adrienn, aki számára fontos lépés volt, hogy saját, határozott döntéseként vette kézbe ismét a teniszütőt. Az egyetemi tanulmányok mellett pedig kevésbé fog rágörcsölni az eredményekre, a játék szeretete és élvezete ugyanis eddig is jobb eredményekre vezették, mint a túlzott akarás.